تاریخ انتشار: 5آبان1394|14:58

| کد خبر: 38410
قاسم شعباني،حقوقدان در گفت و گو با «وكيل ملت»

قوانين ضرب و جرح متهم را جائز نمي‌داند

وکیل ملت: نيروي انتظامي و پليس وظيفه تعقيب و برخورد با متهمان و مظنونان را دارد. بسيار اتفاق افتاد اين افراد كه به نوعي ظابط قضايي نيز محسوب مي‌شوند،حقوق متهمان را ناديده انگاشته و رفتاري درخور شان با آنها نداشته‌اند. البته اين نوع رفتار پليس را بايد از عدم آگاهي به قوانين يا عدم اطلاعات حقوقي قضايي دانست.

پليسي كه قرار است متهمي را تحت تعقيب قرار دهد بايد بداند از نظر قوانين متهمان داراي حقوقي هستند كه حتما بايد اين حقوق مورد توجه قرار گيرد امروز رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح گفته است: مامور پلیس باید مهارت حقوقی و کلامی و اخلاق حرفه‌ای داشته باشد، بدون تبعیض عمل کند و به هرکسی که ستم شد برای رفع آن تلاش کند  حجت‌الاسلام محمدکاظم بهرامی در ادامه خاطرنشان كرد: بر اساس قانون جدید آیین دادرسی کیفری اگر مامور کسی را دستگیر کند و بعد بر اساس نظر مقام قضایی معلوم شودکه مجرم نیست برای کل ایام بازداشت می تواند ادعای خسارت کند. همچنین شاکی نيز می تواند جبران تمام ضرر و زیان های مادی و معنوی و منافع ممکن الحصول ناشی از جرم را مطالبه کند.

حال سوال اينجاست كه آيا در حال حاضر پليس يا به نوعي ظابطان قضايي تحت تعليمات حقوقي قضايي قرار مي‌گيرند؟  در اين زمينه «وكيل ملت» گفت‌وگويي با قاسم شعباني، حقوقدان و استاد دانشگاه  انجام داده كه از نظرتان مي‌گذرد.

قاسم شعباني حقوقدان و استاد دانشگاه در مورد ظابطين دادگستري به «وكيل ملت»گفت: اصولا پليس و نيروي انتظامي يك گروه از ظابطان دادگستري يا ظابطين قضايي هستندكه بايد از حداقل اطلاعات حقوقي برخوردار باشند كه با استفاده از اين اطلاعات، بدانند در برخورد با مظنونان و متهماني كه مورد تعقيب و بازداشت قرار مي‌دهند، چگونه برخورد كنند. اما متاسفانه مشكلي كه وجود دارد اين است ما بيشتر كار فيزيكي را به اين افراد سپرديم .

احياي پليس قضايي

اين حقوقدان با اشاره به اينكه يكي از اقداماتي كه بايد هرچه سريع‌تر صورت گيرد و بسيار هم جدي است احياي پليس قضايي است، خاطرنشان كرد: اين ظابطان، تحت عنوان پليس قضايي به طور جدي و فراگير تحت تعليمات قضايي و حقوقي قرار گيرند تا در صحنه عمليات يا صحنه جرم به عنوان يك ظابط بدانند چه وظايفي و كاركردي داشته باشند كه مغاير با قانون نباشد و لازم است  اين امر هرچه زودتر محقق شود.

اين استاد دانشگاه ادامه داد: ما زماني پليس قضايي داشتيم ولي متاسفانه سال‌ها پيش  اين نهاد ارزشمند منحل شد. در حال حاضر واقعا جاي پليس قضايي در دستگاه قضايي خالي است. البته فعلا پليس داراي دانشكده افسري و دانشكده پليس است كه بخشي از آموزش‌ها به اين افراد داده مي‌شود ولي به اعتقاد بنده نيروي پليس بايد در مورد نوع و چگونگي برخورد با  متخلفان حتما آموزش ببينند وگرنه ممكن است دچار اشتباهات جبران ناپذيري شوند

شعباني در پاسخ به اين سوال كه آيا پليس حق دارد مظنونان يا افرادي كه مشكوك هستند را مورد ضرب‌و شتم قرار دهد، تصريح كرد: قانون چنين اجازه‌اي را به پليس نمي‌دهد البته بايد گفت استثاهايي هم وجود دارد براي مثال فردي خاطي مرتكب جرم مشهود شود و در برابر پليس از خود مقاومت نشان داده، مبادرت به فرار كند يا اقدام به تيراندازي كند يا اينكه با پليس برخورد فيزيكي كند در اين موارد پليس حق دارد براي حفظ جان افراد و جان خود در صحنه عمليات دست به خشونت يا برخورد فيزيكي كند كه اين طبيعي است و در تمام كشورهاي دنيا نيز به اين صورت است .

شعباني در خاتمه در پاسخ به اين سوال كه در چه مواردي پليس مي‌تواند از سلاح استفاده كند گفت: در جايي كه به موجب قانون براي دفاع از جان خود و جان ديگران احساس كند واقعا خطر جدي است  يا مواردي كه فرد مظنون يا مشكوك از سلاح گرم كند براي اينكه اتفاق ناگواري نيفتد پليس هم مي‌تواند از سلاح گرم استفاده كند.

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top