وراث از جهیزیه سهم می برند

تینا عقبائی-عضو هیات علمی دانشگاه

وکیل ملت: آیا دادن جهیزیه به عهده پدر زوجه می باشدو اگر پدر زوجه از دادن جهیزیه خودداری کرد ، می توان از او شکایت کرد؟

تاریخ انتشار: 9آبان1394|15:29

وراث از جهیزیه سهم می برند
| کد خبر: 41368

چنانچه توافقی در این زمینه شده باشد و پدر زوجه متعهد به آن شده باشدوظیفه اوست که به تعهد خویش عمل کند والا دادن جهیزیه وظیفه و تکلیف قانونی پدر زوجه نمی باشد و با توجه به مفهوم ماده 1107 قانون مدنی که تهیه اثاث البیت و لباس و سایر مایحتاج زندگی را وظیفه زوج می داند خانواده زوجه در این خصوص تکلیفی ندارند،هرچند رعایت برخی رسوم  مانند جهیزیه تکریم زوجه است ولی نمی توان بر طبق این توضیحات از پدر زوجه شکایت کرد.
اما آیا زن می تواند قبل از طلاق ،جهیزیه خود را مطالبه کند؟که در پاسخ باید گفت ،قطعا می تواند مطالبه نماید حتی اگر قصد متارکه هم نداشته باشد.
سئوال مهم دیگر که در این خصوص مطرح است این است که در صورت فوت زوجه، آیا وراث اونسبت به جهیزیه سهمی دارند؟
باید دانست جهیزیه جزء ماترک زوجه محسوب می شود و وراث ایشان نسبت به سهم خویش که در گواهی حصروراثت مشخص است از آن سهم می برند.بنابراین وراث از جهیزیه سهم می برند.

کلید واژه ها جهیزیه - وراث
دسته بندی با وکلا , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top