یک وکیل دادگستری در گفت و گو با وکیل ملت هشدار داد

جریمه های سنگین برای ارسال کنندگان محتويات مبتذل در شبکه های مجازی

وکیل ملت: ابراهیم اسلانی:با گسترش روز افزون شبکه‌های اجتماعی موبایلی و به روز شدن امکانات آن مسأله امنیت این شبکه‌ها نیز روز به روز بیشتر مطرح می شود با ارتقای نسخه‌های جدید و طبعا امکانات زیاد تر، کاربران این شبکه‌ها نیز بیشتر در معرض تهدید قرار می‌گیرند، اگر تا چندی پیش افراد از طریق مزاحمت تلفنی و تلفن‌های عمومی می‌توانستند برای دیگران ایجاد مزاحمت می کردند اکنون این مزاحمت به حوزه‌های الکترونیک دیگری چون شبکه‌های اجتماعی مجازی منتقل شده است.

تاریخ انتشار: 28مهر1394|13:56

جریمه های سنگین برای ارسال کنندگان محتويات مبتذل در شبکه های مجازی
| کد خبر: 34421

نام هایی چون تانگو، وی چت، وایبر، واتس‌ آپ، لاین، ایمو و تلگرام چیزی جز پیامرسان‌ها« مسنجرها» و شبکه‌های اجتماعی موبایلی نیستند اما در میان کاربران به عنوان محبوبترین شبکه های اجتماعی مورد استفاده قرار می‌گیرند.اکنون اما سئوال این است آیا ارسال محتویات مستجهن از طریق شبکه های اجتماعی جرم است؟مهرداد عراقی ، وکیل پایه یک دادگستری  می گوید که در11 بهمن 1388 قانون جرايم رايانه اي به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيده تا بر اساس آن مصاديق استفاده مجرمانه از سامانه هاي رايانه اي و مخابراتي تعيين شود که فصل چهارم از قانون جرايم رايانه اي 2 ماده به «جرايم عليه عفت و اخلاق عمومي» اختصاص داده شده است.
عراقی در ادامه می گوید که بر اساس ماده 14 قانون جرايم رايانه اي، هرکس به وسيله سيستم هاي رايانه اي يا مخابراتي يا حامل هاي داده محتويات مستهجن را توليد، ارسال، منتشر، توزيع يا معامله کند يا به قصد ارسال يا انتشار يا تجارت، توليد يا ذخيره يا نگهداري کند، به حبس از 91 روز تا 2 سال يا جزاي نقدي از پنج تا 40ميليون ريال يا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
بر اساس تبصره يک تا 4 ماده 14 قانون جرايم رايانه اي  هم در صورتي که اعمال مندرج در اين ماده در خصوص محتويات مبتذل واقع شود، فرد مرتکب حداقل به يکي از مجازات هاي ماده 14 محکوم مي شود. «محتويات و آثار مبتذل» به آثاري گفته مي شود که داراي صحنه ها و صور قبيحه باشد.
از این وکیل دادگستری پرسیدم اگر کسی این محتویات مستهجن را برای دوست یا یکی از همکاران و یا یکی از آشنایان خود بفرستتد که با هم رفاقتی دارند چه اتفاقی می افتد وی در پاسخ می گوید که هرگاه محتويات مستهجن به کمتر از 10 نفر ارسال شود، مرتکب به يک تا پنج ميليون ريال جزاي نقدي محکوم خواهد شد همچنين در صورتي که مرتکب، اعمال مذکور در ماده 14 را حرفه خود قرار داده باشد يا به طور سازمان يافته مرتکب آن شود، چنانچه مفسد في الارض شناخته نشود، به حداکثر هر دو مجازات مقرر در اين ماده محکوم خواهد شد. همچنين ماده 15 قانون جرايم رايانه اي، تشريح مي‏کند: هر کس از طريق سيستم هاي رايانه اي، مخابراتي يا حامل هاي داده مرتکب اعمال زير شود، به ترتيب زير مجازات خواهد شد: الف) چنانچه به منظور دستيابي افراد به محتويات مستهجن، آنها را تحريک، ترغيب، تهديد يا تطميع کند يا فريب دهد يا شيوه دستيابي به آنها را تسهيل کند يا آموزش دهد، به حبس از نود و يک روز تا يک سال يا جزاي نقدي از پنج تا بيست ميليون ريال يا هر دو مجازات محکوم مي شود. ارتکاب اين اعمال در خصوص محتويات مبتذل موجب جزاي نقدي از دو تا پنج ميليون ريال است. بند «ب» ماده 15 قانون جرايم رايانه اي هم اشاره وبيان مي کند: هر کس با استفاده از سيستم هاي رايانه اي، مخابراتي يا حامل هاي داده، افراد را به ارتکاب جرايم منافي عفت، استعمال مواد مخدر يا روان‎گردان، خودکشي، انحرافات جنسي يا اعمال خشونت آميز تحريک، ترغيب، تهديد يا دعوت کند يا فريب دهد يا شيوه ارتکاب يا استعمال آنها را تسهيل کند يا آموزش دهد، به حبس از نود و يک روز تا يک سال يا جزاي نقدي از پنج تا بيست ميليون ريال يا هر دو مجازات محکوم مي شود.
این کارشناس ارشد حقوق در ادامه می گوید که در هر صورت فردی که اقدام به ارسال این محتویات از جمله عکس ،فیلم،صوت و ... مستهجن گاهی برای دوست خود و گاهی در گروه می کند باید گفت در هر دو صورت طبق قانون پیش گفته عمل فوق جرم بوده اما مجازات متفاوتی دارد مطلب قابل توجه اینکه لازم نیست کسی از فرد ارسال کننده شکایت کند بلکه این جرم ،جرم غیرقابل گذشت بوده و در صورت مشاهده توسط مقامات قضایی و انتظامی تحت تعقیب قرار خواهد گرفت.
عراقی در پایان ضمن هشدار به کاربران شبکه های مجازی یادآور شد که عدم آگاهی از متن قانون جرایم رایانه ای از سوی کاربرانی که به فعالیت های مخرب و مجرمانه می پردازند فضا را برای تحرکات این افراد فراهم می کند تا دست به چنین کارهای بی اخلاقی در شبکه های اجتماع بزنند.

دسته بندی حقوقی , آموزش حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top