روح ا.. محمدی در گفت و گوی اختصاصی با وکیل ملت

سالانه پنج هزار نفر قربانی قتل های ناموسی می‌شوند

گفت و گو از عارف واحد ناوان

وکیل ملت: هر از گاهی در پیشانی صفحه های حوادث روزنامه و خبرگزاری های قتل های ناموسی خودنمای می کند.دختر جوانی تمایل به ازدواج مثلا با پسر عموی خود ندارد خانواده اما بسان دختر فکر نمی کند دخترک دل در گرو مرد دیگری می بندد و گناهش هم همین است اما خانواده یا قبیله این عشق و عاشقی را بر نمی تابد در بی رحمانه ترین شکل ممکن حکم به مرگ دخترک می دهند. این اتفاق تنها در نواحی دور دست رخ نمی دهد بلکه قتل های ناموسی گاهی حتی در قلب کلان شهری همچون تهران رخ می دهد چرا و چگونه ممکن است پدر یا برادری دست اش در خون عزیزترین فرد خانواده آلوده شود را از روح ..محمدی کارشناس ارشد حقوق و مدرس دانشگاه پرسیدیم آنچه در پی می آید پاسخ این حقوق دان به پرسش های ما است.

تاریخ انتشار: 3آبان1394|10:18

سالانه پنج هزار نفر قربانی قتل های ناموسی می‌شوند
| کد خبر: 36557

به عنوان اولین سوال بفرمایید چه تعریفی از قتل های ناموسی می توان بیان کرد؟
بسم الله الرحمن الرحیم به طور کلی می توان گفت آن بخش از خشونت که اغلب منجر به قتل زنان یک توسط مردان خویشاوندی وی می شود اصطلاحا قتل ناموسی گفته می شود.  در توجیه ای عمل نیز گفته میشود این زنان به علت ننگین کردن شرافت خانواده به لحاظ فعل یا ترک فعل هایی چون رابطه با جنس مخالف یا ارکاب زنا،قربانی یک تجاوز جنسی بودن،طلاق گرفتن،خودداری از ازدواج با یکی از اقوام نسبی(عموما پسر عمو)،شیاع عمومی یا محلی به بدنام بودن حتی اگر فی الواقع مرتک زنایی نیز نشده باشند حق زندگی کردن نداشته و مستحق مرگ هستند. این ایده و اندیشه نیز که عموما در محل های کوچک و با ساختار سنتی و عشایری نمود دارند بیشتر به لحاظ فشار بیرونیست که در چنین جوامع ای از سوی دیگران به خانواده قربانی وارد می شود، وآنان را به  این نتیجه می رساند که لکه دامن گیر خانواده جز با ریختن خون مسبب آن پاک نمی شود.بنابر این اگر می بینیم در جوامع  و شهر های بزرگ تر چنین قتل هایی کمتر صورت می گیرد .به معنای این نیست که در معرض مصادیق بیان شده قرار ندارند،بلکه این آمار کمتر بیشتر به لحاظ این حقیقت است که در شهر های بزرگ تر آنچه را که ننگین کردن شرافت خانوادگی گفته می شود کمتر علنی شده و به چشم می اید.
البته ذکر این نکته ضروریست که در موضوع قتل ناموسی قربانی همیشه زن نمی باشد بلکه در برخی مواقع دیده شده مردان جوان و پسرانی که مبادرت به عمل لواط کرده (عموما مفعول) یا شیاع عمومی به ارتکاب آن دارند نیز دچار همین سرنوشت شده وتوسط افراد خانواده خود به قتل رسیده اند.
نوع دیگری از قتل های ناموسی را نیز می توان نام برد و آن قتل فاسق زن توسط خود وی می باشد و این موضوع زمانی صورت می گرد که زن قربانی به لحاظ تمکین به روابط نامشروع و فشاری که از سوی فاسق برای تمکین بیشتر صورت می گیرد در حین ارتکاب روابط نامشروع و یا بعضا در مواقع دیگر برای خلاص شدن از رابطه به وجود امده و یا جلوگیری از علنی شدن آن و یا بی گناه جلوه دادن خود مبادرت به قتل وی می نماید که این نیز می تواند یکی دیگر از گونه های قتل های ناموسی به حساب آید. هرچند که در اینجا قاتل خود قربانی اصلی است و چه بسا پس از ارتکاب به قتل و در صورت تبرئه از سوی مراجع قضایی زن نیز توسط خانواده خود به سر نوشت مقتول دچار گردد.
گستره قتل های ناموسی در کشور بیشتر در بر گیرنده چه استان هایی است؟
آنچه که تحت عنوان قتل های ناموسی از آن یاد می شود ممکن است در همه حای کشور  نمونه هایی از آن یافت شود .مع الوصف در برخی از استان ها که از بافت سنتی و عشایری بیشتری برخوردار بوده و عموما نیز استان های مرزی می باشند در قتل ناموسی از فراوانی بیشتری برخوردارند.
آیا این پدیده فقط شامل کشور ایران است یا کشور های دیگری نیز با این پدیده روبه رو هستند؟
برخلاف تصور عموم چنین قتل هایی در اکثر کشور های جهان اتفاق می افتد.هرچند که از لحاظ آماری میزان وقوع آن در کشور های مختلف متفاوت است.
براساس آمار صندوق جمعیت سازمان ملل متحد سالانه حدود پنج هزار تن قربانی قتل های ناموسی می گردند.از لحاظ پراکندگی نیز این قتل ها بیشتر در غرب آسیا ، شمال افریقا و بخش هایی ازجنوب آسیا به وقوع می پیوندند به عنوان مثال در کشوری مانند پاکستان در سال 1999 حداقل یک هزار زن تحت این عنوان به قتل رسیده اند. در کشوری مانند هندوستان نیز شاهد چنین پدیده ای هستیم به گونه ای که حتی در برخی از ایالت ها این کشور می توان گفت این نوع قتل های سازماندهی شده و با دستور ریش سفیدان محلی صورت می پذیرد و اقدامات دولت نیز تا کنون مانع وقوع چنین فجایع ای نگردیده .
تحقیقات پژوهشی دانشگاه اینونو ترکیه نیز حکایت از این دارد که در هفت سال اخیر در آن کشور حداقل 300 پرونده قضایی در رابطه با قتل های ناموسی تشکیل شده است.
در کشور های غربی نیز این پدیده نمود دارد وتعدادی از قتل های اتفاق افتاده در این کشور هارا می توان درقالب قتل های ناموسی قرار داد، ومعمولا در اینگونه موارد شوهریا نامزد مقتول به دلیل ارتباط وی با فرد یگری مبادرت با قتل او می نماید.
نحوه برخورد مراجع قضایی و به طور کلی قوانین کشور های دنیا با این پدیده چگونه می باشد؟
هرچند که در برخی از کشور های اسلامی در یکی دومورد خاص هماهنند قاعده فراش یا قتل فرزند توسط پدر یا جد پدری با تسامح برخورد گردیده مع الوصف به لحاظ اندک بودن مصادیق چنین استثنائاتی اصل برخورد با مجازات کسانی که  خارج از موازین قانونی مبادرت به ارتکاب قتل وخشونت می نمایند تحت الشعاع قرار نگرفته است ،بنابر این به طور کلی می توان گفت در همه کشور های دنیا به لحاظ اعتقاد به رعایت اصل قانونی بودن جرائم ومجازات ها و اعمال مجازات توسط مراجع رسمی اولا چنین اقداماتی را جرم تلقی کرده و ثانیا با آن برخورد قانونی می نمایند به گونه ای که حتی در برخی از کشور ها در رابطه با مرتکبین چنین قتل هایی از کیفیات مخففه نیز استفاده نمی شود.
ازنقطه نظر مذهبی نیز با توجه به اینکه خداوند متعال در قران کریم به صراحت قتل یک بی گناه را مساوی با قتل همه انسان های زمین دانسته و با عنایت به لزوم حرمت دم مسلم به هیچ وجه جواز قتل افراد به ظن داشتن روابط نامشروع داده نشده بلکه اقدام علیه این گونه موارد را نه به افراد خانواده بلکه به مراجع قضایی و در چهارچوب موازین تعیین شده فقهی واگذار نموده.
از نقطه نظر قانونی نیز در قوانین کشورمان صرف نظر از موارد مندرج در مواد 230 و 630 قانون مجازات اسلامی در صورتی که فردی مرتکب قتل دیگری شود مجرم تلقی و بر اساس قوانین و مقررات حاکم محاکمه و مجازات خواهد گردید.مگر اینکه مرتکب ثابت نماید مقتول مهدورالدم بوده است واین درحالیست که اثبات مهدورالدم بودن بسیار مشکل می باشد .ازسوی دیگر عموم دلایل برای قتل های ناموسی مثبت مهدورالدم بودن نمی باشد.معمولا اینگونه مرتکبین نمی توانند با دلایل محکمه پسند این مهم را ثابت نمایند.مضافا اینکه ادعای قاتل برای اشتباه در اعتقاد به مهدورالدم بودن مقتول محقون الدم نیز بر اساس ماده 303قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1392 موجبی برای تبرئه وی نبوده و چنین فردی به مجازات تعزیری مقرر در قانون مجازات اسلامی (بخش تعزیرات)محکوم خواهد شد.

کلید واژه ها قتل های ناموسی - ایران - جهان
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

سینا
|
3آبان ماه 1394
0
0
سلام مطالب جالبی بود در این رابطه اگه مصاحبه های بیشتری انجام بشه اثرات بیشتری خواهد داشت با تشکر

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top