معمای "ال نینو" رمزگشایی شد

وکیل ملت: کارشناسان هواشناسی انگلیس هشدار دادند که شهروندان این کشور خود را برای زمستان سختی که در نتیجه بروز پدیده "ال نینو" است، آماده کنند. انتظار می رود زمستان امسال در اروپا و بسیاری از نقاط جهان بی سابقه باشد و سرمای شدیدی تقریبا بر کره زمین حاکم شود.

تاریخ انتشار: 30مهر1394|12:10

معمای "ال نینو" رمزگشایی شد
| کد خبر: 35499

وکیل ملت به نقل از پایگاه خبری "دیلی اکسپرس"، کارشناسان هواشناسی انگلیس اکنون بر سر یک موضوع مشترک یعنی پدیده ال نینو اتفاق نظر دارند و تاکید می کنند: شدیدترین ال نینو در نتیجه گرم شدن تدریجی آب های اطراف خط استوا در راه است.

هنگامی که خبر ال نینو به گوش جهانیان رسید، بسیاری از کارشناسان ابراز امیدواری می کردند که این توده هوای سرد تا پیش از فرا رسیدن فصل زمستان محو شود. اما افزایش تدریجی و پیوسته درجه حرارت اقیانوس آرام علاوه بر تایید این خبر نشان داد که تا پایان سال میلادی جاری رفته رفته بر شدت این پدیده افزوده خواهد شد.

پدیده ال نینو نوسانات متضاد آب و هوایی را در سراسر جهان بروز خواهد داد و ایران و کشورهای همسایه در منطقه خاورمیانه از این قاعده مستثنی نیستند.

بنابر گزارش دیلی اکسپرس، کارشناسان هواشناسی معتقدند الگوهای آب و هوایی نشان دهنده کاهش غیرمعمول دما و افزایش بارندگی به شکل برف در زمستان امسال است. 

سازمان هواشناسی رسمی انگلستان به تازگی اعلام کرده است که عواقب ناشی از پدیده ال نینو ممکن است فاجعه بار باشد.

خبر از راه رسیدن پدیده ال نینو به مزاج شهروندان انگلیسی خوش نیامد. انگلیس و آمریکا شاهد زمستان سختی در سال 2010 بودند که همراه با سرمای فلج کننده و بارش سنگین برف بود.

ال نینو در سال 2010 نقش محوری در شرایط قطب شمال ایفا کرد که با توجه به شرایط حال حاضر، نسخه قوی تری از آن در راه است. گرد و غبار نامنظم، بارندگی و تغییرات دمایی شدید از جمله تاثیرات این پدیده در راه است.

دیلی اکسپرس در ادامه افزود: ترکیب عوامل گوناگون آب و هوایی همچون الگوهای باد، جریان هوایی در قطب شمال و دمای سطح آب اقیانوس ها همگی زمستان تاریخی را رقم خواهند زد.

مرکز پیش بینی آب و هوای ملی آمریکا پیش تر اعلام کرده بود که به احتمال 95 درصد پدیده ال نینو در راه است و شرایط زمستان در سراسر جهان را دست خوش تغییرات عظیمی خواهد کرد. ال نینو تا اواخر بهار 2016 میلادی به تدریج ضعیف تر خواهد شد.       میزان

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top