اشتاین‌مایر وزیر امور خارجه آلمان،‌ با حضور در دانشگاه تهران طی سخنانی اظهار داشت: خوشحالم که امروز سالن برنامه شما پر است و من جوانان زیادی را می‌بینم، این نشاندهنده علاقه و توجهی است که شما دارید و ما به یکدیگر داریم.

وی با اشاره به این ضرب المثل ایرانی که کوه به کوه نمی‌رسد اما آدم به آدم می‌رسد گفت: امروز که من در تهران در کنار شما دانشجویان عزیز هستم برای من لحظه مهمی است که به چند دلیل اهمیت دارد. اینکه اولین بار فارغ‌التحصیلان DAAB در دانشگاه تهران جمع شدند به همین دلیل خاص لازم است که این مناسبت را جشن گرفت و بزرگ داشت.

وزیر خارجه آلمان ادامه داد: دلیل دیگری که این روز را برای من مهم می‌کند این است که حضور در کنار شما در اولین سفر سیاسی من به عنوان وزیر خارجه‌ آلمان به ایران است و خوشحالم که در این سفر نمایندگانی از پارلمان آلمان و در بخش فرهنگی و علمی من را در این حضور و سفر همراهی می‌کنند.

اشتاین‌مایر افزود: دانشجویان عزیز، تا مدتی پیش کوه‌ها و انسان‌ها که در ضرب‌المثل شما ایرانی‌ها از آنها یاد می‌شود خیلی از هم دور بودند. روابط گذشته ایران و‌ آلمان در دهه‌های گذشته آمیخته بود از سردی سیاسی و ارتباطات علمی از این مسئله رنج می‌برد.

وی با اشاره به اینکه با این وجود هیچ‌گاه روابط آکادمی و علمی ایران و آلمان قطع نشد گفت: علت آن به دلیل وجود فارغ‌التحصیلانی بود که از ایران بورس گرفتند و در دانشگاه‌های آلمان به تحصیل پرداختند و پروژه‌های تحقیقاتی ایران و آلمان ادامه یافت.

وی ادامه داد: این مسئله حاصل تلاش بی‌وقفه شماست که نقش بسیاری را در این زمینه ایفا کردید و حضور شما باعث شد تعامل فرهنگی و سیاسی بین دو کشور ادامه یابد.

وزیر خارجه آلمان گفت: باید از همه شما به عنوان فعالان بخش‌های علم و فرهنگ که روابط ایران و آلمان را زنده نگه داشتید تشکر کرد.

وی با اشاره به وضعیت فعلی روابط ایران و آلمان نیز گفت: پس از مذاکرات سیاسی به یک تفاهم رسیدیم. کوه‌ها را شاید جابجا نکردیم اما این مسئله را مبنایی قرار دادیم تا دو کشور بیشتر با یکدیگر صحبت و کار کنند.

اشتاین‌مایر گفت: روند سختی را پشت سرگذاشتیم که هرگز نباید آن را فراموش کنیم البته هنوز کارهای زیادی سر راه ماست که باید این مسیر را طی کنیم تا اینکه انسان‌ها به یکدیگر برسند.

وزیر خارجه آلمان گفت: لازم است یک جامعه مدنی و قوی ایجاد کرد و رابطه بین فرهنگ و علم را تقویت کرد تا زمینه‌ای برای اعتماد سیاسی ایجاد کند.

وی با اشاره به بازدیدهای خود از مراکز مختلف ایران گفت: با حضور در ایران از موزه‌ هنرهای معاصر ایران بازدید کردیم و شاید به زودی نمایشگاهی مشترک در این زمینه در برلین یا جایی دیگر در آلمان برپا شود.

وی گفت: باید از شبکه علمی علمای بین دو کشور بهره گرفت تا در آینده بتوانیم از آن بهره گیریم. اگر امروز به ظرفیت‌ها نگاه کنیم می‌توانیم به این نتیجه برسیم که در‌ آینده چه کارهایی می‌توانیم انجام دهیم و چگونه می‌توانیم با منابع اندک به توسعه شرق و غرق همت کرد.

وزیر خارجه آلمان با اشاره به تحصیل ۶ هزار دانشجوی ایرانی در آلمان گفت: شاید شرایطی فراهم شود تا دانشجویان ایرانی با بورسیه‌های بیشتری در آلمان حضور یابند.

وی گفت: اولین مدرسه آلمانی در ایران بیش از ۶۰ سال پیش در ایران افتتاح شد و با اقدامات علمی و فرهنگی دیگر می‌توانیم پیوندی به رابطه ایران و آلمان که از مدت‌ها پیش وجود داشته است ایجاد کنیم.

اشتاین مایر در پایان گفت: خوشحالم که می‌توانیم دوباره فعالیت و همکاری با هم را شروع کنیم و اتصالات و پیوند بیشتری نسبت به قبل در این فعالیت‌ها و همکاری‌ها صورت دهیم.

کلید واژه ها بورسیه - دانشجو - آلمان
دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top