در حال حاضر فروش خودروسازان به صفر نزدیک تر شده است زیرا طبق گفته مدیران خودروساز، همان تعداد اندک خریدار نیز منتظر وام 25 میلیون تومانی مانده تا ببینند آینده بازار خودرو به چه سمتی سوق پیدا می کند.

اکنون این پرسش مطرح است که آیا خودروی داخل با این قیمت و کیفیت ارزش گرفتن وام 25 میلیون تومانی و بازپرداخت بیش از 40 میلیون تومانی آن را دارد؟

شگل گیری کمپینی به نام «خرید خودروی صفر ممنوع» با اهداف مانند کاهش قیمت خودرو و افزایش کیفیت بود نه اینکه دولت به جای رفع مشکلات اقدام به اختصاص وام 25 میلیون تومانی به منظور افزایش فروش کند.

نه کیفیت خوب می شود نه اجازه ورود خودروسازان خارجی را می دهند؟
به اعتقاد کارشناسان اقتصادی، اکنون موضوعی که وجود دارد این است که دولت و خودروسازان برای جلوگیری از دست دادن انحصار بازار، شرایط را برای ورود خودروسازان حرفه ای سخت کرده اند و برای حضور شرکت های فرانسوی و ژاپنی شروط زیادی اتخاذ شده است تا به نوعی مانع حضور این شرکت ها شوند یا اینکه به شرایط خودروسازان تن دهند تا سود آنها دچار مشکل نشود.

25میلیون تومانی خودرو کم است
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی میزان، گفت: وام 25میلیون تومانی خودرو که در در دومین بسته خروج اقتصاد کشور از رکود پیشنهاد شده کم است.

سعید زمانیان دهکردی با اشاره به رقم وام خودرو که در بسته جدید دولت در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: این رقم وام نمی تواند منجر به خرید و فروش خودرو در بازار شود.

وی ادامه داد: یک اصل در تولید هر کالا وجود دارد اینکه وقتی عرضه و تقاضای کالا به وضعیت تعادل نرسد نمی توان نتایج مطلوبی از ارائه سیاست ها در آن بازار داشت.

بانک ها توان پرداخت وام ندارند
این نماینده مجلس افزود: آیا بانک های عامل برای اجرای سیاست های بانکی دولت با آن همراه اند؟ در واقع به این شکل نیست. بنابراین نباید انتظار داشت دستورالعمل افزایش سقف وام ها که از سوی بانک مرکزی به بانک ها ابلاغ شده، اجرایی نشود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: نبود نقدینگی کافی در دست بانک ها باعث شده نسبت به پرداخت هرگونه وامی مقاومت کنند.

وام برای خرید خودرو کافی نیست
زمانیان یادآور شد: آیا دولت انتظار دارد پرداخت وام 25میلیون تومانی می تواند پاسخگوی خواسته متقاضیان برای خرید خودرو باشد؟ قطعا اینگونه نخواهد شد. نگاهی به قیمت خودروها نشان می دهد این حجم وام برای خرید خودرویی مثل پراید کافی است.

وی با بیان اینکه راهکار اصلی ارتقای کیفیت خودروها از طریق استفاده از قطعات با کیفیت است، اضافه کرد: به این ترتیب، دولت باید مانع واردات اجناس و قطعات خودروی بی کیفیت از مرزهای کشور شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: یکی دیگر سیاست های موثر دولت برای حمایت از تولید ملی می تواند افزایش نقدینگی در بازار باشد تا رابطه منطقی بین عرضه و تقاضا ایجاد کند.

 

 

میزان

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top