پی.بی.اس نیوز:

«مطالعات زنان» فرصتی دوباره برای احقاق حقوق زنان افغانستان

وکیل ملت: پایگاه اینترنتی تلویزیون پی.بی.اس آمریکا در گزارشی راه‌اندازی رشته مطالعات زنان دانشگاه کابل را فرصتی استثنایی برای احقاق حقوق آنها دانست.

تاریخ انتشار: 4آبان1394|11:30

«مطالعات زنان» فرصتی دوباره برای احقاق حقوق زنان افغانستان
| کد خبر: 37249

به گزارش وکیل ملت ، بر اساس آمارهای منتشر شده بیش از 48 درصد جمعیت افغانستان را زنان شکل می دهند که میزان سطح سواد در میان آنها در پایین‌ترین سطح جهانی قرار دارد، این در حالی است که جامعه زنان نقش اساسی و کلیدی را در تربیت انسان دارد.

خشونت و ناامنی، آداب و سنت‌های قبیله‌ای، برداشت‌های نادرست از متون دینی، شکل‌گیری نظام سیاسی، اداری، فرهنگی و اجتماعی بر اساس استبداد، تحولات سیاسی و نظامی، از جمله موانع و مشکلات تحصیل دختران در افغانستان به شمار می‌رود.

تلویزیون پی.بی.اس  آمریکا در پایگاه اینترنتی خود نوشت: 28 دانشجوی دانشگاه کابل برای اولین بار در کلاس مطالعات زنان این دانشگاه حاضر شدند.

رشته مطالعات زنان یک دوره مقدماتی در مقطع کارشناسی ارشد در کشوری است که سالیان مدیدی با معضل حقوق زنان دست و پنجه نرم می‌کند.

این گزارش با اشاره به قوانین طالبان به منظور کاهش نقش زنان در جامعه نوشت: زمانی که طالبان در سال 1996 به قدرت رسید، دختران از رفتن به مدرسه منع شدند، زنان از حق داشتن شغل محروم بودند و تنها با پوشش خاص (برقع) می‌توانستند در ملاعام حضور یابند.

بنابر این گزارش، به دنبال حمله آمریکا به افغانستان در سال 2001 و سقوط طالبان، اگرچه پیشرفت‌هایی در زمینه احترام به حقوق زنان به چشم می‌خورد اما زنان همچنان به حاشیه رانده شده و خشونت علیه آنها در حال افزایش بود.

این پایگاه خبری با اشاره به اینکه اعتراضات به منظور احترام به حقوق زنان افزایش یافته و معترضان از دولت می‌خواهند که اقدامات بیشتری را در این زمینه انجام دهند، نوشت: در حال حاضر شمار زیادی از دختران و زنان افغانستانی از حق تحصیل محروم هستند و نمی‌توانند به آرزوی خود یعنی دست‌یابی به مقاطع تحصیلی بالا جامعه عمل بپوشانند.

پی.بی. اس نیوز با اشاره به اینکه یک استاد رشته مطالعات اسلامی در دانشگاه کابل از راه‌اندازی این رشته انتقاد کرده و گفته که زنان با مردان برابر نیستند، نوشت: دانشجویان رشته مطالعات زنان کابل یک فرصت 2 ساله در اختیار  دارند تا عقیده‌های این چنینی را تغییر داده و بر نقش مساوی زنان و مردان صحه گذارند.

یکی از دانشجویان این رشته در گفت‌وگو با خبرنگار پی.بی. اس نیوز گفت: راه‌اندازی رشته مطالعات زنان در افغانستان لازم بود زیرا بسیاری از زنان از حقوق خود آگاه نیستند.

وی افزود: ما میخواهیم به زنان بگوییم که شما فقط برای خانه‌داری ساخته نشده‌اید.

انتهای پیام


 فارس

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top