عدم توجه به حقوق انسان‌ها به یک امرعادی در کشور تبدیل شده است

وکیل ملت: نایب‌رئیس مجلس گفت: در نظام اسلامی، حقوق مردم باید حرف اول را بزند درحالیکه در بسیاری حوزه ها وقت مردم را تضییع می کنیم.

تاریخ انتشار: 7آبان1394|16:40

عدم توجه به حقوق انسان‌ها به یک امرعادی در کشور تبدیل شده است
| کد خبر: 40011

حجت‌الاسلام و المسلمین ‌محمدحسن ابوترابی‌فرد در نخستین همایش حقوقدانان آزاده که صبح امروز(پنج شنبه، 7آبان) در حسینیه سید الشهداء تهران برگزار شد، گفت: یکی از مهمترین مصادیق امروز جوامع بشری که مبدل به یک واقعیت بخصوص در جوامع توسعه یافته گردیده، نظام حقوقی در جوامع بشری است.
 
سطح توسعه یافتگی جامعه را آشنایی مردم با نظام حقوقی خود نشان می دهد
 
نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه نظام حقوقی در آموزه های دینی و قرآن کریم کاملا مورد عنایت قرار گرفته است، افزود: اگر بخواهیم ببینیم که یک نظام سیاسی ازچه حدی برخوردار است باید نظام حقوقی آن را نگاه کنیم؛ هر قدر مردم در آن جامعه با نظام حقوقی خود بیشتر آشنا باشند سطح توسعه یافتگی آن جامعه را نشان می دهد.
 
وی با بیان اینکه در گذشته نظام های سیاسی چهارچوب نظام حقوقی را تعریف می کردند، یادآور شد: هدف اینگونه نظام حقوقی چیزی جز تحکیم و انسجام سیاسی نبوده است. امروزهم در برخی ازکشورهای این معنا خیلی روشن است. مثلا در عربستان نظام حقوقی همان چیزی است که نظام سیاسی ارایه کرده است حتی نام کشور را هم این نظام سیاسی تعریف می کند.
 
نظام حقوقی سازمان ملل درراستای منافع کشورهای قدرتمند است
 
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: سازمان ملل متحد یک نظام حقوقی برای امنیت جوامع بشری است اما این نهاد، نشان دهنده قدرت نظام سیاسی جهان است و 5 کشور قدرتمند برای حفظ خود و خلع قدرت های رقیب و درراستای منافع خود ازاین ابزار استفاده می کنند؛ مثلا همین امروز یک کشور فقیر در محاصره همه گرگ ها قرار گرفته و از زمین و هوا بر آن آتش می ریزند ولی این نظام حقوقی، آن را تائید می کند و شورای امنیت مصوبه دارد که این کشور باید در محاصره باشد؛ این امر کاملا محصول نظام سیاسی حاکم بر جهان است و به همین دلیل هیچ کشوری نمی تواند به مردم آن کمک کند.
 
نظام حقوقی روح حیات جوامع بشری است
 
ابوترابی فرد با بیان اینکه در نظام جمهوری اسلامی ایران، قانون اساسی این حقوق را دارد که نظام سیاسی بر اساس این اصول حقوقی سامان گیرد، عنوان کرد: نظام حقوقی روح حیات جوامع بشری است. در دین اسلام و مکتب اهل بیت نظام حقوقی پیچیده و دقیق داریم مثلا در مجموعه حقوق شیخ انصاری درباره موارد کسب وکار بحث کرده است یا در حقوق جزایی ظرافتی وجود دارد که هیچ قانون قضایی این دقت ها را ندارد.
 
روش های حقوقی نیازمند ارتقاء است/ عدم توجه به حقوق انسان ها به یک امرعادی ایجاد شده
 
وی با انتقاد از روش های حقوقی در کشور،  تصریح کرد: ما باید تلاش کنیم این جایگاه حقوقی را در کشور ارتقاء ببخشیم و باید قبول کنیم در کشور ما نگاه به حقوق مردم و حراست از آن و احترام به آن در حوزه های مختلف در آن جایی که در حد انتظار است، نهادینه نشده و انصافا در برخی موارد به حقوق مردم توجه نداریم.
 
وی ادامه داد: عدم توجه به حقوق انسان ها به یک امر عادی و متعارف ایجاد شده است که زنندگی هم ندارد و یک امر عادی است؛ در صورتی که درنظام اسلامی، حقوق مردم باید حرف اول را بزند. در خیلی ازحوزه ها وقت مردم را تضییع می کنیم. این امر را در سیستم اداری، منکر نمی کنیم. روزها یا ماه ها وقت صرف کارمردم می شود؛ این یعنی چه؟ یعنی اینکه به حقوق مردم توجه نمی کنیم.
 
مشاوره های حقوقی را جزء هزینه های زندگی نمی دانیم
 
نائب رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: این نشست از هر جهت که نگاه کنیم نشست مبارکی است. حضورآزاده ها درسازمان های مختلف و استفاده از نقطه نظر آن ها سرمایه بسیار بزرگی است که شایسته است. باید از این سرمایه استفاده شود و قدم هایی برداشت؛ مثلا در جامعه، آزاده ها باید با حقوق خود آشنا شوند.
 
ابوترابی تصریح کرد: شاید امروز در کشور ما بنگاه های اقتصادی مشاوره حقوقی ندارند زیرا ما آن را جزء هزینه های زندگی نمی دانیم؛ اما احتمالا در دیگر کشورها اینگونه نباشد و تمام کارها یک موسسه و یا نهادی را آن فرد حقوقدان انجام می دهد.
 
‌ لزوم ثبت موسسه حقوقی آزادگان
 
 پس از سخنان حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد، عمده مشکلات آزادگان همچون اصلاح قانون خدمت به ایثارگران، رسیدگی به حقوق معوقه آزادگان، ایجاد سازمانی برای پیگیری حقوق آزادگان و کمک حقوقی و تفسیری،‌ مساعدت های اجرایی،‌ لزوم ثبت موسسه حقوقی آزادگان در این همایش مطرح شد.
 
انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top