هفت دهه از آغاز به کار سازمان ملل گذشت

نیم تریلیون دلار هزینه سازمان ملل متحد در 70سال

وکیل ملت: سپیده شافعی-هفتاد سال پیش در چنین روزی بود که سازمان ملل اعلام موجودیت کرد با این حال اعلام هزینه ی نیم تریلیون دلاری سازمان ملل متحد در 70سال گذشته در نگاه اول، ذهن هر شنونده ای را به انتقاد و حیرت وا می دارد. مخاطبان در سراسر جهان به این امر اذعان دارند که علی رغم این هزینه هنگفت جنگ، فقر و ناامنی ریشه کن نشده است و بروز جلوه های آن هرروزه در جای جای کشورها مشاهده می شود.

تاریخ انتشار: 3آبان1394|09:42

نیم تریلیون دلار هزینه سازمان ملل متحد در 70سال
| کد خبر: 36525

رهبران جهان در روزهای اخیر در نشستي براي بررسي وضعيت فقر، مبارزه با تغييرات آب و هوايي و رسيدگي به چند موضوع ديگر گرد هم آمده اند تا به طور رسمي اقدام به تصويب طرح 15 ساله در اين باره کنند.انتظار مي رود اجراي اهداف توسعه اي جديد هزينه اي بين 3.5 تا 5 تريليون دلار تا سال 2030 به خود اختصاص دهد.
شرکت مايکروسافت اعلام کرده است:« شانسي براي تآمين اين منبع مالي تا سال آينده وجود ندارد اما ما تمام تلاش خود را براي تأمين بخشي از منابع مالي اين طرح تا سال 2030 به کار خواهيم گرفت.»
در ميان اهداف تعيين شده در این نشست مي توان به مواردي چون تضمين زندگي سالم، دسترسي به آب آشاميدني، برابري جنسيتي، کاهش نابرابري ها در کشورها و افزايش رشد اقتصادي اشاره کرد.
اما به راستی هزینه نیم تریلیون دلاری سازمان ملل متحد در 70سال اخیر، در راه صلح و امنیت جهانی، در مقایسه با مخارج هنگفت دیگر بخش های جامعه بین الملل ناچیز است. به طور مثال، می توان به هزینه سالانه 5 تریلیون دلاری سوخت های  فسیلی  که موجب تغییرات اقلیمی می شوند اشاره کرد.
دیگر مثال از این مدعا هزینه 1.8 تریلیون دلاری سالانه در صنایع نظامی جهان است که در مقام مقایسه، هزینه 7 بیلیون دلاری سالانه در سازمان ملل را بیش از پیش معقول جلوه می دهد.
اما به راستی در هزینه های این سازمان، اتلاف یا هدررفتی دیده نمی شود؟ البته سازمان ملل هم مثل هر سازمان دیگری می تواند دارای چنین مشکلاتی در هزینه های خود باشد. این سازمان با بیش از85000 کارمند در 190کشور جهان که تمامی آن ها از حقوق و مزایای مکفی برخوردارند، از قاعده مشکلات مالی این چنینی مستثنی نیست.
به طور کلی، بودجه سازمان را کشورهای عضو بر اساس مشارکت‌های داوطلبانه و برنامه‌ریزی شده تامین می‌کنند. دبیرخانه سازمان ملل بر اساس ارزیابی‌های موسسات مالی حرفه‌ای بودجه 2 سال سازمان را تعیین و سهم هر کشور را اعلام می کند. طرح بودجه پس از ارائه به مجمع عمومی، تصویب و به کشورها ابلاغ می شود. معیار محاسبه سهم کشورها تولید ناخالص ملی هر کشور است. براین اساس، کشورهای پرجمعیت و پیشرفته صنعتی سهم اصلی و کشورهای کوچک و جهان سومی بخش ناچیزی از هزینه‌های سازمان ملل را پرداخت می‌کنند.
مجمع سقف خاصی را برای پرداخت هر کشور در نظر گرفته‌است. در دسامبر سال ۲۰۰۰ در نظام تعیین بودجه تغییراتی حاصل شد و شرایط جهانی کشورها نیز در آن دخیل شد و سقف پرداخت بودجه از ۲۵ درصد به ۲۲ درصد کاهش یافت. ایالات متحده تنها کشوری است که مشمول این سقف پرداخت می‌شود که البته طبق برآوردها بالغ بر صدها میلیون دلار به سازمان ملل بدهکار است. طبق ارزیابی‌های سال ۲۰۰۰ مهمترین کشورهای تامین کننده بودجه سازمان ملل برای سال ۲۰۰۱ شامل ژاپن (با ۶۳/۱۹ درصد)، آلمان با (۸۲/۹ درصد)، بریتانیا با (۵۷/۵ درصد)، ایتالیا با (۰۹/۵ درصد)، کانادا با (۵۷/۲ درصد)، اسپانیا با (۵۳/۲) درصد، و برزیل با (۳۹/۲) درصد هستند.
بودجه برنامه‌های خاص سازمان ملل که در بودجه معمول در نظر گرفته نمی‌شوند همچون  یونیسف یا صندوق توسعه انسانی ملل متحد از محل مشارکتهای داوطلبانه دولت‌ها تامین می شود. برخی از این کمک‌ها به صورت اهدای محصولات کشاورزی به مردم قحطی زده‌است ولی عمدتاً کمک‌های مالی هستند.
سازمان ملل بخش عمده‌ای از نیاز خود به خدمات بانکی را از طریق بانک جی‌پی مورگان چیس برآورده می‌کند.
سازمان ملل در کنار دیگر سازمانها مثلاً صلیب سرخ به تامین غذا، آب آشامیدنی، مامن و دیگر کمک‌های بشردوستانه به مردمانی می‌پردازد که از قحطی و جنگ و سایر بلایا به زحمت افتاده‌اند. بازوان اصلی سازمان ملل در راه کمک رسانی به مردم عبارتند از برنامه جهانی غذا (که بیش از ۱۰۰ میلیون نفر را در ۸۰ کشور پوشش داده‌است)، کمیساریای عالی پناهندگان که در ۱۱۶ کشور فعالیت دارد و نیز پروژه‌های حفظ صلح که در ۲۴ کشور دنیا به اجرا در آمده‌است.
همچنین سازمان ملل به طور مثال،  از طریق تدوین فرمول اهداف توسعه هزاره به پشتیبانی از توسعه اقتصادی پرداخته است. برنامه توسعه سازمان ملل (UNDP) بزرگترین منبع ارائه کمک‌های فنی در جهان است. سازمان هایی چون UNAIDS، WHO و صندوق جهانی مبارزه با ایدز، سل و مالاریا از موسسات پیشگام در مبارزه با بیماری ها در سراسر دنیا سرویس های کنترل جمعیت هستند و در کاهش مرگ و میر کودکان و مادران در ۱۰۰ کشور نقش فعالی داشته‌اند.
سازمان ملل همه ساله اقدام به انتشار شاخص توسعه انسانی (HDI) می‌کند که در آن بر اساس شاخص‌های رفاهیٰ، اقتصادی و بهداشتی مانند سطح فقر، میانگین درآمد، میزان باسوادی، و امید به زندگی به مقایسه سطح توسعه در کشورهای مختلف می‌پردازد.
سازمان ملل از طریق نهادهای مختلف خود به توسعه انسانی پرداخته‌است. سازمان بهداشت جهانی (WHO) که در سال ۱۹۷۷ آبله را ریشه کن کرده و فلج اطفال را هم تا مرز ریشه کنی پیش برده‌است.
بانک جهانی / صندوق بین‌المللی پول (IMF) طبق توافقنامه برتون وودز در سال ۱۹۴۴، دو نهاد بانک جهانی و IMF بعنوان دو سیستم جداگانه از سازمان ملل فعالیت می‌کنند. در سال ۱۹۴۷ براساس یک موافقتنامه‌ اعلام شد که موسسات وابسته به سازمان ملل به صورت مستقل و تخصصی فعالیت‌های مالی و پولی خود را در چارچوب این سازمان و با نظارت آن به انجام رسانند.برنامه های محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP)و عمران سازمان ملل متحد (UNDP) ، سازمان تربیتی علمی فرهنگی ملل متحد (UNESCO)، صندوق کودکان سازمان ملل متحد (UNICEF)و کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان (UNCHR) از این جمله اند.
در نهم ماه مارس سال ۲۰۰۶ میلادی، کوفی عنان دبیر کل وقت سازمان ملل، صندوق مرکزی واکنش سریع CERE را برای کمک به قحطی زدگان شاخ آفریقا تاسیس کرد.
همچنین یک آژانس به عنوان شورای جهانی غذا با هدف هماهنگی وزرای کشاورزی کشورها تاسیس شد تا به کشورهای قحطی زده و دارای سوء تغذیه کمک کنند که در سال ۱۹۹۳ این آژانس به حالت تعلیق در آمد.
سیر کردن سالانه بیش از  90میلیون گرسنه و پناه دادن به هزاران پناهجو درافریقای مرکزی تنها بخشی از اقدامات این سازمان است. فعالیت های سازمان ملل در راه برقراری امنیت جامعه بین الملل بر زندگی تمامی افراد به طور مستقیم و غیرمستقیم  اثر می گذارد. اگر برخی مواقع هزینه شدن بودجه های تعریف شده سازمان ملل در زندگی مردم جهان ملموس نیست، وظیفه مستقیم آن متوجه دولت ها است. 
در حقیقت، قیمت گذاشتن بر روی جان انسان هایی که حفظ شده و پیشرفت رخ داده غیرقبال ارزش گذاری در زندگی  میلیون ها انسان، کمک به استقلال، پیروزی صلح، واکسیناسیون 58درصد از کودکان جهان، ریشه کن کردن آبله، جلوگیری از بزرگ شدن حفره لایه ازون و حقوق بین المللی انسانی غیر ممکن است.
اما به طور کلی ضوابط و قوانین حاکم بر سازمان ملل و نهادهای اجرایی مرتبط، از جمله قوانین مرتبط با هزینه ها و مخارج این سازمان و تخصیص بودجه ها از محل درآمدها تابع چه نظام قانونی است؟ منشور ملل متحد به عنوان یک سند و در واقع اساس نامه سازمان ملل متحد، اهداف و ساز و کار سازمان ملل متحد و نهادهای وابسته به آن را تعیین می‌کند. متن منشور ملل متحد در ۲۶ ژوئن ۱۹۴۵ در سانفرانسیسکو در پایان کنفرانس ملل متحد به امضای ۵۱ کشور رسید و در ۲۴ اکتبر ۱۹۴۵ لازم‌الاجرا شد. این منشور تا به امروز به امضا ۱۹۱ کشور رسیده و رعایت مفاد آن برای همه اعضای سازمان ملل متحد الزامی است.
این منشور از یک یادداشت مقدماتی، یک دیباچه و ۱۹ فصل تشکیل شده است. در یادداشت مقدماتی افزوده‌ها به منشور و تاریخ آن‌ها ذکر شده و اساسنامه دیوان بین‌المللی دادگستری جزء لاینفک منشور ملل متحد اعلام شده‌است. در دیباچه که به‌طور کلی از دیباچه قانون اساسی ایالات متحده آمریکا گرفته شده، اهداف کلی سازمان ملل متحد بیان شده است.
فصل یک آن به اهداف سازمان ملل و اقدامات آن برای تامین صلح و امنیت در جهان، فصل دو به شرایط عضویت در این سازمان، فصل‌های سه تا پانزده به مجموعه‌ای از اسناد مربوط به ارکان و سازمان‌های وابسته به سازمان ملل و شرح وظایف آن‌ها، فصل‌های شانزده وهفده به ترتیب ترکیب و ادغام مقرارات سازمان ملل با دیگر عهدنامه‌های موجود بین‌المللی و در نهایت،  فصل‌های هجده و نوزده به ترتیب افزوده‌های منشور و نحوه تصویب آن‌ها اختصاص دارد.

 

کلید واژه ها سازمان ملل - هزینه - 70 سالگی
دسته بندی حقوق بین الملل , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top