تاریخ انتشار: 5آبان1394|12:00

| کد خبر: 37503
یک وکیل پایه یک دادگستری در گفت و گو با وکیل ملت هشدار داد:

در فرودگاه به غریبه ها اعتماد نکنید

وکیل ملت: زهره محمد حسین پور:گاهی مهربانی و کمک به دیگران موجب به دردسر افتادن می شود تا جایی که خوبی کردن معنای واقعی خود را از دست می دهد.

در زندان های ایران و حتی خارج از ایران افراد بسیاری هستند که به جرم هایی نظیر قاچاق مواد مخدر،اسلحه و.. منتظر اعدام یا به حبس های طولانی مدت محکوم شده اند، در اینکه بسیاری از آنها واقعا مجرم هستند شکی نیست اما قسمت غم انگیز داستان جایی است که بعضی از این اشخاص بعلت خوش قلبی و کمک به هم نوع بطور ناخواسته جرمی نابخشودنی مرتکب می شوند و مسیر زندگیشان به کلی تغییر می کند.
وکیل ملت در همین راستا با ایمان حسین پور شرف شاد وکیل پایه یک دادگستری و مدرس دانشگاه به گفت گو نشسته است .
حسین پور شرف شاد در همین رابطه می گوید که زمانی مالی در اختیار فردی قرار دارد مطابق ماده 35  قانون مدنی اصل بر این است که مال متعلق به خود فرد است و اینطور بیان می کند که تصرف یعنی همان در اختیار قرار گرفتن و دلیل بر مالکیت است مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. قاضی نمی تواند به صرف اینکه فرد ادعا می کند این مال برای او نیست و فرد دیگری به اون سپرده تا از گیت عبور دهد ادعایش مورد پذیرش قرار گیرد.
در قاچاق مواد مخدر از این دست مسائل زیاد پیش می آید و بارها دیده ایم که پلیس فرودگاه شخصی را دستگیر می کند که مواد مخدر یا اسلحه حمل می کند که ادعا می کند برای او نیست و تا زمانی که ادعایش ثابت نشود فرد مدعی از نظر قانون متهم شناخته می شود.
از این وکیل پایه یک دادگستری پرسیدم که آیا دوربین فرودگاه می تواند مدرک معتبری برای اثبات بی گناهی فرد باشد وی در پاسخ گفت که در این مسائل دوربین فرودگاه نمی توانند اثبات کننده عدم مالکیت صد در صد باشد، یعنی تا زمانی که فرد اصلی پیدا نشود فرد مذبور متهم شناخته می شود چون همانطور که می دانیم یک باند توانایی این را دارد که اتفاقات پیش رو را پیش بینی و برایش برنامه ریزی کند و اگر دوربین های فرودگاه مدرک معتبری محسوب می شدند راه فرار مناسبی برای این افراد بود.
قانون با دیدی مثبت به این مسائل نگاه می کند در صورتی که در بسیاری مواقع آنها مسافر نیستند و جزئی از یک باند هستند که زمان دستگیری اولین ادعایی که به ذهنشان می رسد مالک نبودن است که ادعایی کذب است و قاضی موظف است بر اساس عدله حکم دهد نه بر اساس ادعای صرف و باید به شکلی اثبات شود و اگر نشود قطعا محکوم محسوب می شود و مجازات در نظر گرفته شده برای این اشخاص بر اساس جرم صورت گرفته متفاوت است.
این وکیل دادگستری راه مناسب برای جلوگیری از این اتفاق را آگاهی افرد می داند تا تحت هیچ شرایطی وسایلی که مربوط به شخص دیگری است را قبول نکند و وظیفه رسانه ها می داند تا مردم را با مشکلات حقوقی آشنا کند، اما متاسفانه خیلی از افراد پیگیر رسانه های خبری که اطلاعات را در اختیارشان قرار می دهد نیستند و تنها به وجهه سرگرم کننده رسانه توجه دارند .
رسانه می تواند تاثیر بسیار مثبتی بر روی آگاهی مردم بگذارد بویژه اگر مخاطبینش مسافران باشند که می شود از طریق پخش بروشور در میان مسافرین یا بخش تیزرهای آموزشی در قالب فیلم کوتاه یا انیمیشن از طریق نمایشگرها فرودگاه به مسافران آگاهی حقوقی بدهد.

کلید واژه ها فرودگاه - غریبه - وکیل
دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top