بر اساس نتیجه پژوهش های موسسه های معتبر

وکلای زن درآمد پایینی تری دارند

وکیل ملت: سپیده شافعی- بررسی های متعددی از سوی بسیاری از موسسه های معتبر پژوهشی جهان بر روی وضعیت مشاغل در جهان انجام می شود که ابعاد گوناگون آنها را مورد مطالعه قرار می دهند. نتایج این پژوهش راهی برای قانون گذاران آن حوزه است تا مسائل و مشکلات احتمالی را با اتخاذ تدابیر مقتضی حل و فصل کنند. مطالعه بر روی وضعیت وکلا از این قاعده مستثنی نیست. از سوی دیگر بخش وسیعی از بررسی های انجام شده در پژوهش های گوناگون به مسائل زنان اختصاص دارد.

تاریخ انتشار: 5آبان1394|02:23

وکلای زن درآمد پایینی تری دارند
| کد خبر: 37499

براساس یکی از این تحقیقات، وضعیت دریافت حقوق و درآمد وکلای زن در جهان بررسی شده است و نتایج آن که نوزدهم اکتبر سال جاری میلادی توسط موسسه حقوقی Gazetteمنتشر شد، جالب توجه است.
این پژوهش به مطالعه درآمد وکلای زن پرداخته است و براساس مستندات این تحقیق، مشخص شد در اغلب نقاط جهان وکلای زنی که در خانه به شغل خود می پردازند، حدود200هزار دلار درآمد دارند که بر مبنای معیارهای قدرت خرید، آنان را با تنها 56 درصد از آقایان وکیل قابل مقایسه می کند.
این در حالی است که براساس این مطالعات وکلای زنی که جز اقلیت های اجتماعی جوامع مختلف شناخته می شوند، دریافتی کمتری دارند. به طوری که آمارهای این پژوهش نشان داد حقوق دریافتی آنها حتی کمتر از 200 هزار دلار بوده که آنان را از نظر قدرت خرید قابل مقایسه با  51 درصد از وکلای مرد قرار می دهد.
از سوی دیگر این مطالعه نشان داد، امروزه وکلای زنی که در خانه فعالیت می کنند در مقایسه با دیگر هم شغلان خود با مشکلات روزافزون و بیشتری مواجه هستند.
مطالعه دیگری که در سال 2007 میلادی توسط موسسه بین المللی وکلای زن صورت گرفت نشان داده است حضور زنان در رده های بالای نظام های حقوقی با رشد همراه است. براساس این پژوهش، زنان مشارکتی 16درصدی در ساختار حقوقی داشته و این در حالی است که دارای حدود 90هزار دلار دریافتی پایین تری نسبت به مردان هم رده خود هستند.
کارشناسان حوزه حقوق می گویند مردان در مسند قضاوت، 625 هزار دلار و زنان 537 دلار درآمد دارند. آمارها حاکی از آن هستند که بخشی از این تفاوت در درآمد دریافتی، ناشی از حضور تعداد بیشتری از مردان در این حوزه نسبت به بانوان است. 
براساس مطالعات اعداد و ارقام در مورد زنانی که به صورت ساعتی حقوق خود را دریافت می کنند، نیز قابل توجه است. میزان  دریافتی این زنان پایین تر و در حدود 140هزار دلار کمتر از مردان هم رده است.
این پژوهش ها که به  200 نظام بزرگ ملی حقوقی ارسال شد، نشان داد که تفاوت در درآمدها در دیگر سطوح نیز وجود دارد. به طور مثال مشاوران زن 20 هزار دلار کمتر از مردان مشاور درآمد دارند و این در حالی است که  زنان 30 در صد از کرسی های مشاوره را در اختیار دارند.

کلید واژه ها وکلای زن - پژوهش
دسته بندی حقوق بین الملل , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top