يك وکیل دادگستری در گفت‌وگو با «وکیل ملت»:

وکلا از زیاده گویی متهم جلوگیری می کنند

وکیل ملت: يك وکیل پایه یک دادگستری در تبيين نقش وكلا در روند رسيدگي قضايي گفت: اختیارات وکلا تا حدودی در قانون جدید تسهیل و شفاف شد که این اختیارات در قانون قبل وجود نداشته است.

تاریخ انتشار: 5آبان1394|13:06

وکلا از زیاده گویی متهم جلوگیری می کنند
| کد خبر: 38272

محسن طاهری جبلی در گفت‌وگو با «وکیل ملت» در خصوص اختیارات وکلا در قانون آیین دادرسی کیفری جدید افزود: در قانون آیین دادرسی کیفری جدید به وکیلی که پرونده موکلش در مرحله بازپرسی است اجازه دخالت در پرونده را می دهد و حتی متهم در زمان بازداشت اجازه دارد به وکیل خود اطلاع دهد و در ابتدا با وکیل خود ارتباط برقرار کند.وی تصریح کرد: از جانب دیگر مداخله وکیل در قانون قبل فقط در حد نظارت بر روند پرونده بوده است که این مسئله در قانون جدید به صورت مداخله در روند رسیدگی است.

این استاد دانشگاه درباره ارتباط بین مقام قضایی و وکلا ادامه داد: برای قضات و مرجع انتظامی که سابقه زیادی دارند و هدفشان این بوده که وکلا را از مداخله در پرونده‌ها منع کنند وکیل فقط نقش نظارتی را داشته است تا اجحافی به حق موکلشان نشود.وی ارتباط وکلا با قضات را نامطلوب ارزیابی کرد و افزود: وکلا در قانون جدید می توانند نکاتی را در پرونده ها اضافه کنند که این امر می تواند به کشف حقیقت کمک کرده و در صدور حکم از جانب قضات مد نظر قرار گیرد.

طاهری جبلی درباره خوشحالی قضات از اختیارات قانون آیین دادرسی جدید بیان داشت: وکلا از زیاده گویی متهم جلوگیری می کنند و با گفتن مطالبی که در مرحله دادرسی است کمک شایانی در روند رسیدگی انجام می دهند که این موضوع به دلیل حس جلب توجه برخی قضات، از جانب مقام قضایی مورد استقبال قرار نمی گیرد.

وی ادامه داد: مطالب گفته شده از جانب وکلا در دادگاه اغلب سبب می شود قضات پیش داوری کنند و مطالب موجود در پرونده را که از طرف وکیل بیان شده به منزله تفهیم اتهام متهم بدانند و این امر سبب انحراف در روند رسیدگی ها می شود.

این وکیل دادگستری درباره راهکار بهبود رابطه بین قضات و وکلا تصریح کرد: یک قاضی بیشتر از تمرکز بر آموزش مسائل حقوقی باید روان شناسی حقوقی را نیز فرا گیرد و این موضوع باید در بین وکلا نیز گسترش یابد تا شان قضات نیز در محاکم از جانب وکلا حفظ شود.

وی افزود: باید این دید را که وکلا قصد انحراف پرونده را دارند در ذهن قضات اصلاح کنیم و با فرهنگ سازی کمک فنی به قضات ارائه کنیم تا کشف حقیقت پرونده زودتر تحقق یابد و بتوانیم چشم انداز مطلوبی را در حفظ رابطه بین قضات و وکلا برقرار کنیم.

کلید واژه ها وکلا - متهم - قاضی
دسته بندی حقوق اجتماعی , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top