سیاست تک فرزندی در چین لغو شد

وکیل ملت: دولت چین روز پنجشنبه با صدور فرمانی به سیاست «تک فرزندی» در این کشور پس از 35 سال پایان داد.

تاریخ انتشار: 7آبان1394|21:10

سیاست تک فرزندی در چین لغو شد
| کد خبر: 40092


به گزارش وکیل ملت سیاست تک فرزندی با هدف کنترل و جلوگیری از افزایش جمعیت از سال 1979 در این کشور پهناور آسیایی اجرایی شد و بر اساس آن هر خانواده مجاز به داشتن تنها یک فرزند بود و با متخلفان برخورد می شد.

روزنامه چاینا دیلی روز پنجشنبه در گزارشی به نقل از بیانیه حزب حاکم کمونیست چین نوشت: «از این پس همه زوج های جوان این کشور می توانند دو فرزند داشته باشند.»

براساس این بیانیه و آماری که مشخص است، 100 میلیون زوج چینی تحت این سیاست قرار خواهند گرفت و این تعداد از زوجها می توانند از این پس صاحب فرزند دوم شوند.

این در حالی است که دولت چین پیشتر داشتن فرزند دوم را فقط برای زوجینی مجاز کرده بود که خود تک فرزند بوده و سپس با یکدیگر وصلت کرده اند.

چین به دلیل اجرای سیاست تک فرزندی در چند دهه گذشته موفق شد تا از افزوده شدن بیش از 300 میلیون نفر دیگر به جمعیت کشور جلوگیری کند.

کمیته ملی سالمندان چین پیشتر گزارشی منتشر کرد که براساس آن، 212 میلیون نفر بر جمعیت جامعه مسن این کشور تا پایان سال 2014 میلادی افزوده شد که این تعداد افزایش، 15.5 درصد کل جمعیت سالمندان کشور را به خود اختصاص داده است.

با اینکه در گزارش یاد شده تاکید شده روند افزایش پیری در کشور تا پایان سال 2015 نیز حتمی است، به نظر می رسد با توجه به کاهش شمار نیروی کار جوان و سالمندتر شدن جامعه چین، این کشور مجبور به عبور از سیاست تک فرزندی شده باشد.

روزنامه چاینا دیلی می نویسد که از سال 2011 میلادی به بعد نیروی کار در چین رو به کاهش گذاشته است و نیروی کاری سنین 16 تا 59 سال به تدریج در سیر نزولی کاری قرار می گیرند.

در زمان حاضر در چین 916 میلیون نفر در این سن و سال قرار دارند که این رقم معادل 66 درصد از کل جمعیت این کشور به حساب می آید.  

 

 

 

ایرنا

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top