علي حامد توسلي، عضو هيات مديره كانون وكلاي مركز در گفت‌وگو با وكيل ملت:

مخدوش شدن استقلال كانون وكلا را نمي‌پذيريم

سید عرفان جهان تاب

وکیل ملت: يكي از بزرگترين دغدغه‌هاي حقوقدانان و وكلا استقلاي كانون‌ وكلا است و همواره در اين مورد بحث‌هاي زيادي مطرح مي‌شود. وكيلي كه مستقل نباشد و تحت نظارت قوه‌قضاييه باشد چگونه خواهد توانست مقابل قاضي از موكل خود دفاع كند؟ وكيل مستقل و بدون وابستگي مي‌تواند آزادانه از موكل خود در برابر قاضي دفاع كند و همچنين موكل وي و در نهايت جامعه به وي بيشتر اعتماد خواهند كرد. عدم استقلال وكيل به اعتماد عمومي لطمه وارد خواهد كرد. اما درحال حاضر جايگاه كانون وكلاي ايران چگونه است؟ اصولا عدم استقلال وكلا چه آسيب‌هايي به همراه خواهد داشت در اين زمينه وكيل ملت گفت‌و‌گويي با علي حامدتوسلي حقوقدان و عضو هيات مديره كانون وكلاي مركز انجام داده است كه از نظرتان مي‌گذرد.

تاریخ انتشار: 3ارديبهشت1394|14:58

مخدوش شدن استقلال كانون وكلا را نمي‌پذيريم
| کد خبر: 36772

علي حامدتوسلي حقوقدان و عضو هيات مديره كانون وكلاي مركز با اشاره به اينكه اصولا حقوقدانان با نظارت قوه قضاييه مشكلي ندارند و همه وكلا نظارت را مي‌پذيرند گقت: اصولا حقوقدانان با دخالت مستقيم قوه قضاييه مشكل دارند اينكه  استقلال كانون وكلا مخدوش شود را نمي‌پذيرند. در حال حاضر طبق قوانين موجود، نظارت از سوي قوه قضاييه انجام مي‌شود، براي مثال در صورت شكايت نسبت به مصوبات هيات مديره، دادگاه عالي انتظامي قضات مي‌تواند آن را نقض كند (البته ممكن است بسيار كم اتفاق بيفتد و ما مصوباتي نداريم كه قوه قضاييه بخواهد آن را نقض كند) ولي اين اختيار وجود دارد. البته كانون‌هاي وكلا و  همچنين وكلا با اين اختيار مخالفتي ندارند.

فقط نظارت و نه دخالت

  اين حقوقدان با بيان يكي ديگر از موارد نظارت قوه قضاييه بر كانون‌هاي وكلا خاطرنشان كرد: تاييد صلاحيت وكلا براي شركت در انتخابات هيات مديره  با دادگاه عالي انتظامي قضات است بدين معنا كه اگر داوطلبان عضويت در هيات مديره مورد تاييد قوه قضاييه نباشد اين افراد عملا حذف مي‌شوند كه حقوقدانان به اين مورد هم تمكين كردند. بنابراين ما درحد نظارت مشكلي نداريم، اما به هيچ وجه حاضر نيستيم استقلال كانون وكلا مورد خدشه قرار گيرد.

اين عضو هيات مديره كانون‌وكلاي مركز در مورد لايحه جامع وكالت خاطرنشان كرد: ابتدا لايحه‌اي كه قبلا قوه‌قضاييه فرستاده بود در دولت احمدي‌نژاد بررسي و دولت اين لايحه را پس گرفت. اما اين لايحه مجددا در دولت دهم مطرح شد اما موادي كه براي وكلا قابل قبول نبود در آن لحاظ شد. اماخوشبختانه در دولت يازدهم با كمك هيات مديره كانون وكلا، اصلاحات بسيار خوبي در آن صورت گرفت و 80 درصد از نظرات وكلا تامين شد. به‌طوري كه قوه قضاييه حاضر نبود اين لايحه را بپذيرد و خواست لايحه را پس بگيرد. ميان قوه قضاييه و دولت اختلاف حادث شد. همان‌طور كه مي‌دانيد درصورت اختلاف ميان دو قوه هيات حل اختلاف كه آيت ا... شاهرودي در راس آن است اين اختلاف را رسيدگي مي‌كند. خوشبختانه  با رايزني‌هاي كه انجام شد آيت ا...شاهرودي حق را به دولت داد و خواسته‌هاي وكلا تامين شد. در حال حاضر اين لايحه در مركز پژوهش‌هاي مجلس است كه با حضور نمايندگان كانون وكلا، قوه قضاييه و نماينده مركز مشاوران و با حضور نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در حال بررسي است و حدود نيمي از مواد آن مورد بحث قرار گرفته كه مي‌توان گفت تا به حال پيشرفت بسيار خوبي داشته است. البته به اعتقاد بنده با توجه به اينكه عمر مجلس  رو به پايان است،  نمايندگان هم به لحاظ امور انتخاباتي و هم اينكه لوايح زيادي هم در نوبت است به اعتقاد بنده  لايحه جامع وكالت به مجلس بعد واگذار خواهد شد البته ما اميدواريم اين لايحه آ‌‌‌ن‌طوركه مصلحت نظام و كشور است تصويب شود.

حامد توسلي در پاسخ به اين سوال كه استقلال وكلا در كشورهاي ديگر چگونه است آِيا اين نظارت در كشورهاي ديگر هم وجود دارد يا خير، تصريح كرد: استقلال يا عدم استقلال كانون وكلا در كشورهاي مختلف متفاوت است. بسياري از كشورها كانون‌هاي قدرتمندي دارند و بسيار مقتدرانه عمل مي‌كنند. اما برخي از كشورهاي جهان سوم وضعيت نامناسبي دارند و كنترل زيادي روي كانون‌وكلايشان وجود دارد. كانون وكلاي كشورهاي اروپايي به خصوص فرانسه از قدرت زيادي برخوردارند. كانون‌هاي جهاني وكلا با هم ارتباط دارند و از كانون‌هايي كه استقلال ندارند يا تحت فشار هستند حمايت مي‌كنند و اين موضوع كمكي است يراي كانون‌هايي كه در موقعيت خوبي قرار ندارند.

استقلال كانون وكلا نبايد مورد خدشه قرار گيرد

اين حقوقدان با اشاره به اينكه كانون‌هاي وكلاي كشورمان به خصوص كانون وكلاي مركز به عنوان يكي از كانون‌هاي بزرگ جهاني، نگذاشته استقلالش مورد خدشه قرار گيرد خاطرنشان كرد: وكلا تا به حال از اين استقلال پاسداري كرديم و اساسي‌ترين خواست ما هم همين مسئله استقلال است.

عدم استقلال مساوي با تنزل اعتبار كانون در جهان

حامدتوسلي در پاسخ به اين سوال كه عدم استقلال كانون وكلا چه آسيب‌هايي در پي دارد، توضيح داد: اولا از نظر جهاني اعتبار كانون وكلا تنزل خواهد كرد و  حتي ممكن است كانون وكلاي ايران از كانون وكلاي جهاني اخراج شود. كانون وكلاي جهاني زماني  كانون وكلاي ايران را مي‌پذيرد كه مستقل باشد و درصورتي كه كانون وكلا وابسته به قوه قضاييه باشد از عضويت ايران خودداري مي‌كنند كما اينكه مركز مشاوران در اين مركز عضو پذيرفته نشده است.

ديدار كانون وكلا با رئيس قوه قضاييه

حامدتوسلي همچنين در مورد ملاقات كانون وكلا  با رئيس قوه‌قضاييه اينطور توضيح داد: اين ديدار بسيار باارزش و موثر بود. اين جلسه حدود دو ساعت 10 دقيقه بحث مفيد بود و تك‌تك اعضا هيات مديره فرصت صحبت پيدا كردند. بحث كاملا دو جانبه بود. در اين ديدار معاون اول قوه قضاييه نيزحضور داشت و بسياري از حرف‌هاي ما را تاييد كرد درحالي كه از ايشان گلايه‌هاي زيادي داشتيم،  زيرا مقام و شان وكلا را آنطور كه شايسته وكلاست در دستگاه قضا نگه نمي‌دارند. طي اين ديدار قرار شد كارگروهي تعيين شود كه با تفاهم و همانگِ‌هايي بيشتر و با هم‌فكري قوه قضاييه در جهت رفع مشكلات و ايرادات موجود  برآييم و اميدواريم اين ديدار صميمانه سرآغاز خوبي در جهت تفاهم بيشتر كانون‌ها و قوه قضاييه باشد.

اعتماد جهان به وكلاي ايراني   

حامدتوسلي در خاتمه يادآور شد: درحال حاضر كشور ايران موقعيت خاصي پيدا كرده با توجه به تحولات اخير و توافق برجام ارتباط ما كشورهاي جهان بيشتر خواهد شد. شركت‌هاي بزرگي كه با كشور ايران طرف قرارداد اگر به قدرت وكلاي ايراني اطمينان نداشته باشند كه در صورت بروز مشكل نمي‌توانند از آنها دفاع كنند، تن به قرارداد با كشور ايران نمي‌دهند پس براي اينكه از نظر جهاني دولت و كشور لطمه نبيند بايد كانون وكلا مستقل باشد.


 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top