نظریه مشورتی قوه قضائیه؛

زن می تواند بدون گذشت از مهریه درخواست طلاق بدهد

وکیل ملت: بر اساس نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضائیه در موضوع یک پرونده زن می تواند بدون گذشت از مهریه درخواست طلاق بدهد.

تاریخ انتشار: 6آبان1394|01:00

زن می تواند بدون گذشت از مهریه درخواست طلاق بدهد
| کد خبر: 38739

به گزارش وکیل ملت  بر اساس نظریه مشورتی معاونت حقوقی قوه قضائیه در پرونده شماره ۲۰۰۵- ۱/۱۲۷-۹۳ سوال شده است: آيا زن مي تواند بدون گذشت از حق و حقوقش دادخواست طلاق بدهد و آيا مهريه اجرت المثل نفقه ايام عده و نحله به وي تعلق مي گيرد؟

در پاسخ اداره کل حقوقی قوه قضائیه اعلام کرده است: طبق مواد ۱۲ و بعد قانون حمايت خانواده مصوب ۱۳۹۱، زوجه نيز مي ­تواند دادخواست طلاق به جهات شرعي و قانوني به دادگاه تقديم نمايد و طبق ماده ۲۹ اين قانون چنانچه بتواند حكم طلاق اخذ نموده و به مرحله اجرا برسد، مي­ تواند بدون صرف­نظر كردن از مهريه و جهيزيه و اجرت المثل، رأي طلاق را اجرا و پس از آن براي مطالبه حقوق مذكور از طريق اجراي احكام اقدام نمايد. ولي در طلاق خلع، نفقه ايام عده به زوجه تعلق نمي­ گيرد. نحله نيز در مواردي كه زوجه متقاضي طلاق است به وي تعلق  نمي­ گيرد.

دسته بندی حقوقی , پیشنهاد سردبیر ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top