عبدالله خاتمی‌فر، وکیل دادگستری در گفت‌وگو با «وكيل ملت» تاكيد كرد:

حضور هنرمندان در پرونده‌های جنایی، تسکین‌دهنده و آگاهی‌بخش

وکیل ملت: عبدالله خاتمی‌فر وکیل دادگستری درباره تاثیر برگزاری برنامه‌هایی درراستای جمع‌آوری پول برای جلب رضايت اولياي دم زندانیان محکوم به قصاص، اظهار کرد: من به خاطر نجات موکلم از مرگ و بنا به پیشنهادی که از طرف یک گروه نمایشی و تعدادی از هنرمندان داده شد با این نوع برنامه‌ها آشنا شدم.

تاریخ انتشار: 5آبان1394|02:41

حضور هنرمندان در پرونده‌های جنایی، تسکین‌دهنده و آگاهی‌بخش
| کد خبر: 37497

اين عضو کانون وکلاي مركز در گفت‌وگو با «وكيل ملت» افزود: در آن زمان تعداد زیادی از هنرمندان برای نجات موکل من كوشش کردند و ما هم در کنار آنان قرار گرفتيم تا ازاین طریق بتوانیم موکلمان را از شرایط ناگوار موجود خلاص کرده، خانواده قربانی را راضی کنیم که موکل من را پس از 8 سال حبس و تحمل مجازات مورد بخشش قرار دهند.

خاتمی‌فر در ادامه با اشاره به تاثیر به‌سزای حضور هنرمندان درچنین پرونده‌هایی، گفت: مسلما خلاقیت هنرمندان در بیان نرم و نافذ مشکلات جامعه و نیز دغدغه‌ای که این عزیزان برای حل مشکلات جامعه دارند سبب می‌شود که آنان بتوانند با استفاده از هنر خود، احساسات افراد درگیر در چنین پرونده‌هایی را بهتر درك و بیان كنند و شرایطی ايجاد کنند که دوطرف اين پرونده ها بتوانند با یکدیگر به صورت بی‌طرفانه‌تر و آرام تر مواجه شوند.

این وکیل دادگستری یادآور شد: حضور هنرمندان می‌تواند زمینه‌سازتسکین و یا کمرنگ‌تر شدن آلام خانواده داغدیده و آگاهی‌بخشی بیشتربه خانواده شخص محکوم شود به این معنی که گاهی محکوم به قصاص و خانواده وی به علت شرایط خاص زندگی ، آموزش نامناسب و ناکافی یا فرهنگ ضعيف خود واجد تفکرات اشتباه یا رفتارهای نامناسب هستند که حضور هنرمندان و بيان اين ناراستي ها و كاستي ها با ظرافت و زيبايي گفتار و رفتارشان می‌تواند سطح آگاهی این افراد را افزايش دهد و موجب هوشياري آن هانسبت به امور روزمره شود.

وی با بیان اینکه هنرمندان الگوی رفتارهای صحیح بوده و برجامعه تاثیر زیادی دارند، اظهارکرد: استفاده ازظرفیت‌های هنرمندان می‌تواند بسترساز تغییر سبک زندگی مردم و تاثيرپذيري جامعه به سوی رفتارهای بهترو مناسب‌تر باشد.

این حقوقدان با اشاره به استقبال مردم از برنامه‌هایی که برای تسهیل جلب رضایت اولیای دم برگزارمی‌شود، بیان کرد: نوع دوستی و اهمیت به زندگی انسان‌ها ریشه‌ در فرهنگ ما دارد  و چنین نگاهی اختصاص به طبقه و قشر خاصی ندارد و همگان از کمک به هردو خانواده محکوم و قربانی خوشحال می‌شوند و در چنین مواقعی هرکس متناسب با توانایی خود سعی می‌کند رنجش‌ها و مشکلات موجود را حل و فصل کند.

خاتمی فر افزود: پس از ختم پرونده و صدور رای نهایی هر دو خانواده در شرایطی خاص قرارمی‌گیرند و اگر با آنها همفکری و همدلی شود می‌تواند به اتخاذ تصمیمات بهتری منجر شود.

وی با کم اهمیت خواندن مسائل مالی در برگزاری برنامه‌هایی با هدف عفو وبخشش خاطرنشان کرد: خانواده‌های داغدارمعمولا به دنبال کسب پول از طریق عفو محکوم به قصاص نیستند اما گاهی ممكن است كساني پيشنهاد بدهند يا از رفتار و گفتار منسوبين به اولياي دم اين گونه برداشت شود كه از این طریق مصمم به انجام کاری خیر هستند. به عنوان مثال جایی ساخته شود یا کمک بزرگی به نيازمندان شود، يا به نام شخصی که جان خود را از دست داده است نذري و احساني بشود. چون معمولا انجام این اعمال به صورت گسترده و دائم هزینه زیادی دارد خانواده يا منسوبين قربانی ممكن است تمايل داشته باشند كه شخص محکوم یا خانواده وی ، با آنان در انجام این گونه اعمال همکاری کنند تا از این طریق از میزان رنج و غمشان کاسته شده و یاد عزیزشان گرامی داشته شود. در حقیقت با انجام چنین اعمالی محکوم نيز ممكن است بتواند بخش کوچکی از خطایی را که ناخواسته مرتکب شده است جبران کند.

عضو کانون وکلا با بیان اینکه تصمیم‌گیری برای بخشش طرف دیگر پرونده  اولیای دم را در شرایط سختی قرار می‌دهد اضافه کرد: کمک به اولیای دم برای گرفتن چنین تصمیمی موضوعی مهم است که اگر به نتیجه برسد دعای بیشتری را نصیب شخص درگذشته کرده،همچنین خانواده شخص محکوم به اعدام را از شرایط ناگوار و نگران‌کننده‌ای که دارند خارج می‌کند.

این كارشناس ارشد حقوق درباره واکنش اولیای دم نسبت به برگزاری چنین برنامه‌هایی گفت: من تا به حال با ناراحتی و واکنش منفی اولیای دم مواجه نشده‌ام و معتقدم که باید به خانواده قربانی اطمینان خاطر داد که برگزاری این برنامه‌ها برای جریحه ‌دار کردن و نادیده گرفتن احساسات و آلام آنان نیست همچنین باید به آنان آگاهی داد که همه دست به دست هم داده‌اند تا به آنان در تصمیم‌گیری برای نجات جان انسانی دیگر کمک کنند هرچند که گرفتن چنین تصمیمی بسیار سخت و نشانه بزرگواری ولی دم است.

وی افزود: حتی گاهی خانواده ولی دم در نهایت خویشتن‌داری و بزرگواری در این برنامه‌ها حاضرمی‌شوند که حضورشان برای خانواده محکوم که برای تامین نظر خانواده قربانی كوشش می‌کنند بسیار دلگرم کننده است.

خاتمی‌فر با بیان اینکه حیات از دست رفته یک انسان با هیچ مبلغی قابل ارزشگذاری نیست تصریح کرد: این موضوع که آیا درخواست مبالغ هنگفت از خانواده محکوم، برای بخشش وی می‌تواند ترویج فرهنگ سوداگری باشد نیازمند پژوهش است و باید نتیجه چنین اعمالی توسط جامعه شناسان، روانشناسان، رفتارشناسان، مديران فرهنگي، متخصصان و كارشناسان علوم ارتباطات و رسانه و پژوهشگران ارزیابی و درباره آن تحقيق ميان رشته اي شود. سپس در درباره آن اظهار نظر شود.

این وکیل دادگستری در ادامه افزود: اگرچه نباید درخواست چنین مبالغی تبدیل به یک رسم شود اما این موضوع نیز باید توجه شود که هر دو خانواده در شرایط ناگواری به سرمي برند و در صدد رفع مشکل و رسیدن به یک نتیجه مثبت و درک متقابل هستند ومسلما برای رسیدن به بهترين نتیجه به هر راه کار مجازی متوسل می‌شوند.

وی با بیان اینکه توجه به فرهنگ و فلسفه گلریزان در طولانی مدت می‌تواند ایرادات آن را برطرف کند، اظهار کرد: برای تسهیل تصمیم‌گیری در چنین مواقعی لازم است در کنار برگزاری برنامه‌ و حضور هنرمندان و برای جلب رضایت ولی دم، اشخاص متخصص و مشاوران كارآمد و داراي پيشينه حرفه اي در دسترس باشند که به افراد درگیر در چنین پرونده‌هایی مشاوره بدهند و از تصمیم‌گیری‌های آنی  که می‌تواند به سلب حیات یک انسان يا بي توجهي به حقوق و احساس خانواده‌ها منجرشود ،جلوگيري کنند.

انتهای پیام/

دسته بندی حقوق فرهنگی , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top