پاسخ:پديد آوردن حوادث ورزشي به ويژه در ورزش هاي رزمي، بوکس، فوتبال و ... امر اجتناب ناپذير است زيرا طبيعت برخي از ورزش ها خشن و با اعمال فشار و آسيب به طرف مقابل همراه است.

گاهي اوقات در مبارز‌هاي ورزشي شاهد آسيب بدني و يا حتي مرگ طرف مقابل هستيم. آيا مي‌توان کسي را که مرتکب جرح يا ضرب يا مرگ ديگري شده تحت تعقيب و محاکمه کيفري قرار دارد؟ در بادي امر اين طور به نظر مي‌رسد که فرد مصدوم يا متوفي با رضايت خودش و بررسي احتمالات و پيش بيني حوادث و احتمال وقوع آسيب وارد مسابقه شده است. براي مثال در مسابقه اتومبيل راني در پيست سرعت هر راننده اي آگاه به حوادث احتمالي و تصادفات شديد است بنابراين با رضايت خودش وارد مسابقه شده و طرف مقابل مسئوليتي ندارد.

در جرايم عمدي و معمولي ضرب و جرح به لحاظ کينه اي است که مهاجم نسبت به طرف مقابل دارد در حالي که چنين احساسي در رقابت کاراته يا فوتبال و يا اتومبيل‌راني وجود ندارد.

به نظر مي‌رسد که اين عقيده با اين کليت در همه موارد قابل دفاع نيست زيرا جايي که بازيکن فوتبال به واسطه شکست تيم اش روش مبارزه اش را تغيير مي‌دهد و به جاي بازي با توپ يا پا ساير نقاط حساس بدن بازيکن مقابل را هدف قرار مي‌دهد و عمداً او را مجروح مي‌کند بايد قائل به مسئوليت کيفري شد. قانون تا اندازه‌اي از عمليات ورزشي و انجام دهنده آن دفاع مي‌کند که حادثه ورزشي با عمد يا خطاي شديد و غير متعارف ورزشکار همراه نباشد.

اگر بازيکن به روشي بر خلاف مقررات بازي رفتار کند قابل تعقيب بوده و مسئول جبران خسارت وارده به طرف مقابل است. برابر ماده پنج قانون مجازات اسلامي يکي از اعمالي که جرم شناخته نمي‌شود و حوادث ناشي از عمليات ورزشي است اما مشروط به آنکه سبب حادثه نقض مقررات مربوط به آن ورزش نباشد و اين مقررات هم با موازين شرعي مخالفت نداشته باشد. پس اگر در يکي بازي فوتبال بازيکني عمداً به شکم بازيکن ديگر ضربه وارد کند و يا با ضربه محکم و غير قانوني و خارج از حد متعارف آسيبي وارد کند مسئوليت کيفري داشته و حسب مورد به قصاص يا پرداخت ديه محکوم مي‌شود.

 

علاوه بر قصاص يا ديه آيا مرتکب اين اعمال به زندان هم محکوم مي‌شود؟

اگر کسي عمدا به ديگري ضرب يا جرحي وارد آورد که موجب نقصان يا شکستن يا از کار افتادن عضوي از اعضا يا منتهي به مرض دايمي يا فقدان يا نقص يکي از حواس يا منافع يا زوال عقل مصدوم شود در مواردي که قصاص امکان نداشته باشد اگر اقدام او موجب اخلال در نظم و امنيت جامعه شود يا موجب تجري مرتکب يا ديگران شود دو تا پنج سال حبس در انتظار مرتکب خواهد بود و علاوه بر اين با درخواست مصدوم به پرداخت ديه هم محکوم مي‌شود.

اما اگر صدمه وارده به واسطه بي احتياطي و خطاي شديد ورزشکار باشد و سبب مرگ طرف مقابل شود و براي دادگاه ثابت شود که قتل غير عمد ناشي از خطاي شديد ورزشکار و عدم توجه او به نظامات ورزش مزبور بوده او را به يک تا سه سال حبس محکوم مي‌کند و در صورت مطالبه ديه از سوي اولياي دم او را به پرداخت ديه نيز محکوم مي‌کند.

دسته بندی پرسش و پاسخ ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top