رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح:

مأمور پلیس باید مهارت حقوقی و اخلاق حرفه ای داشته باشد

وکیل ملت: رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح با اشاره به اهمیت کار نیروی انتظامی گفت: یک مأمور پلیس باید مهارت حقوقی و کلامی و اخلاق حرفه ای داشته و بدون تبعیض عمل کند و به هرکسی که ستم شد برای رفع آن تلاش کند.

تاریخ انتشار: 5آبان1394|10:20

مأمور پلیس باید مهارت حقوقی و اخلاق حرفه ای داشته باشد
| کد خبر: 38013

به گزارش وکیل ملت ، حجت الاسلام  محمدکاظم بهرامی در جمع مدیران و روسای پلیس پیشگیری ناجا با تأکید بر اینکه دستگیری افراد باید بر اساس قانون باشد، گفت: بر اساس قانون جدید آیین دادرسی کیفری  اگر مأمور کسی را دستگیر کند و بعد بر اساس نظر مقام قضایی معلوم شودکه مجرم نیست برای کل ایام بازداشت می تواند ادعای خسارت کند.

همچنین بر اساس قانون آیین دادرسی کیفری، شاکی می تواند جبران تمام ضرر و زیان های مادی و معنوی و منافع ممکن الحصول ناشی از جرم را مطالبه کند.

وی در ادامه، به نقش مهم نیروی انتظامی در تأمین امنیت جامعه اشاره کرد و با تأکید بر رعایت  قانون بکارگیری سلاح توسط مأمورین انتظامی گفت: نیروی انتظامی به دلیل تنوع مأموریت و جلوگیری از وقوع جرم در جامعه در برخی اوقات برای نشان دادن اقتدار خویش نیاز به استفاده از سلاح  دارد که قانون گذار برای ضابطه مند کردن استفاده از اسلحه،  قانون بکارگیری سلاح را تصویب کرده است.

این مقام قضایی، سلامت جسمانی و روانی متناسب با مأموریت محوله، ارائه آموزش های لازم در راستای مأموریت های محوله، تسلط کامل در بکارگیری سلاح و آشنایی دقیق با قانون به کارگیری سلاح را از جمله شرایط لازم برای مأمورین مسلح و از تکالیف فرماندهان دانست.

حجت الاسلام بهرامی با اشاره به شیوع جرم ضرب و جرح در سطح جامعه گفت: با توجه به اینکه نیروی انتظامی نماد حکومت است هرگونه ضرب و جرحی باعث بدبینی مردم می شود.

وی بر ضرورت کنترل فرماندهان بر زیرمجموعه تأکید کرد و گفت: بخشی از اقتدار حکومت با نیروی انتظامی است و برای جلوگیری از سوء استفاده ها، کنترل محسوس و غیر محسوس زیر مجموعه ضروری است.
حجت الاسلام والمسلمین بهرامی در بخش دیگری از صحبت هایش با بیان این که امر به  معروف و نهی از منکر دو مرحله دارد، تصریح کرد: اولین مرحله امر به معروف و نهی از منکر زبانی است که  وظیفه آحاد مردم است و مرحله دیگر، عملی است که به عهده دستگاه های حکومتی است که باید از ارتکاب جرم و تخلف در جامعه جلوگیری کنند.

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح با اشاره به فرازی از سخنان مقام معظم رهبری در خصوص مصادیق منکر در جامعه گفت: ایشان می فرمایند: «گناهکار فقط بدحجاب نیست که برخی به مسئله بدحجابی چسبیده اند، این یکی از گناهان است؛ تخلف یک اندازه و یک نوع نیست. بالاترین تخلف ها آن تخلف و جرمی است که پایه های نظام را سست می کند؛ مانند نا امید کردن مردم، کج نشان دادن راه راست، گمراه کردن انسان های با ایمان و مخلص، سوء استفاده از اوضاع گوناگون در جامعه اسلامی و به فساد کشاندن نسل مومن است.»

وی یکی از مهمترین علت شیوع برخی جرایم در جامعه را فراموش کردن امر به معروف و نهی از منکر دانست و گفت:  در جامعه آن طور که باید و شاید به امر به معروف و نهی از منکر توجه نمی شود و بر اساس فرمایش امام حسین (ع) اگر امر به معروف و نهی از منکر اجرا شود تمام فرایض دیگر پا برجا می ماند.

حجت الاسلام بهرامی در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: برقراری نظام اسلامی یک نعمت الهی است و دفاع از این نظام اسلامی که بزرگترین معروف است، بخشی از آن  برعهده نیروی انتظامی است.

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح با تأکید بر اینکه امر به معروف و نهی از منکر باید مبتنی بر رفق و مدارا باشد، گفت: در قانون امر به معروف و نهی از منکر، حمایت و پشتیبانی از آمرین به معروف و ناهیان از منکر یکی از وظایف مهم نیروی انتظامی و دستگاه قضایی است.

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top