مشروح پنجمین دادگاه بابک زنجانی

وکیل ملت: پنجمین جلسه محاکمه «بابک زنجانی» متهم نفتی در شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی درحال برگزاری است

تاریخ انتشار: 10آبان1394|11:10

مشروح پنجمین دادگاه بابک زنجانی
| کد خبر: 41940

به گزارش وکیل ملت پنجمین جلسه محاکمه «بابک زنجانی» متهم نفتی در شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی صلواتی و به صورت علنی آغاز شد.

قاضی صواتی در این جلسه خطاب به متهم گفت :صبح امروز وکلای خارجی شما با بنده تماس داشتند، برای واریز پول به حساب ،ما منتظر ضمانتنامه آنها میمانیم.

وی افزود: وکلای وزارت نفت یا شرکت HK شماره حسابی اعلام نکرده اند و دادگاه باهماهنگی بانک مرکزی شماره حساب اعلام کرده است

اعلام 15 دقیقه تنفس در دادگاه بابک زنجانی

بابک زنجانی دربخشی از دفاعیات خود بااشاره به برخی صحبتهای مطرح شده درجلسه دیروز دادگاه،گفت: باید به من بگویند زنجانی پشتوانه پولت کجاست نه اینکه دنبال منشا آن بگردند.

وی افزود: با بازپرس پرونده مشکلی ندارم باهم اختلاف نظر داریم.اختلاف من با بازپرس این است که وی cash desk را براساس پول ارزیابی میکند امامن معتقدم cash desk را باید با اعتبار سنجید.

زنجانی ادامه داد: بخاطر کمک به وزارت نفت ،بانک مرکزی و داشتن نقش کلیدی درجابجایی پولها مورد تحریم اتحادیه اروپا و وزارت خزانه داری امریکا قرار گرفتم.اگر بامدارکی که ازمن دارند این موضوع اثبات شود باید 15 تا 20 سال هم درخارج ازکشور زندان بروم وبه همین خاطر وکلای من دراین زمینه پیگیری انجام نمیدهند.

زنجانی گفت: شماره حساب‌هایی که به من اعلام شده است،ازآن دست شماره حسابهایی است که نه میتوان درآن پول ریخت و نه میتوان ازآن پول برداشت کرد.
متهم نفتی افزود: 65میلیون یورو به مدیرعامل و هیئت مدیره وقت بانک "م" دادم تا دردادگاه مفاسد اقتصادی محاکمه نشوند، اما امروز به من می‌گویند از مدیر امور بین الملل بانک م پول گرفته ای و این درحالی است که این فرد کارمند است و ا زصبح تا شب کار می‌کند تا برجی 5میلیون تومان حقوق بگیرد واین فرد شاید 65 میلیون یورو را تاکنون یکجا ندیده باشد. بانک م بداند پولم را وصول میکنم.

در ادامه قاضی خطاب به متهم گفت:مدیرعامل قبلی بانک "م" در شعبه 15 دادگاه انقلاب بخاطر پرونده 3هزار میلیاردی در حال محاکمه است.

بابک زنجانی گفت: قبل از اینکه به ادامه دفاعیات خود در خصوص کیفرخواست بپردازم توضیحاتی را در مورد نحوه فروش نفت ایران و پول هایی که بانک مرکزی در خارج دریافت می کند ارائه می دهم که البته دیروز به مدت 40 دقیقه در مورد آن صحبت کردم.


وی ادامه داد: وزارت نفت به بیش از 7 کشور اجازه فروش نفت را ندارد و ایران مجبور است از این منابع برای واردات استفاده کند و از طرفی این پول به حسابهای داخلی آن کشور قابل پرداخت است و اینکه ما از یک کشور خارجی بخواهیم پولی را بریزیم امکان پذیر نیست.
زنجانی تصریح کرد: آقایان نفتی به دادگاه نامه نوشتند و چهار شماره حساب دادند، آنها اگر توانستند پنج دلار پول بریزند و فیش آن را بیاورند بنده تمام اتهامات را قبول می کنم چرا که این شماره هایی است که نمی شود از بیرون به آن پولی واریز کرد.
متهم ردیف اول پرونده نفتی گفت: دیروز تعریفی از شرکت و شرکت داری و موضوع برات و عملیات بانکی بیان کردم و امروز در رابطه سوئیفت توضیح می دهم.
وی اضافه کرد: سیستم سوئیفتی وسیله پرداخت است در واقع وسیله ای مثل ایمیل است که با یک چارچوب منظم و غیر قابل هک پیامها را بین بانکها جا به جا می کند، البته بانکها می توانند با فکس هم این کار را انجام دهند و شرکت های تجاری نیز سوئیفت دارند و حتی وزارت نفت قبل از تحریم، سوئیفت داشت و پولش را در خارج از کشور خودش جا به جا می کرد و بعد از اینکه سوئیفت قطع شد به سمت بانک مرکزی رفت. 
زنجانی تصریح  کرد: سوئیفت تعهد آور است و مانند گذشته که برات را امضا می کردند دو سه نفر باید آن را امضاء کنند و امروز امضاهای الکترونیک در سوئیفت لحاظ می شود.
متهم ردیف اول پرونده نفتی در ارتباط با پیامهایی در قالب MT گفت: MTفرمت های منظمی است که در گذشته وقتی می خواستند برای کسی برات صادر کنند اسم گیرنده، صادر کننده و ... را می نوشتند که بعدها MT طراحی شد و زبان ها را واحد کرد یعنی اگر در قالب MT تجارت کنیم و صدور LC یا برات را با نظم MT بنویسیم و با ایمیل یا فکس ارسال کنیم نتیجه واحد است و فرقی نمی کند.
زنجانی در ارتباط با قانون UCP گفت: این قانون هر یک سال یا چند سال تغییر می کند و قوانینی بین شرکتها و بانکها است به طور مثال اگر من گفتم فلان بانک صد دلار به فلان پس بدهد طبق این قانون باید ظرف 24 ساعت یعنی طی زمان مشخص این پول پرداخت شود و طبق این قانون نمی شود پرداخت آن را به تعویق انداخت.
بابک زنجانی مدعی شد، متأسفانه در این پرونده می بینیم که گفته می شود زنجانی فاقد منشاء است و پول منشاء ندارد به همین دلیل عملیات بانک جعل محسوب می شود این در حالی است که طبق قانون موضوع منشاء در پرونده منتفی است و پشتوانه مالی اهمیت دارد و باید در این رابطه از من سوال شود.
وی خطاب به قاضی گفت: من صلاح کار خود را می بینم و دستور را نگاه می کنم و یک سری پرداخت هایی از سوی صندوق بازنشستگی نفت بوده است که جداگانه توضیحات آن را برای شما نوشتم.
زنجانی به انواع مختلف بانکها در خارج از کشور اشاره کرد و گفت: یک سری از بانکها بانکهای بازرگانی یا آف شور هستند و داخل کشورها کار می کنند و این بانکها می توانند با وجه رایج آن کشور کار کنند، بانکهای بازرگانی وقتی از مردم سپرده گیری میکنند مجبور هستند سپرده قانونی به بانک مرکزی بدهند اما بانک های سرمایه گذاری آن دسته از بانکهایی هستند که لازم نیست در بانک مرکزی سپرده گذاری کنند.


زنجانی مدعی شد به شرکت HK فرم داده شده و این شرکت 50 فرم امضا کرده که در آن نوشته شده بانک مورد نظر بانک سرمایه گذاری است بنابر این حتی اگر من پول شرکت HK را برداشته ام و سرمایه گذاری کرده ام این روال قانونی و ذاتی کار من بوده است که البته من این کار را نیز نکرده ام.

 

 

میزان

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top