معاون اجتماعی قوه قضاییه:

قوه قضاییه درصدد ایجاد مراکز مشاوره با حضور کارشناسان مجرب است

تاریخ انتشار: 29مهر1394|15:10

قوه قضاییه درصدد ایجاد مراکز مشاوره با حضور کارشناسان مجرب است
| کد خبر: 35102

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه گفت: قوه قضاییه به دنبال تاکیدات رئیس دستگاه قضایی به طور جدی درصدد ایجاد مراکز مشاوره با حضور کارشناسان مجرب و باعلم است.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدباقر الفت در اولین جلسه کمیته پیشگیری از طلاق و شورای سرآمدان صیانت از نهاد خانواده اظهار کرد: قانونگذار تمام تلاش خود را برای تحکیم بنیان خانواده انجام داده که مرجعی را برای انجام این سیاست‌ها و راهبردها معرفی کند و در این خصوص قوه قضائیه را مکلف کرده و محل عملیاتی را مراکز مشاوره قرار داده است. طبق ماده 16 قانون حمایت از خانواده مراکز مشاوره به منظور تحکیم خانواده و جلوگیری از طلاق و سعی در ایجاد صلح و سازش در کنار دادگاه های خانواده باید ظرف مدت سه سال ایجاد شوند.

الفت تصریح کرد: در قوه قضائیه تمام تلاش‌مان این است که نظر قانونگذار را به معنای واقعی عملیاتی کنیم و بر این اساس ایجاد مراکز مشاوره در کنار دادگاه‌های خانواده از اواخر سال 92 آغاز شده و امیدواریم که تا پایان سال 94 در این خصوص اقدامات خوبی را به انجام برسانیم. آیین نامه مراکز مشاوره در کمترین زمان ممکن توسط وزیر دادگستری به تدوین شد و در مرکز مشاوران قوه قضاییه با همکاری دستگاه های مختلف پیش نویس دستور العمل این آیین نامه تبیین شد که بعد از تایید رئیس قوه قضاییه ابلاغ خواهد شد.

وی با بیان اینکه قانونگذار پس از ایجاد مراکز مشاوره این امر را تکلیف کرده که ظرف مدت 5 سال مشاوران زن برای مشاوره آموزش داده شوند، اظهار کرد: موضوعاتی که در مراکز مشاوره انجام می شود فراتر از موضوعاتی است که در دادگاه ها به عنوان بحث دادرسی به آن پرداخته می شود. مراکز مشاوره می توانند هم به محل آموزش های قبل از ازدواج تبدیل شود و هم آسیب های ناشی از طلاق را کاهش دهد که این موضوع همراهی و اظهار نظرهای کارشناسانه صاحب نظران در این خصوص از جمله روانشناسان و جامعه شناسان را نیاز دارد.

الفت افزود: مراکز مشاوره تنها به امر پیشگیری از طلاق اهتمام ندارند و نقطه پیوند با مسایل دیگر زوجین برای تحکیم بنیان خانواده هستند تا آن‌ها در طول زندگی مشترک کمترین آسیب را داشته باشند. برای مراکز مشاوره در کنار آموزش ها محتوا تهیه شده و این محتوا در قالب کتاب چاپ شده و در اختیار مراکز قرار گرفته است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه تصریح کرد: قوه قضاییه به دنبال تأکیدات رئیس قوه به طور جدی درصدد ایجاد مراکز مشاوره با حضور کارشناسان مجرب و با علم است و یکی از حلقه هایی که در کنار مراکز مشاوره ایجاد می شود تشکیل کمیته های تخصصی از جمله کمیته ملی سرآمدان پیشگیری از طلاق و تحکیم خانواده است.

وی خطاب به صاحبنظران و کارشناسان حوزه خانواده گفت: پژوهش ها، پیشنهادات و مقالات خود را برای این معاونت ارسال کنید تا از آن‌ها در جهت پیشگیری از وقوع طلاق و تحکیم بنیان خانواده استفاده شود.

الفت اظهار کرد: قانونگذار پیش از این تلاش داشت خانواده را تحت هر شرایطی حفظ کند، ولی امروز با ایجاد مراکز مشاوره در کنار دادگاه های خانواده سعی دارد تا تشخیص دادگاه ها را در خصوص طلاق با اعمال نظر کارشناسانه بالا ببرد.

انتهای پیام

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top