ليدا عسگرنيا،‌وكيل دادگستري در گفت و گو با وكبل ملت:

بانوان در مواجهه با مزاحم بی هراس از حواشی شکایت کنند!

وکیل ملت: افراد در جوامع مختلف دارای حقوق و آزادی‌های متفاوتی هستند. آزادی روان مانند آزادی تن و جسم، یکی از موهبت‌های الهی و از مهم‌ترین آزادی‌های فردی و مدنی محسوب می‌شود. مزاحمت و تعرض به حقوق فردی حتی در کمترین سطح آن که شامل بیان سخنانی نابجا و ناشایست می‌شود تاثیر عمیقی در سلامت روح و روان افراد بر جای می‌گذارد. قانونگذار ایران ایجاد مزاحمت نسبت به بانوان در اماکن عمومی را به‌عنوان یکی از مصادیق جرايم علیه آزادی روان‌ اشخاص، به‌طور مستقل در قوانین جزایی قابل تعقیب و مجازات اعلام کرده است. تمام سعی و تلاش قانونگذاران بر این است که با وضع و اجرای صحیح قوانین ، حقوق و آزادی های قانونی افراد جامعه ی خود را حفظ کنند . بنابراین هیچ کسی حق ندارد متعرض و مزاحم فرد ديگري شود.

تاریخ انتشار: 12آبان1394|14:00

 بانوان در مواجهه با مزاحم بی هراس از حواشی شکایت کنند!
| کد خبر: 43288

ليدا عسگرنيا،‌وكيل دادگستري در پاسخ به اين سوال كه تعرض و ایجاد مزاحمت به طور کلی به چه معناست ؟ به «وكيل ملت » گفت:-معنی لغوی تعرض دست درازی کردن،  دست اندازی کردن است. معنای عرفی آن از دامنه تماس‌های فیزیکی حداقلی شروع و تا تجاوز را در بر می گیرد. ایجاد مزاحمت نیز انجام هر اقدامی اعم از گفتار و رفتار را شامل می‌شود که منجر به اذیت و آزار روحی و روانی مخاطب شده به گونه ای که امنیت روانی فرد به خطر افتاده و حریم خصوصی او خدشه دار شود. با این تعریف مزاحمت طیف گسترده ای از رفتارها را در بر می گیرد، از نگاه هیز تا به‌کارگیری کلمات مستهجن، تعقیب و گریز، پیشنهادات بی‌شرمانه و موارد مشابه را شامل می‌شود.
به طور كلي  باید بگویم که تعرض و مزاحمت زنان مختص جامعه ما نیست در تمام دنیا این مسئله مطرح است. لابد شما تجاوز چند مرد به یک دختر دانشجو در حضور دوست پسرش در هند را که چندی پیش در صدر اخبار بود را شنیدید به‌ نحوی که وجدان عمومی جامعه هند به دردآمده و از خود واکنش نشان داد. یک نکته را اضافه کنم تصور نکنید مزاحمت فقط منحصر به زنان است پسران نیز ممکن است مورد مزاحمت قرار بگیرند که البته این بحث خارج موضوع سوال شماست.

در قانون ایجاد مزاحمت بانوان آیا مورد توجه قرار گرفته است؟ آیا در قوانین جرم انگار ی شده است؟
بله . ماده 619 قانون مجازات اسلامی به مزاحمت علیه زنان و اطفال اختصاص یافته است. این ماده مقرر می‌دارد: هر کس در اماکن عمومی معابر متعرض یا مزاحم اطفال یا زنان شود یا با الفاظ و حرکات مخالف شوون و حیثیت به آنان توهین نماید به حبس از 2 تا 6 ماه و تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد."
یعنی چنانچه شخصی در مکان عمومی از خیابان گرفته تا کتابخانه، دانشگاه، رستوران ،سینما، تاکسی یا هرجای  مشابه دیگری خانمی مورد تعرض قرارگیرد درصورت اثبات در محکمه مزاحم یا متعرض به حبس و شلاق محکوم خواهد شد. این قانون مبین آن است که قانون گذار رویکردی حداقلی نسبت به تعرض به زنان و مزاحمت برای آنان داشته است. زیرا با توجه به اعمال سیاست حبس زدایی قوه قضاییه بر فرض  در صورت احراز مجرمیت مزاحم چنانچه  نامبرده به دوماه یا حتي سه ماه حبس محکوم شود بر اساس ماده ی 3 قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی این حبس قابل تبدیل به جزای نقدی است شلاق نیز قابلیت تبدیل به جزای نقدی را دارد. پس عملا متعرض با پرداخت مبالغی پول از چنگ عدالت فرار می کند.
اثبات  اين جرم به چه صورت است؟
اثبات این جرم دشوار است و اصولا راهی یک خانم برای اثبات اینکه در جامعه مورد آزار و اذیت افراد ناباب قرار گرفته است چندان کار ساده ای نیست. منصرف از دشواری امر اثباتی که حتما می بایست یا متخلف اقرار كرده باشد یا شاهدی حضور داشته و با جرم در مرئی و منظر نیروی انتظامی صورت گرفته باشد و این سه با هم یا هر یک به تنهایی در بسیاری از اوقات میسر نبوده و قربانی جرم در محیطی دور از دید اغیار مورد اذیت و آزار قرار می گیرد. به‌طور کل زنان در بدو امر بايد خود را به اثبات برسانند و سپس به اثبات جرم فرد خاطی بپردازند. خصوصا اگر آن خانم به ‌لحاظ ظاهری و پوشش اندکی با نرم‌های رسمی جامعه متفاوت بوده و تبعیت نکرده باشد. در این صورت گاهی اوست که نخست به جای مزاحم باید پاسخگوی پرسش‌های به زبان آمده یا نیامده مامورین انتظامی و نگاه های پرسشگر و ملامتگر آنان باشد این امر شامل کسانی که ناظر این تعرض بوده اند نیز می شود متداول ترین تلقی این است که خود زن اسباب خلق این موقعیت شده است.
وقتی زنان ما مورد تعرض و مزاحمت واقع می‌شوند  ناخودآگاه آن حجب و حیای منبعث از جامعه ی سنتی و مذهبی گریبانگیر آنان مي‌شود. ترس از بی آبرویی همچنین دشواری مسیر قانونی که در پیش رو خواهند داشت از شکایت و پیگیری آن خودداری می‌كنند.

بر این باور هستم حداقل قانونگذار بايد تمهیداتی را در رسیدگی به شکایات زنان در بحث تعرض و آزار و اذیت آنان در اماکن عمومی قرار می‌داد. یک بررسی تطبیقی با یکی از کشورهای مسلمان پیرامون نظیر دوبی که کشوری توریستی است موید این حقیقت است که آن قدر در قانونگذاری و اجرای همان قانون قوی عمل شده است که در صورت مزاحمت برای یک بانو کافی است که مزاحم را تهدید به طرح شکایت کنید آن وقت است که با چشمان خود خواهید دید که چگونه فرار را بر قرار ترجیح می‌دهد. ثبات و جدیت مسئولین امر و سهولت در طرح و پیگیری شکایت به چنین جرائمی منجر به چنین واکنشی می‌شود.

 بهترین راهکار برای کاهش این مسئله چیست و چه مجازاتی می تواند در کاهش این مسئله کمک کند؟
توجه داشته باشید که ارائه راهکار نیازمند بررسی جامعه شناسانه و روانشناسانه عمیق و دقیق علمی موضوع است و درک صحیح از شرایط اجتماعی است. ببینید همین چند روز پیش خبر تجاوز چند نفر مسلح به تعدادی از زنان در حضور مردان همراهشان در اخبار منتشر شد چند سال پیش ماجرای خمنین شهر نیز با شیوه ی مشابهی تکرار شده بود. خب اینکه چه عوامل و در چه بستر اجتماعی چنین فجایعی رخ می دهد بررسی جدی سریع و شفافی را می طلبد. متاسفانه گویا اراده و یا توان بررسی موضوعات اینچنینی در نزد تصمیم گیران حکومتی وجود ندارد. و تعجب می کنم که چگونه وخامت اوضاع و اهمیت موضوع درک نمی شود کافی است یک مروری اجمالی به صفحه حوادث روزنامه ها و وب سایت ها داشته باشید تا به عنوان یک شهروند عادی غیر پیگیر! متوجه افزایش تعداد و انواع جرايم جنسی در جامعه در سالهای اخیر بشویم.
ریشه یابی این دریدگی ذهنی کجاست فراموش نکنیم همانطورکه گفته شد مزاحمت از نگاه های غیر اخلاقی خیره گرفته تا پیشنهادات بی‌شرمانه و متلک پرانی و غیره و غیره در لایه های مختلف اجتماعی ظهور و بروز شده است و شامل یک طیف خاص نمی شود . طبقات مختلف اجتماعی از فقیر و ثروتمند صغیر و کبیر تحصیل‌کرده و عامی مجرد و متاهل همه را در بر گرفته است. بنابراین راه حل در اختیار مسولین ذی ربط است چنانچه تخصص و تحمل! و دلسوزی‌و البته بدون تعصب را چاشنی کاری علمی قرار بدهند به دلایل افت شدید اخلاقی در جامعه پی خواهند برد بعد از شناخت این علل می توان راهکار مناسب ارائه داده و بستر سازی كنند  بی تردید برای گذر از این معضل نیازمند اقدامات فرهنکی اصولی غیر شعاری هستیم. تشکیل نهادهای مدنی حمایتی از زنان آسیب دیده نیز می‌تواند موثر باشد ولی در حال حاضر و با شرایط موجود و با امکانات قانونی که فعلا در اختیار است چاره ای نیست جز اینکه بانوان با جدیت و بی هراس از حواشی طرح شکایت کنند از دیگر سو مامورین انتظامی و محاکم نیز  در مواجهه با این جرايم برخورد قاطع داشته باشند.

کلید واژه ها مزاحم - بانوان
دسته بندی حقوق اجتماعی , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

افسانه ژیان
|
12آبان ماه 1394
0
0
متاسفانه حمایت وضمانت قانونی بسیار ضعیف است باید قوه قضاییه اصطلاحا بد ححاب یا دارای حجاب کامل حمایت کند واین اتفاق در جامعه ضعف فرهنگ اجتماعی ودینی است

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top