صدور قرار مجرميت متهمان پرونده آزار معلولان در يك مركز خصوصي

وکیل ملت: دفتر سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد: قرار مجرمیت متهمان پرونده آزار معلولان دریک مرکز خصوصی صادر شد.

تاریخ انتشار: 30مهر1394|17:20

صدور قرار مجرميت متهمان پرونده آزار معلولان  در يك مركز خصوصي
| کد خبر: 35637

به گزارش خبرنگار مهر، ۱۶ شهریور ماه سال جاری بود که خبرگزاری مهر گزارشی با عنوان « روایت تکان دهنده از شکنجه معلولان/ استفاده از غل و زنجیر و سگ» منتشر کرد که در آن در مورد  اذیت و آزار تعدادی از معلولان یک مرکز نگهداری از معلولان در کرج روایت شده بود.

پس از انتشار این گزارش حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضائیه در هشتاد و پنجمین نشست خبری خود در رابطه با پرونده آزار کودکان گفت: در این رابطه گزارشی به ما رسیده و دادستان و برخی مقامات آن را پیگیری کردند که تخلفاتی مشاهده شد و ۲ نفر در این رابطه بازداشت شدند. علاوه بر این دو نفر چند نفرهم تحت تعقیب هستند و پرونده در حال رسیدگی و تحقیقات است.

پس از چند روز سازمان بهزیستی کشور با انتشار خبری در سایت خود اعلام کرد: مرکز توانبخشی و مراقبتی شبانه روزی معلولان ذهنی در استان البرز تبرئه شده و قرار منع تعقیب صادر شده است. 

خبرگزاری مهر طی تماس با دفتر سخنگوی قوه قضائیه در مورد خبر درج شده در سایت بهزیستی و اینکه آیا این حکم را تائید می کنید سوال کرد که رضویان مشاور سخنگوی قوه قضائیه و رئیس دفتر حجت الاسلام محسنی اژه ای در گفتگو با خبرنگار مهر اعلام کرد: استعلام انجام شد. در این پرونده سه مورد اتهامی علیه متهمان وارد شده است و ۲ متهم پرونده در بازداشت هستند و قرار مجرمیت علیه آنها از سوی دادستان صادر شده است. اما در مورد یکی از موارد شکایت در مورد غل و زنجیر و فیلم اثبات نشده و متهمان باید در مورد ۲ اتهام دیگر اعم از بدرفتاری و عدم رعایت قوانین پاسخگو باشند.

 

صدور کیفرخواست در پرونده آسایشگاه معلولان فردیس/ فیلم‌ها ساختگی است/ پرونده مختومه نشده است

به گزارش خبرگزاری مهر ، همچنین احمد فاضلیان رئیس کل دادگستری استان البرز  با تشریح آخرین جزئیات پرونده ضرب و شتم معلولان در فردیس اظهارکرد: در رسیدگی به بخشی از این پرونده قرار مجرمیت و کیفرخواست صادر شده و به دادگاه فرستاده شده است و دربخش دیگر پرونده نیز قرار منع تعقیب صادر شده است.

وی گفت: در خصوص قسمتی از این پرونده که مربوط به آزار و اذیت و شکنجه و استفاده از زنجیر برای نگهداری از معلولان بوده تحقیقات قضایی انجام شده است و بر اساس این تحقیقات دلایل کافی برای اثبات این مدارک وجود نداشت. 

این مسئول عالی قضایی در ادامه افزود: بازپرس پرونده در تحقیقات انجام شده اعلام کرده است که بسیاری از این صحنه‌ها ساختگی بوده است و دلالت بر اعمال شکنجه و یا اقدام عمدی برای صدمه زدن به معلولان وجود ندارد.

وی اضافه کرد: همچنین مدارک کافی برای اینکه پرستاران این آسایشگاه اقدام به شکنجه و آزار و اذیت معلولان به صورت عمدی داشته باشند مشاهده نشده‌ است و تشخیص قاضی پرونده‌ این است که فیلم‌ها ساختگی است و قابل استناد نیست.

رئیس کل دادگستری استان البرز تصریح کرد: در  بخشی از این پرونده مربوط به صدمه غیرعمدی بوده است که به دلیل سهل انگاری مسئولان آسایشگاه موجب صدمه رساندن به معلولان شده و به عنوان ایراد صدمه غیرعمدی قرار مجرمیت و کیفرخواست صادر شده است و به دادگاه ارسال و برخورد قضایی لازم دراین زمینه صورت می گیرد.

وی با تاکید براینکه مراجع مختلف نظارتی بر روند دادسراها و دادگاه‌ها نظارت می‌کنند عنوان کرد: متاسفانه رسانه‌ها در برخورد با این قضیه برخورد منطقی نداشته و اخلاق حرفه‌ای را رعایت نکره اند و مواردی را مطرح کردند که هیچ مرجع رسمی آن را تائید نکرده بود و برداشت شخصی خود را از فیلمی که در عرصه فضای مجازی منتشر شده بود عنوان کردند.

فاضلیان اضافه کرد: دو مرحله کمیسیون عالی سازمان بهزیستی کشور تشکیل جلسه داد و به دلیل عدم دلایل کافی در شکنجه و آزار و اذیت معلولان دراین آسایشگاه، الزام به بازگشایی این مرکز داده و اعلام کرده که این مرکز مجاز به ادامه فعالیت است.
وی افزود: با دقت تمام بررسی‌های لازم انجام شده است و رای قاضی قابل احترام است و در صدور قرار منع تعقیب از ناحیه اولیای معلولان و سازمان بهزیستی قابل اعتراض و پیگیری مجدد است. این پرونده در دادگاه کیفری دو در حال بررسی است و مختومه نشده است.

دسته بندی حقوقی , حقوق جزا ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top