ماده 435 قانون مجازات اسلامي

وکیل ملت: پرسش:شاكي توسط ناشناس مورد ضرب وجرح واقع مي شود تحقيقات مقدماتي به پايان رسيده و دلايل كافي برتحقيق بزه جمع آوري شده ولي از معرفي ضارب يا ضاربين فراري عاجز گشته تقاضاي مطالبه ديه دارد آيا مشمول ماده 435 قانون مجازات اسلامي جديد ميشود يا خير؟ در دادگاه جزايي بايد رسيدگي شود يا حقوقي به چه منوالي لطفا تبين فرماييد.

تاریخ انتشار: 6آبان1394|15:51

ماده 435 قانون مجازات اسلامي
| کد خبر: 39340

پاسخ: درصورت ایراد جراحت توسط فرد یا افراد ناشناس، چنانچه تحقیقات جامع و وسیعی که از طرف مأمورین کشف جرم انجام یافته، مفید واقع نشده و به نتیجه نرسیده وشناسائی مرتکب به هیچ وجه ممکن نگردد، با توجه به فتاوی معتبر از جمله فتوای مرحوم آیة الله خوئی (ره) در کتاب تکملة المنهاج در مواردی که دیه قتل اعم از قتل عمد یا غیر عمد بر بیت المال است،‌در فرض سؤال با اتخاذ ملاک از ماده 487قانون مجازات اسلامی مصوب 1392، در صورت مطالبه ديه، پرونده بدون صدور قرار مجرمیت وکیفرخواست،‌جهت صدور حکم به پرداخت دیه از بیت المال به دادگاه عمومی جزائی ارسال ودادگاه، حکم به پرداخت دیه از بیت المال صادر خواهد نمود.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 4

فریبرزکرد
|
10بهمن ماه 1396
0
0
سلام پرونده ای دارم.سال ۱۳۸۸سه سارق مسلح موردسرقت قراردادن بعدازمقاوت.من مورداثابت گلوله یکی ازسارقان قرارگرفتم.دونفرازسارقان بازداشت شدن.دادگاه رای دادبه معاونت دوسارق ومباشربنده رافراری رای قطعی داد وهنوز مباشررانگرفتن دیه من راچه کسی بایدبپردازد دیه من نقص عضواست چون شارگ پای من قطع شده

پاسخ ها

احسان محمدی
12بهمن ماه 1396
مباشر مسوول پرداخت دیه است و اگر متواری شده فقط از طریق معرفی اموال او میتوان رای رو اجرا کرد بهر حال معاونین مسوولیتی در پرداخت دیه ندارن.
رحمانی
|
11بهمن ماه 1396
0
0
با سلام. در تاریخ 29/4/96 در مغازه مشغول کاسبی بودم که ناگهان با ورود افراد ناشناس دو نفر با صورت پوشیده و قمه و شمشیر بنده را مورد ضرب و جرح قراردادند و متواری شدند دست چپ بنده صدمه فراوان دید و شکست دماغ بنده را نیز از بالای نوک بریدند و غضروف بالای نوک بینی و پوست و گوشت تیکه وسط بینی کنده شد و قابل ترمیم نبود . و از نظر زیبای و تنفس بعد عمل نیز صدمه دیدم و دستم نیز بعد گذشت 6 ماه چرخانده نمیشود. تحقیقات آگاهی اطلاعات شخصی خودم و پیگیری دادگاه و دادستان محترم بی نتیجه مانده تا این تاریخ . و هر لحظه امکان مخدومه شدن پرونده وجود دارد . از نظر روحی و جسمی و هزینه بیمارستان و ابروریزی یک مسلمان در عذابم . امنیت ندارم و در کل هیچ اتفاق خاصی در جهت شناسایی ضاربان از آن تاریخ تاکنون علارقم پیگیری شدید نیفتاد. . حال میخواستم بدانم تکلیف چیه چی میشه نظر پزشکی قانونی هم وجود داره. دیه من چی میشه این صدمات رو کی باید جببران کنه. از دست کی باید شکایت کنم . ممنون میشم کمکم کنید ایمیل نوشتم و منتظر جواب هستم. ممنون.

پاسخ ها

احسان محمدی
12بهمن ماه 1396
نیاز به بررسی دارد

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top