گزارش «وكيل ملت» ازبررسي ابعاد حقوقي برخورد با متجاوزان به دختران قزويني:

چرا تشديد مجازات‌ها مانع گسترش تجاوز به عنف نشده‌ است؟

وکیل ملت: آیا فاجعه خميني شهر بار ديگر تكرار شده سا؟! آیا اينباردختران قزويني قربانی شده اند؟گفته می شود ده مرد كه سه تن از آنها مسلح بودند به گروه‌هایی که برای تفریح به مناطق باراجین و جاده زرشک در شمال قزوین رفته بودند، حمله و به دختران این گروه تجاوز كرده اند.

تاریخ انتشار: 5آبان1394|02:41

چرا تشديد مجازات‌ها مانع گسترش تجاوز به عنف نشده‌ است؟
| کد خبر: 37680

شایعه شده است که متهمان دستگير و پرونده قضايي در حال تشكيل شدن است و مطمئنا با اثبات اتهامات، متهمان به اشد مجازات محكوم خواهند شد.صرف نظر از درستی یا نادرستی این خبر اما سوال مهم اين است كه چرا هرازگاهي چنين جرائمي با چنين وسعتي در كشور رخ مي‌دهند و چرا برخورد قاطع و حتي اجراي حكم اعدام مجرمان سابق درس عبرتي براي مجرمان امروز نشده است. پيمان حاج محمد عطار وكيل دادگستري در گفت و گو با «وكيل ملت» به بررسي دلايل بروز چنين جرائمي پرداخته است.

پيمان حاج محمود عطار، وكيل دادگستري در رابطه با علل و عوامل بروز جرائم منافي عفت و تجاوز به عنف گفت: در خصوص آسيب و معضل تقريبا لا ينحل تجاوز به عنف چه آنچه‌كه اين تجاوز توسط يك فرد به زن يا دختري و يا حتي به كودكان مذكر صورت گيرد و چه آنچه اين تجاوزات به صورت گروهي توسط دو نفر به بالا به يك شخص يا اشخاص ديگر انجام پذيرد از ديدگاه جامعه شناسي و جرم شناسي علل و عوامل مختلفي دارد . مهم‌ترين آنها را مي توان در وهله اول لزوم ارضاي به موقع شهوت جنسي جوانان از طرق علمي و منطقي دانست.اين حقوقدان تصريح كرد: امروزه با توجه به پيدايش روش‌هاي تحريك غير منطقي جنسي از طريق سيستم‌هاي مخابراتي و مجازي و ماهواره‌اي از قبيل رد و بدل شدن آسان عكس‌ها و فيلم هاي شنيع و مبتذل در بين جوانان و نوجوانان از طريق تلفن همراه، دستگاه رايانه دستي، لوح فشرده و فلش مموري و ماهواره كنترل غريزه جنسي جوانان و نوجوانان براي سرپرستان آنان اعم از والدين اولياي مدرسه و دانشگاه و دستگاه هاي انتظامي و قضايي و اجرايي بسيار سخت و دشوار شده است. يك اصل كلي در علم پزشكي و علم روانشناسي وجود دارد كه غريزه جنسي انسان در رديف نياز وي به خوراك و پوشاك و مسكن قرار دارد.عطار خاطر نشان كرد: شخصي كه به بلوغ جنسي رسيد بايد بسترهاي لازم براي ارضاي اين غريضه وي همانند ارضاي غريزه پوشاك، خوراك و ساير نيازهاي ذاتي و فطري انسان تدارك ديده شود. محدود كردن روابط دختران وپسران و سخت گيري در اين موضوع و محدود هيچ گاه نمي‌تواند به تنهايي در حل معضل تجاوز به عنف و آسيب هاي جنسي افراد موثر باشد.حتي محدود كردن دست رسي به فيلم هاي پخش شده از طريق شبكه هاي تلويزيوني و رسانه‌هاي مجازي در كنار ايجاد سرگرمي‌هاي سالم براي جوانان و نوجوانان نيز شايد به طور موقت  وبه صورت مسكن در برخي از اوقات سال تاثيرات اندكي در كاهش اين جرائم داشته باشد اما به طور كلي تاثير اساسي و بنيادين ندارند و تاثير اين نوع برخوردها هم مقطعي است.اين وكيل دادگستري ادامه داد: از سوي ديگر مجريان حكومتي بدون توجه به لزوم ارضاي علمي غرزه جنسي شهروندان و از طريق افزايش و تشديد مجازات مرتكبين اين گونه جرائم خشن و غير انساني نيز نتوانسته‌اند در كاهش اين جرائم نقش موثري داشته باشند.

عطار در ادامه به مورد دوم دليل افزايش جرائم منافي عفت اشاره كرد و گفت: دومين دليل افزايش اينگونه جرائم در بين جوانان و نوجوانان بيكاري اين نسل از جامعه است.امروزه شاهد هستيم كه خيل عظيمي از جوانان و نوجوانان ما داراي اوقات فراغت و بيكاري بسياري در طول هفته هستند. معضل زياد بودن تعطيلات در كشور ايران در كنار بيكاري و اوقات فراغت بسيار جوانان، نيز موجب افزايش ارتكاب جرائم از جمله جرائم جنسي توسط جوانان شده است.

اين حقوقدان در ادامه افزود: دليل سوم افزايش اين گونه جزائم در افزايش دسترسي جوانان و نوجوانان به مواد مخدر سنتي و شيميايي به ويژه شيشه و كراك است. اگر يك پژوهش ميداني در بين متهمين و محكومين جرائم جنسي بنماييم به آساني متوجه مي‌شويم كه بسياري از اين بزهكاران پس از استعمال مواد مخدر و ضايع شدن عقل و خرد خود و افزوده شدن قواي جنسي  و جسمي و پيدايش حالات توهم و جنون آني مرتكب تجاوز به ديگران حتي به محارم خود شده اند.

عطار ادامه داد: اگر همه اين دلايل و عوامل را در كنار يكديگر را به طور كلي بررسي كنيم لزوم ارضاي علمي و استاندارد غريزه جنسي نوجوانان و جوانان مهم ترين نقش در كاهش اين جرائم خواهد داشت .بسياري از افرادي كه مرتكب چنين جرائمي شده اند به جهت فشار مضاعفي كه نياز جنسي  در روح و جسمشان پديد آورده و به منظور اطفاي اين حالت خطرناك در درون خود مرتكب جرائم جنسي شده اند. در حالي كه دولت مي تواند با بهره مندي از نظرات جامعه شناسان، جرم شناسان و آسيب شناسان اجتماعي و بدور از تعصبات سنتي بسترهاي مناسبي براي روابط سالم جنسي جوانان فراهم سازند تا از اين طريق آمار اينگونه جرائم كاهش يابد. البته نمي توان بر لزوم پيگيري به موقع قضايي رسيدگي به پرونده‌هاي اين تبهكاران و بزه كاران شنيع و مجازات به موقع آنان و آگاهي رساني همگاني از طريق رسانه هاي گروهي بي توجه بود كه مطمئنا اين موضوع نيز در كاهش اين جرائم موثر خواهد بود.

کلید واژه ها خمینی شهر - قزوین - تجاوز
دسته بندی حقوق اجتماعی , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top