طرح جدید مجلس برای نظارت بر توافق هسته ای

وکیل ملت: پس از تصویب جنجالی و با حاشیه برجام در مجلس، تایید آن در شورای عالی امنیت ملی کشور و نامه مقام معظم رهبری دیگر هیچ مانع قانونی بر سر راه اجرای این توافق هسته‌ای وجود ندارد و حتی دولت‌های غربی- آمریکایی اجرایی شدن برجام را از سوی ایران پذیرفتند و تحریم‌های خود را لغو کردند.

تاریخ انتشار: 6آبان1394|14:05

طرح جدید مجلس برای نظارت بر توافق هسته ای
| کد خبر: 39242

پس از تصویب جنجالی و با حاشیه برجام در مجلس، تایید آن در شورای عالی امنیت ملی کشور و نامه مقام معظم رهبری دیگر هیچ مانع قانونی بر سر راه اجرای این توافق هسته‌ای وجود ندارد و حتی دولت‌های غربی- آمریکایی اجرایی شدن برجام را از سوی ایران پذیرفتند و تحریم‌های خود را لغو کردند.

 با این وجود در حالی که پیش‌بینی می‌شد که طیف تندرو دیگر مشکلی بر سر راه اجرای این توافقنامه ایجاد نخواهد کرد اما این روزها زمزمه‌هایی از طرحی جدید از سوی جبهه پایداری در لابی مجلس شنیده می‌شود که اسم آن را طرح نظارت بر برجام گذاشته‌اند.

طرح کمیسیون

منصور حقیقت‌پور، نایب‌رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به طرح کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس برای نظارت بر اجرای برجام گفت: ما نمایندگان برابر قانون موظف هستیم بر اجرای برجام نظارت داشته باشیم تا مشخص شود طرف مقابل تا چه میزان به توافق پایبند است.

 وی ادامه داد: بر همین اساس طرحی در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تهیه و تدوین شده و هفته‌آینده نهایی می‌شود و ماه آینده اولین جلسه اعضای کمیسیون با دستگاه‌های اجرایی کشور برای شروع امر نظارت برگزار خواهد شد.

نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در مسیر اجرای برجام چنانچه هرگونه خطایی از 1+5 و عهدشکنی از سوی آنان مشاهده شود با توجه به مکانیسمی که در این‌باره در نظر گرفته شده، فعالیت‌های قبلی خود را پیش خواهیم گرفت و اگر 1+5 تحریم جدیدی را در روند اجرای برجام وضع کند، فعالیت هسته‌ای خود را برای رسیدن به 190 هزار سو در پیش خواهیم گرفت.

ساز و کار نظارت

حقیقت‌پور خاطرنشان کرد: این طرح یک طرح برای برنامه کاری کمیسیون است و اعضای کمیسیون امنیت ملی موظف شدند تا بر امر اجرای برجام نظارت داشته باشند و این طرح در راستای تعیین ساز و کار برای انجام این نظارت است.

وی در پایان گفت: در این طرح وظایف وزارتخانه‌های نفت، دفاع‌، سازمان انرژی اتمی، بانک مرکزی و... مشخص شده است و البته تاکنون پیش‌نویس طرح نظارت بر اجرای برجام در کمیسیون تهیه شده و ممکن است در متن آنها تغییراتی اعمال شود.

اما نکته جالب اینجاست که با اینکه هنوز متن این طرح نهایی نشده، یکی از اعضای جبهه پایداری روز گذشته متن پیشنهادی خود را در این زمینه، در اختیار خبرنگاران پارلمانی قرار داد که بر اساس این پیشنهاد، هیات نظارت بر برجام باید حداقل از هفت نفر تشکیل شده باشد؛ دو نفر بر روند اقتصادی، یک نفر بر روند سیاسی امنیتی، یک نفر بر روند امور حقوقی، یک نفر بر روند فنی، یک نفر بر روند امور آژانس و یک نفر نیز بر روند امور دفاعی.

کلید واژه ها برجام - مجلس - نظارت
دسته بندی حقوق سیاسی , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top