دكتر حسين محمدنبي عضو هيات مديره كانون وكلاي مركز در گفت‌گو با «وكيل ملت»:

ما دنبال بهداشت قضایی هستیم

وکیل ملت: هفتم مهرماه 1394اعضای هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز با رئیس قوه قضائیه دیدار کردند.. طي اين ديدار به مسائل مختلفي از جمله بررسي مشكلات ديرينه وكلا و دستگاه قضايي پرداخته شد.

تاریخ انتشار: 9آبان1394|14:31

ما دنبال بهداشت قضایی هستیم
| کد خبر: 41311

در اين ديدار رئيس هيات مديره كانون وكلا با انتقاد از تبصره ماده 48  قانون آیین دادرسی کیفری گفت: وکیل در چارچوب قانون از موکل خويش دفاع می‌کند و اگر خلاف این عمل کند به ما اعلام  و ما برخورد می‌كنیم و به همین جهت دلیلی ندارد که ما تقسیم‌بندی کنیم و بعضی از وکلا را از دخالت در پرونده‌هایی که مورد نظر هست منع کنیم. دكتر نجفی توانا خاطرنشان كرد: عموم وکلا مورد اعتماد هستند. وکلا و قضات اعضای یک خانواده هستند و باید در بزنگاه‌های مختلف با همفکری یکدیگر امور را پیش ببرند.همچنين در اين ديدار رئیس قوه قضاییه نيزگفت بر خلاف برخی القائات، دستگاه قضایی عداوتی با جامعه وکالت ندارد و جریان صحیح وکالت را نوعی متمم برای دادرسی عادلانه در قوه قضاییه می‌داند. آیت ا... لاریجانی تصریح کرد: قوه قضاییه نه‌تنها نمی‌خواهد محدودیتی در کار وکلا ایجاد کند بلکه همواره به دنبال این است که از طریق هماهنگی و تعامل بیشتر و بهتر برای بهبود رویه‌ها در نهایت به گسترش عدالت قضایی برسیم. طي اين ديدار قرار شد نمايندگاني از طرف كانون وكلاي مركز و نيز قوه قضاييه درصد بررسي دغدغه‌ها و مشكلات موجود باشند. در اين ديدار قرار شد نمايندگاني از طرف كانون وكلا به عنوان رابط قوه قضاييه و كانون وكلا انتخاب شوند يكي از اين رابطان، دكتر حسين محمدنبي عضو هيات مديره كانون وكلاي مركز است كه«وكيل ملت» گفت‌وگويي با ايشان انجام داده است كه از نظرتان مي‌گذرد.

دكترحسين محمدنبي حقوقدان عضو هيات مديره كانون‌وكلاي‌مركز در مورد اين ديدار گفت:در جلسه‌ مشتركي كه هيات مديره كانون وكلاي مركز با رياست محترم قوه قضاييه داشت مسائل مختلفي درجهت تحكيم روابط ميان قوه قضاييه و كانون‌هاي وكلا مطرح شد. مسائلي از قبيل رفع معضلات حقوقي و همكاري مشترك درجهت اجراي عدالت و بحث سالم‌سازي محيط و مشكلاتي كه ممكن است در مجموعه‌هاي دستگاه قضايي و كانون وكلا وجود داشته باشد مورد توجه قرار گرفت و قرار شد كميته مشتركي براي بررسي راهكارهاي لازم و بررسي مسائل مختلفي تشكيل شود.

اين عضو هيات‌مديره كانون وكلاي مركز با اشاره به اينكه نفراتي هم از دستگاه قضا و هم از ناحيه كانون وكلاي دادگستري مركز معرفي خواهند شد توضيح داد: از ناحيه هيات مديره كانون وكلا بنده و سيدمحمد جندقي به عنوان نمايندگان كانون وكلا انتخاب شديم و اميدواريم پس از تشكيل اولين جلسه بتوانيم موضوعات مطرح شده را رسانه‌اي كنيم.

بهداشت قضايي

محمدنبي در پاسخ به اين سوال كه مهمترين خواسته و انتظارات وكلا  از دستگاه قضا چيست،خاطرنشان كرد: مهم‌ترين مباحث سالم‌سازي محيط (به قول برخي از دوستان بهداشت قضايي)، همكاري درجهت توسطه عدالت دركشور، حضور فعال وكلا و برخورداري از روابط مناسب و متناسب با شان وكلا و قضات، رفع سوتفاهات گذشته است. البته به‌نظر مي‌رسد بخشي از سوتفاهمات گذشته برطرف شده زيرا هم دستگاه قضايي و كانون‌هاي وكلا در جهت كمك به عدالت درجامعه فعاليت مي‌كنند.

اين حقوقدان ادامه داد: تعيين وكلاي تسخيري و همچنين اداره معاضدت قضايي در كانون وكلا، درجهت كمك به مردم  و امورحقوق بشري است و البته در قانون هم مورد توجه قرار گرفته است.  وكيل با رعايت موازين قانوني به عنوان مدافع حقوق موكل خويش است. 

وكلايي كه قبلا قاضي بودند

وي با اشاره به اينكه در كانون‌هاي وكلا نزديك به يك سوم از وكلاي ما از قضاتي هستند كه سال‌ها كار قضايي انجام داده‌اند و پس از آن به جمع كلا پيوستند خاطرنشان كرد: بنابراين در هيات مديره كانون وكلاي مركز نيز تعدادي از قضات قديمي وجود دارند كه در دادگستري به عنوان قاضي فعاليت كرده و حال در كسوت وكيل به مردم خدمت مي‌كند. ما اعلام آمادگي كرديم براي تبيين قوانين مختلف  و بررسي لوايح مختلفي كه قراراست قوه قضاييه و قوه مجريه ارائه كنند (برخي قوانين نياز به تغيير و برخي نيز نياز به اصلاح دارند) مي‌توانند از پتانسيل و توان بالاي متخصصان كانون وكلا استفاده كنندكه هم به نفع مردم و جامعه خواهد بود و هم به نفع تمام قوا.

گزارش‌هايي كه صحت ندارد

عضو هيات مديره كانون‌وكلا مركز در پاسخ به اين سوال كه آيا در مورد نگاه منفي دستگاه قضايي به وكلا  نيز جز خواسته‌هاي كانون وكلا بوده است، تصريح كرد: اين نگاه منفي شايد به دليل برخي گزارشاتي بوده كه شايد هم واقعيت نداشته است. به اعتقاد بنده ممكن است دستگاه‌هاي افراد ديگر كشور نيزافرادي ناموجه كه به قوانين اشراف ندارند وجود داشته باشند البته اين امرمي‌تواند در مورد دستگاه قضا و كانون وكلا وجود داشته باشد كه افرادي از مسير قانوني خارج شوند كه اين افرلاد حتما بايد شناسايي شوند.

نظر مساعد رئيس دستگاه قضا

محمدنبي در خاتمه تصريح كرد:آنچه مسلم است اين است كه به ياري خداوند مشكلات و سوتفاهمات گذشته ميان دستگاه قضايي و كانون‌هاي وكلا برطرف شده و بسياري از مسائل و مشكلات، مورد توجه رياست قوه قضاييه و كانون وكلا قرار گرفته است كه آيت‌ا...لاريجاني نظر مساعدي نسبت به اين مسائل دارند و معتقدند مشكلات حتما بايد برطرف شود البته نمي‌توان انتظار داشت طي چند روز اين مشكلات برطرف شود اميدواريم با همكاري دوطرف به زودي اين مشكلات برطرف شود

 

دسته بندی حقوق اجتماعی , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top