عضو هیات مدیره کانون وکلای مرکز در گفت‌وگو با وکیل ملت:

صدا و سیما «وکیل» را در نقش حامی مجرم، نشان مي‌دهد

وکیل ملت: عضو هیات مدیره کانون وکلای مرکز گفت: قضات باید به این باور برسند که وکلا یکی از دوبال فرشته عدالت هستند که می‌توانند با کمک یکدیگر نکات مبهم پرونده را روشن کنند تا قاضی بتواند درست تصمیم گیرد و نکات تاریک پرونده را به کمک وکیل روشن سازد.

تاریخ انتشار: 4آبان1394|13:37

صدا و سیما «وکیل» را در نقش حامی مجرم، نشان مي‌دهد
| کد خبر: 37378

محمود علیزاده طباطبایی عضو هیات مدیره کانون وکلای مرکز در گفت‌وگو با وکیل ملت در خصوص رابطه بین قضات و وکلا افزود: وکلا در دفاع از موکل خود اختیار تام دارند و این اختیار از جانب موکل به آنها داده شده است و می‌توانند در جلسه دادگاه حضور داشته و از ابتدای رسیدگی که پرونده در دادسرا است در امور پرونده دخالت کنند.
وی تصریح کرد: وکلا بر اساس آیین دادرسی کیفری جدید می‌توانند به محتوای پرونده دسترسی داشته و اختیارات وکلا  بر اساس قانون آیین دادرسی کیفری جدید مطلوب است البته اگر قضات این اختیارات را عمل کنند.
علیزاده طباطبایی ادامه داد: ولی متاسفانه یکی از مشکلاتی که وکلا در دادگاه‌ها دارند قضات با قانون آیین دادرسی جدید آشنا نیستند و هنوز بسیاری از مدارک را در اختیار وکلا قرار نمی‌دهند که باید این امر فرهنگ سازی و قضات آموزش ببینند.
وی درخصوص نارضایتی قضات از افزایش اختیارات وکلا بر اساس قانون آیین دادرسی کیفری جدید افزود: این امر سبب نارضایتی قضات نشده است بلکه قضات با تجربه نقش وکیل را پررنگتر می بینند تا در روشن شدن پرونده کمک بیشتری را به قاضی انجام دهند.
این وکیل پایه یک دادگستری درباره حق داشتن وکیل در کشور اظهار داشت: متاسفانه فرهنگ وکالت در کشور ما آنطور که باید رشد نداشته است درحالی که در اصل 35 قانون اساسی صراحتاً می‌گوید داشتن وکیل حق طرفین دعوا است.
وی افزود: حق طرفین دعواست که می‌توانند وکیل داشته باشند و اگر وکیل در پرونده نبود دولت موظف است منابع مالی برای گرفتن وکیل در اختیار طرفین دعوا قرار دهد و باید حضور وکیل را در دادگاه ها الزامی و اجباری کنند.
علیزاده طباطبایی بیان داشت: باید دادگاه رسیدگی به پرونده ها را با حضور وکیل انجام دهد و این کار سبب خواهد شد بامشکلی روبرو نبوده و در دادگاه ها با حجم 15 میلیونی پرونده روبرو نشویم که این آمار بدون احتساب پرونده‌های تعزیرات و مراکز شبه قضایی مثل کمیسیون‌های ماده 100 یا 56 که باید حجم بیشتری به این پرونده‌ها اضافه کنیم.
وی تاکید کرد: آمار وحشتناکی که وجود دارد به دلیل عدم رشد فرهنگ استفاده از وکیل در کشور است که باید در صدا و سیما و رسانه های دیگر که وظیفه آموزش مردم را داند این مسئله ترمیم کنند.
عضو هیات مدیره کانون وکلای مرکز گفت: اغلب فیلم‌هایی که از صدا و سیما پخش می‌شود وکیل را به عنوان کسی که حامی مجرم است نشان می‌دهد و این امر سبب شده تا جامعه کمتر در مشکلات حقوقی و کیفری خود به سمت وکلا مراجعه کنند.
علیزاده طباطبایی در پایان خاطر نشان کرد: در قانون آیین دادرسی جدید اشاره دارد که وکیل باید در همه مراحل رسیدگی حضور داشته و بازپرس نیز مدارک را له یا علیه متهم جمع آوری کند که این امر همواره بر علیه متهم بوده است ولی با ابلاغ این قانون وکیل می تواند در مرحله بازپرسی مدارکی در له متهم جمع آوری کرده و در رسیدگی سریعتر به پرونده نقش موثری را ایفا کند.

کلید واژه ها وکیل - صدا و سیما - قاضی
دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top