دکتر حمیدرضا دانش پرور  در حاشیه برگزاری سمینار یک روزه رضایت و برائت در درمان های پزشکی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در ماده های قانونی، پیش از هرگونه اقدام پزشکی، بر دو اصل «رضایت» و «برائت» تاکید شده است.
وی ادامه داد: اگر فرد عاقل، بالغ و هوشیار باشد، رضایت از او گرفته می شود و اگر فرد دارای این ویژگی ها نباشد، رضایت از ولی بیمار گرفته می شود.
رییس کارگروه علمی تخصصی حقوق و خطاهای پزشکی مرکز تحقیقات پزشکی قانونی افزود: رضایت به معنای قبول کردن و اجازه دادن است اما در اقدامات پزشکی به دادن اجازه برای شروع و انجام این اقدامات اطلاق می شود و همراهان بیمار نیز که از طرف وی حالت سرپرستی را داشته باشند نیز می توانند رضایت دهند.
دانش پرور تاکید کرد: برائت در مقابل عوارض شناخته شده پزشکی است که ممکن است در اثر اقدامات پزشکی و جراحی برای بدن و جسم بیمار پیش آید.
وی گفت: امضای برائت نامه توسط بیمار یا ولی او قبل از معالجه، پزشک معالج را در مقابل پیامدهای احتمالی اقدامات پزشکی مبرا می کند.
این متخصص پزشکی قانونی ادامه داد: در رضایتنامه، بیمار، ولی، سرپرست یا قیم او رضایتنامه را امضا می کنند، اما در برائت نامه، بیمار یا ولی خاص وی(پدر یا جد پدری ) و ولی عام برائت نامه را امضا می کنند.
وی درمورد اقدامات پزشکی فوری که نیاز به رضایت و برائت ندارد، گفت: تشخیص این گونه موارد بر عهده پزشک معالج است.
رییس کارگروه علمی تخصصی حقوق و خطاهای پزشکی مرکز تحقیقات پزشکی قانونی تاکید کرد: در صورتیکه پزشکی در روند درمان و اقدامات پزشکی قصور داشته باشد، برائت نامه هیچ ارزشی ندارد و مسئولیت این قصور و کوتاهی با شخص پزشک است.
در سمینار یک روزه رضایت و برائت در درمان های پزشکی، مباحثی همچون رضایت و برائت در قانون مجازات اسلامی، رضایت و برائت در درمان های پزشکی و چالش های موجود در قانون مجازات اسلامی در مورد رضایت و برائت مطرح شد.

کلید واژه ها رضایت - درمان - برائت - پزشکی
دسته بندی حقوق شهروندی , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top