تاریخ انتشار: 27مهر1394|16:12

| کد خبر: 33858
معاون مجلس کمیته امداد خبر داد؛

همکاری ۲۵۰۰ وکیل نیکوکار با کمیته امداد

وکیل ملت: معاون حقوقی امور مجلس کمیته امداد امام خمینی(ره) از همکاری ۲۵۰۰ وکیل نیکوکار با این نهاد خبر داد و گفت: کارگروهی مشترک میان ما و بهزیستی برای تفکیک وظایف تشکیل شده است.

منصور قمشه در نشست خبری که روز دوشنبه برگزار شد، گفت: کمیته امداد دارای یک میلیون و ۵۰ هزار زن سرپرست خانواده است و اساس کار و هدف اصلی ما توسعه مشاوره، مددکاری حقوقی جهت مددجویان و خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد است.

معاون حقوقی امور مجلس کمیته امام خمینی (ره) تصریح کرد: مشاوره حقوقی رایگان برای خانواده‌ها در دفاتر کمیته امداد سراسر کشور و توجه به جایگاه حقوقی آنان، اساس کار ما است تا به هدف اصلی که توانمندسازی خانواده‌هاست، برسیم.

وی با بیان اینکه ۷۵ تفاهم‌نامه قضایی تاکنون منعقد کرده‌ایم، گفت: تفاهم‌نامه‌ای با بسیج حقوقدانان، کانون سردفتران و کانون وکلا در این رابطه منعقد شده است.

قمشه با اشاره به وجود ۱۸۷ شورای حل اختلاف ویژه خانواده‌های کمیته امداد بیان کرد: این شوراها با همکاری قوه‌قضائیه تشکیل شده‌اند و دو مجتمع ویژه حل اختلاف خانواده‌های تحت حمایت کمیته امداد در تهران و لرستان راه‌اندازی کرده‌ایم.

وی با بیان ا ینکه ۲ هزار و ۵۰۰ وکیل نیکوکار با کمیته امداد همکاری دارند، گفت: آمار نهایی ما ۳ هزار نفر است.

قمشه با اشاره به طرح وکیل خانواده بیان کرد: چند پرونده را به یک وکیل ارجاع می‌دهیم تا امور خانواده را پیگیری کند.

وی افزود: تعداد ۷ هزار فرزند تحت پوشش کمیته امداد که در رشته حقوق فارغ‌التحصیل شده‌اند یا تحصیل می‌کنند، شناسایی کرده‌ایم و با کمیته امداد هم در حال همکاری هستند.

معاون حقوقی امور مجلس کمیته امام خمینی (ره) با بیان اینکه مشکل حقوقی ۲۰ درصد خانواده‌های تحت پوشش تا امروز شناسایی شده است، تصریح کرد: تعداد ۲۵۰ هزار خانواده تحت پوشش کمیته امداد مشکلات حقوقشان شناسایی شده و در مرحله بعدی به این مشکلات رسیدگی خواهیم کرد.

وی افزود: بخشی از مشکلات در اثر فوت همسر است که به بحث نفقه و ارث می‌پردازیم. زنان مطلقه که مشکلات پس از طلاق دارند و خانواده‌هایی که سرپرست آنها در زندان است، شناسایی کردیم تا در مرحله پس از شناسایی به مشکلات حقوقی آنان رسیدگی کنیم.

قمشه با اشاره به معافیت هزینه دادرسی برای خانواده‌های تحت پوشش بیان کرد: مطلبی در یکی از رسانه‌ها مبنی بر افزایش طلاق با معافیت هزینه دادرسی منتشر شد که این مطلب درست نیست. از تعداد یک میلیون و ۵۰ هزار زن سرپرست خانواده، ۸۱ درصد بر اثر فوت همسر و ۱۴ درصد بر اثر متارکه و طلاق تحت پوشش کمیته هستند.

وی با تاکید بر اینکه کمیته امداد، تولید فقر نمی‌کند بلکه از فقر پیشگیری می‌کنیم، تصریح کرد: آسیب‌های اجتماعی موجب فقر می‌شود و ما به دنبال کاهش مشکلات خانواده‌ها هستیم و یکی از کارهای جدی ما آگاه‌سازی حقوقی مددجویان در کلیه محاکم قضایی است.

معاون حقوقی امور مجلس کمیته امام خمینی (ره) ادامه داد: تفاهم‌نامه‌ای با وکلای نیکوکار و مراکز قضایی منعقد کرده‌ایم تا نشست‌های آموزشی برای خانواده‌ها برگزار کنند.

قمشه با اشاره به پیگیری تصویب یک قانون مبنی بر عدم توقیف مستمری خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد بیان کرد: این قانون در نوبت است تا در صحن علنی مجلس بررسی شود تا خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی مستمری و اموالشان توقیف نشود و اکثر توقیفات به دلیل عدم توانایی در بازپرداخت وام‌ها است.

وی افزود: الحاق ماده ۵۰۵ آیین‌نامه قانون دادرسی مبنی بر عدم نیاز اثبات اعسار توسط مددجویان یکی از اقداماتی است که انجام داده‌ایم.

قمشه با بیان اینکه دفاتر مددکاری و مشاوره در کنار ادارات حقوقی دایر کرده‌ایم، تصریح کرد: با کمک وکلای نیکوکار و بسیج حقوقدانان ۳ روز در هفته این وکلا در کمیته امداد مستقر می‌شوند و مشاوره رایگان می‌دهند.

معاون حقوقی امور مجلس کمیته امام خمینی (ره) با اشاره به یک تفاهم‌نامه دیگر با کانون سردفتران گفت: هزینه ثبت برای یک بار تا سقف ۱۰۰ هزار تومان از مددجویان دریافت نمی‌شود و آنان از حق‌التحریر رسمی و هزینه کارشناسی معاف هستند و مبلغ ۷.۵ میلیارد تومان برای این امر اختصاص یافته است.

وی تصریح کرد: دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی تا هفته آینده راه‌اندازی می‌شود و ما در آستانه انعقاد تفاهم‌نامه با قوه‌قضائیه هستیم تا مددجویان از پرداخت هزینه جهت ثبت، دادخواست و شکایات معاف شوند.

قمشه یادآور شد: دختران تحت حمایت کمیته امداد پیش از ازدواج در کلاس‌های مشاوره حقوقی در استان‌ها شرکت می‌کنند و ما به دنبال زدودن چهره فقر حقوقی و قضایی از خانواده‌های نیازمند و تحت حمایت هستیم.

وی افزود: شورای حل اختلاف گرچه برای افراد تحت حمایت است، اما درِ این شورا برای خانواده‌های نیازمند، شهدا، آزادگان و جانبازان باز است و آنان نیز دارای معافیت‌هایی هستند.

معاون حقوقی امور مجلس کمیته امام خمینی (ره) با بیان اینکه 30 هزار خانواده زندانی با جمعیت 85 هزار نفر تحت پوشش کمیته امداد هستند، گفت: این خانواده از خدمات امدادی، حمایتی و درمانی بهره‌مند می‌شوند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره طرح تفکیک وظایف حمایتی و توانبخشی اظهار کرد: ما موافق اجرای این طرح هستیم، یک فوریت این طرح با امضای ۶۰ نماینده در صحن علنی مجلس تصویب و در نوبت بررسی در کمیسیون بهداشت و درمان و برنامه و بودجه است و منتظریم مجلس نظر خود را اعلام کند.

قمشه افزود: کارگروهی با حضور بهزیستی و کمیته امداد تشکیل و پیش‌نویس متن تفاهم‌نامه‌ای تنظیم شده است. اکنون منتظر اعلام نظر مجلس هستیم و پیش‌بینی می‌کنیم اگر این طرح در کمیسیون‌ها مصوب شود، تا پایان سال به صحن علنی مجلس برود؛ در نهایت تابع تصمیم مجلس و قانون هستیم.

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top