تاریخ انتشار: 11آبان1394|14:13

| کد خبر: 43089
پرفسور یوسف مولایی در گفت و گو با وکیل ملت:

قوانین حقوق بشر توسط کشورهایی تنظیم می شود که قدرت دارند

وکیل ملت: زهره محمد حسین پور / نماینده سازمان ملل در امور حقوق بشر مدعی شده کشورهای غربی باید همانند برنامه هسته ای درباره حقوق بشر نیز به ایران فشار وارد کنند.

احمد شهید البته چند جمله ضد و نقیض هم  سر هم کرد از جمله اینکه وضعیت حقوق بشر درایران نسبت به سال گذشته بهبود یافته است. همچنین این نماینده سازمان ملل از توافق هسته ای حمایت کرد و ابراز امیدواری کرد که اوضاع اقتصادی در پی لغو تحریم ها در ایران بهبود پیدا کند. اگر چه معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر در واکنش به اظهارات احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل گفت: تعامل منطقی و همکاری سازنده با مکانیزم های بین المللی حقوق بشری یکی از وجوه راهبرد حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران بوده و هست. اما ما همین مسئله پرفسور یوسف مولایی در میان گذاشتیم.
احمد شهیدی دیدگاه های شخصی خودش را گفت
مولایی گفته های احمد شهیدی را باید بعنوان نماینده حقوق بشر که دارای دیدگاه شخصی خودش و مسئولیت ها و مصونیت های است ارزیابی کرد که در آن چارچوب به فعالیت می پردازد و مقامات ایران هم از جایگاه رسمی خودشان به سخنان احمد شهیدی پاسخ می دهند.
اما اگر بصورت کلی در مورد قوانین حقوق بشر بعنوان استانداردهای سازمان ملل یا کنوانسیون های بین المللی در ایران بخواهیم بحث کنیم مشخص است که نقدهایی وجود دارد.بعنوان مثال ایران در خیلی از کنوانسیون ها ملحق نشده یا بطور مثال میثاق حقوق مدنی یا سیاسی و میثاق حقوق اقتصادی را نپذیرفته است .از طرف دیگر بسیاری از مکانیسم های نظارتی و اجرایی قوانین حقوق بشر با قوانین داخلی ایران سازگار نیست و بحث هایی مربوط به رعایت یا عدم رعایت حقوق بشر در چارچوب حقوق قانون اساسی یک امر داخلی تلقی شده و اگر از دریچه بیرونی نظارتی اعمال شود به حریم حاکمیت کشور وارد می شود و این مسائل مربوط به حاکمیت و ضرورت هایش است که چگونه در عرصه بین الملل عمل کند.
قوانین داخلی هر کشوری محترم است
این استاد دانشگاه در ادامه افزود که در کشورهای توسعه یافته هم از این دست مسائل وجود دارد. قوانینی وجود دارد بعنوان قوانین داخلی تلقی می شود و هیچ سازمانی هم نمی تواند از بیرون به حاکمیت کشور ایراد بگیرد چون قوانین هر کشور بر اساس موقعیت و وضعیت داخلی آن کشور تعیین می شود.
به طور مثال در رابطه با سیستم دادرسی یا قانون اساسی می توان با توجه به قوانین حقوق بشر اینها را زیر سوال برد و اگر حاکمیت قبول به سیستم نظارتی خارج از کشور بکند باید به طور قطع آرام آرام تمام مسائلی که مربوط به حاکمیت ملی می شود را در اختیار نظارت بین المللی قرار دهد.
به طور کل قوانین داخلی با آنچه بعنوان قوانین بین المللی تدوین و تفسیر می شود مغایرت دارد.
از پرفسور مولایی پرسیدم که آیا ما باید باور داشته باشیم که تمامی قوانینی که از بیرون تنظیم شده است بر حق است؟وی در پاسخ گفت که من بعنوان استاد دانشگاه که سال ها دارم  حقوق بشر وحقوق بین الملل تدریس می کنم از یک سو باید این قوانین را برحق بدانم، اما اگر واقعی به ماجرا نگاه کنیم می بینیم که واقعا به این صورت نیست چون همیشه این قوانین حقوق بشر توسط کشورهایی تنظیم شده است که در موضع قدرت قرار داشته اند.
بطور مثال در کشوری مثل آمریکا که تعیین کننده قوانین حقوق بشر است مسلم است که بر اساس استانداردهای داخلی کشورشان قوانین حقوق بشر را تنظیم می کنند و با حقوق داخلی کشورشان همخوانی دارد.

انتهای پیام/

 

کلید واژه ها مولایی - احمد شهید - حقوق بشر
دسته بندی حقوق بین الملل , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top