آخرین اخبار از هتل محل مذاکرات حل بحران سوریه

تکذیب موافقت ایران با کنار رفتن بشار اسد

وکیل ملت: محافل سیاسی، رسانه ای و افکار عمومی جهان امروز نگاه خاصی به هتل محل مذاکرات حل بحران سوریه و دستیابی به یک برونرفت معطوف است.

تاریخ انتشار: 8آبان1394|20:20

تکذیب موافقت ایران با کنار رفتن بشار اسد
| کد خبر: 40712

 به گزارش  وکیل ملت و به  نقل از ایتارتاس، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه روز پنجشنبه در ملاقات با محمد جواد ظریف، همتای ایرانی اش در هتل بریستول وین، محل اقامت هیئت ایرانی گفت: نمایندگان بازیگران بین المللی در گفتگوهای سوریه در وین گرد هم آمده اند.

لاوروف افزود:‌ خوب است که توانسته ایم گروهی را گرد آوریم که نمایندگان واقعی هستند.

از سوی دیگر بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد از شرکت کنندگان در مذاکرات وین در خصوص سوریه خواست «انعطاف پذیر» باشند.

خوزه مانوئل گارسیا مارگالو وزیر امور خارجه اسپانیا هم در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با دبیرکل سازمان ملل در مادرید مذاکره مستقیم با بشار اسد رییس جمهور سوریه را خواستار شد و گفت :ما به هیچ وجه اسد را دوست نداریم، اما نیکسون نیز مائو را دوست نداشت، اما با وی توافق کرد.

بان کی مون در پاسخ به سوالی در مورد حضور بی سابقه وزیر امور خارجه ایران در گفتگو های وین نیز تصریح کرد:«من مشوق نمایندگان عالی رتبه ای هستم که در وین هستند تا امروز در مورد اوضاع سوریه گفتگو کنند.»

دبیر کل سازمان ملل در این کنفرانس خبری که به منزله پایان دیدار سه روزه اش از اسپانیا بود، افزود:«امیدوارم که آنها با نشان دادن انعطاف پذیری و جدا از اختلاف نظر در دیدگاه سیاسی و رویکرد، واقعا موضوع را بررسی کنند.»

بان کی مون به ویژه در سفر به اسپانیا در کنفرانس پیشگیری از «افراط گرایی خشن» حضور یافت. وی افزود:«همانطور که همیشه گفتم راه حل نظامی برای موضوع سوریه وجود ندارد.» مناقشه سوریه از سال 2011 تا کنون بیش از 250 هزار کشته برجا گذاشته است.

مذاکرات برای یافتن راه حلی برای مناقشه در سوریه روز پنجشنبه در وین اتریش میان وزرای امور خارجه آمریکا، روسیه، ترکیه و عربستان آغاز شد و قرار است ایران نیز برای اولین بار در این مذاکرات حضور داشته باشد.

این مذاکرات امروز جمعه با حضور چندین وزیر امور خارجه منطقه ای و اروپایی از جمله محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران ادامه خواهد یافت. ایران از حامیان کلیدی دولت سوریه است.

وزیر امور خارجه اسپانیا با دفاع از «دوره انتقالی طولانی» که در حین آن رییس جمهور سوریه به طور نمادین در راس دولت وحدت ملی قرار می گیرد، افزود:«آنچه اهمیت دارد، پایان دادن به جنگ  است. باید با دشمنان گفتگو کرد سپس باید در مورد دوره انتقالی با بشار اسد توافق نمود.»

از سوی دیگر جان کربی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشست خبری روزانه در این وزارتخانه، نشست اولیه کری و ظریف را فقط درباره موضوع برجام و مسائل مربوط به اجرای آن دانست.

کربی گفت: همانطور که اطلاع دارید، امروز جان کری وزیر امور خارجه به وین رفته است و در آنجا با دیدارهایی با وزیر امور خارجه اتریش، دیمستورا فرستاده ویژه سازمان ملل و ظریف، وزیر امور خارجه ایران دارد. وی دیدارهایی بسیار کوتاه با همتایان خود از ترکیه، روسیه و عربستان نیز کرده بود که می توان آن را آمادگی برای دیدارهای چند جانبه برای نشست فردا در وین دانست تا درباره بحران جاری در سوریه و گزینه های انتقال سیاسی بحث و گفتگو شود.

وی در خصوص بلاروس، با هماهنگی اتحادیه اروپا، گفت: آمریکا تخفیف هایی را در تحریم های این کشور صورت داده است و با توجه به اقدامات مثبت بلاروس در آزادی همه شش زندانی سیاسی خود صورت داده است. این کاهش تحریم ها محدود به برخی روابط تجاری با بلاروس است تا دولت این کشور را برای برداشتن گام های مثبت بهتر در خصوص حقوق بشر و مردمسالاری شود.

کربی درخصوص محتوای دیدار ظریف وکری گفت: دیدار این دو درباره برجام و همکاری با ایران برای گام هایی بود که ایران می بایست برای اجرای برجام بردارد. این دیدار برای صحبت درباره برجام بود و بحثی از درگیری های سوریه صورت نگرفته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا درباره تیم همراهی کننده کری در دیدار با ظریف که به گفته خبرنگار حاضر، ربطی به برجام ندارد و بیشتر مربوط به مقابله با داعش است گفت البته من تصویری را که شما اشاره می کنید ندیده ام ولی همانطور که گفتم، هدف از این دیدار، موضوع اجرای برجام بود؛ زمانی که به اینجا می آمدم، این فرصت برای من پیش آمد تا با برخی از کارکنان وزیر خارجه که در این نشست حاضر بودند، صحبت کنم و چیزی که آنان به من گفتند این بود که موضوع سوریه و انتقال سیاسی در این نشست مطرح نشده است. چیزی که می توانم بگویم این است که هدف نشست که با هماهنگی دو طرفه بود، برجام و اجرای آن بود. وزیر امور خارجه آمریکا از ظریف درخواست دیدار در این خصوص را کرده بود و این دیدار نیز در همین زمینه برگزار شده است.

کربی گفت: وزیر خارجه نیز این اطمینان را دارد که زمان کافی برای شنیدن دیدگاه های ظریف در نشست چند جانبه فردا دارد که نه فقط ایران، بلکه چندین نماینده فردا در این نشست حاضر هستند و همه فرصت این را دارند که درباره این موضوع بسیار مهم صحبت کنند. البته من دیدارهای بیشتر کری و ظریف را نیز بعید نمی دانم که در آن موضوع سوریه مطرح شده باشد. البته این را نیز باید افزود که احساس بیشتر شرکت کنندگان در نشست اخیر نیز این بود که لازم است ایران نیز در گفتگوهای سوریه حضور داشته باشد.

وی افزود: کری نیز باور دارد در این مقطع زمانی که تلاش می شود وارد فرایند انتقال شویم، بسیار اهمیت دارد که ایران نیز در این گفتگوها حاضر باشد. البته اگر این برداشت باشد که ما مشکلی با اقدامات ایران در حمایت از حکومت اسد یا گروه حزب الله نداریم، قطعا اینگونه نیست. ما این را بارها نیز گفته ایم که قطعا از نقشی که روسیه نیز در این کشور در سوریه باز می کند، راضی نیستیم و این موضوع را نیز گفته ایم. با این حال این بدان معنا نیست که در این مقطع از مذاکرات سیاسی، هیچکدام از این دو کشور نباید کنار گذاشته شوند.

دیدار لاوروف و ظریف

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه روز پنجشنبه در ملاقات با محمد جواد ظریف، همتای ایرانی اش در هتل بریستول وین، محل اقامت هیئت ایرانی گفت: نمایندگان بازیگران بین المللی در گفتگوهای سوریه در وین گرد هم آمده اند.

لاوروف افزود:‌ خوب است که توانسته ایم گروهی را گرد آوریم که نمایندگان واقعی هستند.


گفت و گوی وزیران خارجه آمریکا و اتریش درباره سوریه و بحران پناهجویان

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا عصر پنجشنبه در وین با سباستین کورز همتای اتریشی خود دیدار کرد و دو طرف درخصوص مساله سوریه و بحران پناهجویان در اروپا گفت و گو کردند.

به گزارش منابع خبری از وین ، وزیر خارجه اتریش این موضوع را در صفحه شخصی خود در یک سایت اجتماعی اعلام کرد.

کری پس از دیدار و گفت و گو با همتای اتریشی خود همچنین با استفان دمیستورا فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه و همچنین محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت و گو کرد.

کری در وین به همراه سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه و نیز وزیرای خارجه ایران ، عربستان و چند کشور دیگر روز جمعه در خصوص موضوع سوریه بحث و رایزنی خواهند کرد.
این درحالی است که موضوع حضور وزیر امور خارجه ایران در این نشست بطور خاص مورد توجه رسانه های جهان قرار گرفته و این رسانه ها بطور عمده حضور ایران را موجب اهمیت مضاعف نشست روز جمعه می دانند.

فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، حضور ایران در نشست وین برای رسیدن به یک راه‌حل را ضروری دانست.

 «استفان دمیستورا» فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه در گفت‌وگویی با «سی‌ان‌ان» اعلام کرد حضور ایران در نشست وین برای رسیدن به یک راه‌حل ضروری و مهم است.

فدریکو موگرینی مقام ارشد اتحادیه اروپا در این مذاکرات نیز با حضور در مقر وزیر امورخارجه کشورمان با وی دیدار و درخصوص نشست امروز و بحران سوریه گفت وگو کرد.

آغاز نشست وین

 به گزارش وکیل ملت و به  نقل از رسانه های بین المللی، این نشست با شرکت 17 وزیر امور خارجه و معاون وزیر، نمایندگان سازمان ملل و اتحادیه اروپا  در هتل امپریال وین برگزار شده است.

نشست مقدماتی اجلاس بین المللی درباره بحران سوریه صبح امروز با شرکت وزرای امور خارجه فرانسه, آمریکا ,آلمان انگلیس, امارات ,قطر و عربستان در هتل بریستل (محل اقامت وزیر امور خارجه فرانسه ) برگزار شد.

نشست وین 2 شروع یک گام تازه در حل بحران سوریه است و به اعتقاد کارشناسان این نشست بعد از 4 ساعت به کار خود پایان خواهد داد.

وزیران امورخارجه کشورهای شرکت کننده در پایان این نشست در یک کنفرانس خبری شرکت خواهند کرد.

پاریس در خصوص سوریه ساز مخالف می زند

لوران فابیوس وزیر امور خارجه این کشور در وین گفت: در ابتدا باید به طور موثرتر علیه تروریسم داعش و جبهه النصره مقابله کرد. پس از آن باید انتقال قدرت سیاسی در سوریه را سازمان دهی کرد.

وی با تکرار این ادعا که بشار اسد که مسئول بخش عظیمی از حوادث تلخ سوریه است گفت: او  نمی تواند در آینده سوریه حضور داشته باشد. این وظیفه ماست که در نظر داشته باشیم او در این انتقال قدرت سیاسی حضور نداشته باشد.

فابیوس اضافه کرد: گفت همچنین باید از غیرنظامیان سوریه حفاظت شود. از همین رو در ابتدا باید بمباران با بمب های بشکه ای متوقف شد و دسترسی فعالان حقوق بشر به شهرهای تحت محاصره امکان پذیر شود.

حضور کشورهایی با مواضع متفاوت و گاه متضاد

** حضور کشورهایی با مواضع متفاوت و گاه متضاد، کنجکاوی خبرنگاران را در مورد ترتیب نشستن آنها کنار یکدیگر دور یک میز برانگیخت. یکی از دیپلمات های ایرانی در این باره به خبرنگاران گفت: ترتیب چینش و صندلی وزیران خارجه حاضر در اجلاس نه بر اساس حروف الفبا بلکه بر اساس ارشدیت وزراست.

وی گفت: بدین ترتیب که وزرایی که سابقه حضور در سمت وزارت را به مدت طولانی تر دارند در صدر جلسه و وزرا با سابقه کمتر وزارت در امتداد میز نشسته اند.
بر همین اساس، وزیر خارجه کم سابقه سعودی آخرین نفر در کناره میز است. این یک روش مرسوم در تشریفات دیپلماتیک است.

** صدر جلسه جان کری و استفان دی میستورا و سرگئی لاوروف نشستند، بقیه وزیران در دو سوی میز جای گرفتند. نماینده چین در مذاکرات دست راست ظریف و وزیر خارجه لبنان سمت چپ وزیر خارجه ایران نشستند. بعد از وزیر خارجه لبنان ، وزیران خارجه انگلیس و ایتالیا بودند.

در سوی دیگر میز، ابتدا وزیر خارجه عمان نشست.
آخرین نفر وزیر خارجه عربستان بود که در مقابلش هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا نشسته بود.

** هیات های عربستان و امارات همزمان وارد هتل ایمپریال محل مذاکرات سوریه شدند . هیات ایرانی پس از آنها وارد هتل شد.

** اعضای هیات انگلیسی هنگام ورود گل شقایق به کت هایشان زده بودند. این کار معمولا به یادبود قربانیان جنگ های جهانی اول و دوم در انگلیس انجام می شود.

** وزیران خارجه روسیه و ترکیه آخرین وزیرانی بودند که وارد هتل ایمپریال شدند. پیش از آنها وزیران خارجه13 کشور از جمله مصر، فرانسه، امریکا، انگلیس، اردن، عربستان، امارات، قطر، آلمان، ایران، عراق، عمان و لبنان به ایمپریال رفتند.
چین تنها کشوری است که در سطح معاون وزیر در این مذاکرات شرکت کرده است.

تکذیب موافقت ایران با کنار رفتن بشار اسد
برخی رسانه ها به نقل از حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و افریقای وزیر امور خارجه مدعی شدند ایران موافقت کرده که بشار اسد تا شش ماه اینده از قدرت کنار برود.

وزیران خارجه 15 کشور به همراه معاون وزیر خارجه چین و نمایندگان عالی اتحادیه اروپا و سازمان ملل روز جمعه برای یافتن راه حل بحران سوریه دروین پشت میز مذاکره نشستند.

گفته می شود دور بعدی این گفت و گو هفته آینده با حضور دولت سوریه و معارضان در همین شهر - وین - برگزار خواهد شد ولی تا این زمان خبری قطعی در این زمینه اعلام نشده است.

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top