حميد جنتي،وكيل دادگستري در گفت و گو با «وكيل ملت»:

اجبار حجاب، منجر به رعايت آن نمي‌شود

وکیل ملت: حکومت‌ها، برای نشان دادن تفکرات دینی و باورهای مذهبی یا تفکرات سیاسی شان، در شیوه و مدل پوشش افراد جامعه اعمال نظر می‌کنند. در حقیقت نوع عملکرد، برخورد و قوانین مصوب هر کشور، بازگو کننده سیاست، عقايد، تفکرات و خواسته های آن حکومت و کشور است .

تاریخ انتشار: 7آبان1394|02:56

اجبار حجاب، منجر به رعايت آن نمي‌شود
| کد خبر: 39486

دین رسمی در ایران ، اسلام است. از ایران به عنوان کشوری اسلامی، توقع می‌رود که به عنوان كشور اسلامي رعايت حجاب جزو مقوله‌هاي مهم باشد. همان‌طور كه مي‌دانيم تا سال 1362 هیچ قانونی در مورد حجاب و عفاف به تصویب مجلس شورای اسلامی نرسیده بود و اولين قانوني که در خصوص پوشش زنان، در کشور به تصويب رسيد، ماده ‌١٠٢ قانون تعزيرات مصوب سال ‌١٣٦٢بود. در این قانون آمده بود: «زناني كه بدون حجاب شرعي در معابر و انظار عمومي ظاهر شوند، به تعزير تا 74 ضربه شلاق محكوم خواهند شد.» و ماده 638 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1375 دانست. به موجب این ماده: «هركس علنا در انظار و اماكن عمومي و معابر، تظاهر به عمل حرامي نمايد، علاوه بر كيفر عمل، به حبس از ده روز تا دو ماه يا تا 74 ضربه شلاق محكوم مي گردد و در صورتي كه مرتكب عملي شود كه نفس آن عمل داراي كيفر نیست ولي عفت عمومي را جريحه دار كند، فقط به حبس از ده روز تا دو ماه يا تا 74 ضربه شلاق محكوم خواهد شد.» در تبصره این ماده که همان ماده 102 قانون تعزیرات مصوب سال 1362است، آمده: «زناني كه بدون حجاب شرعي در معابر و انظار عمومي ظاهر شوند، به حبس از ده روز تا دو ماه و يا از پنجاه هزار تا پانصد هزار ريال جزاي نقدي محكوم خواهند شد.»البته بنابر ماده 22 قانون مجازات اسلامی،‌ چنانچه قاضی تشخیص بدهد، می تواند حبس و شلاق متهم را به جزای نقدی تبدیل کند.
حميد جنتي،وكيل دادگستري در گفت‌وگو با « وكيل ملت» در مورد حجاب گفت: به نظربنده قوانين و مقررات به خصوص در بحث حجاب را خود افراد بايد اجرا كنند. در حقيقت تمام مقرراتي كه وضع مي‌شود  بايد توسط خود اشخاص اجرا شود  به خصوص مقرراتي كه در رابطه با حجاب يا پوشش يا مسائل مختلف است.


هرگونه خشونت عليه حجاب نتيجه عكس مي‌دهد


وي ادامه داد: در رابطه با مقوله حجاب بهتر است از نظر فرهنگي دولت، نظام و قوه قضاييه به گونه‌اي عمل كنند كه  خود خانم ها  براي داشتن حجاب مناسب در جامعه ترغيب شوند. به نظر بنده در برخورد با اينگونه مسائل هرگونه خشونت، فشار و اصرار نتيجه عكس مي‌دهد. چون افرادي كه خود اجرا،  نيستند اگر به جايي روند كه در آنجا مي‌توانند حجاب را رعايت نكنند ديگر رعايت نمي‌كنند چون فشاري بالا سر آنان نيست. اين وكيل دادگستري تصريح كرد: بنابراين بايد كار فرهنگي در اين زمينه صورت بگيرد و خواص ، منافع حجاب و رعايت كردن مقررات را براي جامعه، از طريق صدا و سيما و مسائل فرهنگي جا بياندازندتا باعث شود مردم خود داوطلبانه به سمت و سوي رعايت حجاب روند نه با زور و اجبار.
تعريف حجاب بايد روشن شود
جنتي خاطر نشان كرد: در قوانين ما حجاب مورد توجه قرار گرفته است و كساني كه حجاب كامل  نداشته باشند از اين نظركه حجاب ندارند براي آنان جرم محسوب مي‌شود. به طور كلي تعريف در اينگونه مسائل مهم است به طور مثال حجاب چگونه تعريف شده است.  ما براي برخي از جرائم تعريف درستي نداريم به طور مثال براي جرم سياسي  تعريف هاي مختلفي وجود دارد كه بسياري از حقوقدان در رابطه با اينكه جرم سياسي چيست نظرات مختلفي داده‌اند . در بحث حجاب هم بايد مشخص شود چون حجاب در تهران يك معني  و در گيلان يا ديگر مكان ها معني ديگر مي‌دهد. به طور مثال پوشش ها در شهرستان ها به خصوص  در روستا ها متفاوت پس بنابراين بايد تعريف حجاب به روشني بيان شود.


بي حجابي نوعي جرم تلقي مي‌شود


اين وكيل دادگستري در پايان ذكر كرد: در جامعه ما اصلا كار درستي نيست كه در هواپيمايي كه از تهران به خارج كشور مي‌رود به محض اينكه به كشور مقصد نزديك شود خانم هاي مسلمان بي حجاب ‌شوند اين موضوع خيلي زننده است يا برعكس خانم هايي كه به ايران مي‌آيند و حجاب ندارند به محض نزديك شدن به ايران با حجاب مي‌شوند كه اين موضوع اصلا درست نيست  بايد جوري باشد كه خود افراد مشتاقانه به سوي اين موضوع گرايش پيدا كنند و حجاب را خود رعايت كنند .  پس بايد به طور كلي مطرح كرد كه بی حجابی، براساس قانون جرم دانسته شده؛ ‌اما بازداری و جلوگیری از این جرم نیز مانند سایر جرایم نیازمند پشتوانه های فرهنگی و زیرسازی های اجتماعی است.

 

کلید واژه ها حجاب - ایران
دسته بندی حقوق سیاسی , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top