فريده غيرت در گفت و گو با « وكيل ملت» :

براي ازدواج با نبودن پدر نيازي به اجازه جد پدري نيست

وکیل ملت: ازدواج مهم ترین رویداد زندگی هر انسانی است. به همین لحاظ معمولا در این امر همه افراد خانواده به طور جدی نظر می دهند. همه مي‌دانيم كه در امر ازدواج اجازه پدر ضروري است.

تاریخ انتشار: 13آبان1394|02:59

براي ازدواج با نبودن پدر نيازي به اجازه جد پدري نيست
| کد خبر: 44104

برخی از گذشته به این فتوا ایراد گرفته و از آن چنین استنباط کرده اند که ولایت پدر بر دختر بالغ و رشید و لزوم کسب اجازه در ازدواج از او، به معنای ناقص دانستن و قاصر شمردن زن است. اين امر در قانون به روشني بيان شده تا جايي كه در ماده  1043 قانون مدنی چنین بیان می دارد: « نکاح دختر باکره اگرچه به سن بلوغ رسیده باشد، موقوف به اجازه پدر یا جد پدری اوست و هرگاه پدر یا جد پدری بدون علت موجه از دادن اجازه مضایقه کند، اجازه او ساقط و در این صورت دختر می تواند با معرفی کامل مردی که می خواهد با او ازدواج نماید و شرایط نکاح و مهری که بین آن ها قرار داده شده است، پس از اخذ اجازه از دادگاه مدنی خاص به دفتر ازدواج مراجعه و نسبت به ثبت ازدواج اقدام نماید.» همان طور که ملاحظه می شود به موجب این قانون دختر بالغه باکره نمی تواند بدون اجازه پدر یا جد پدری اقدام به ازدواج كند مگر با شرایط و ترتیبات خاص. سوالاتي در اين زمينه مطرح مي‌شود كه آيا مي‌توان بدون اجازه پدر ازدواج كرد؟ براي ازدواج در صورت نبودن پدر نياز به جد پدري است يا خير؟
فريده غيرت وكيل دادگستري در رابطه با اذن پدر  براي ازدواج به وكيل ملت گفت:  دخترى که به حد بلوغ رسیده و رشیده است، یعنى مصلحت خود را تشخیص مى‏دهد، در صورتی که بخواهد شوهر کند، باید از پدر خود اجازه بگیرد و اين موضوع در قوانين ما مطرح شده است تا زماني كه قانون وجود دارد و اين را حكم مي‌كند متاسفانه هرچه قدر هم براي ما ناگوار باشد مجبور به تبعيت از قانون هستيم و علت اين تبعيت اين است كه ما كار قانون را انجام مي‌دهيم.
در صورت نبود پدر دادگاه اجازه ازدواج را سريعا صادر مي‌كند
اين وكيل دادگستري تصريح كرد: همان طور كه مي‌دانيم ازدواج يك امر و قرارداد قانوني است. يعني به طور كلي ازدواج  تحت حمايت قانون قرار مي‌گيرد در نتيجه مجبور هستيم در ازدواج موازين قانوني را رعايت كنيم. موازين قانوني هم در حال حاضر با  وجود اينكه خلاف ميل ما است ولي اجازه پدر را در ازدواج لازم دانسته اما در صورتي كه مشخص شود پدر وجود ندارد يا نظارتي بر خانواده خود ندارد ديده شده كه سريعا دادگاه اجازه ازدواج را صادر كرده است.
پدر بزرگ و جد پدري در امر ازدواج نمي‌توانند دخالت كنند
وي افزود: اگر پدر  نباشد  به طور كلي جد پدرى مطرح مي‌شود اما در صورتي كه پدر نباشد قانون اجازه جد پدري را در اين مورد مطرح نكرده است و بعد از اجازه پدر اجازه مقامات قضايي را  مطرح كرده و در اين مسئله پدر بزرگ و.. نمي‌توانند دخالتي داشته باشند. پس بايد اينچنين مطرح كرد كه در امر ازدواج اجازه پدر لازم و ضروري است و فقط در صورتي مي‌تواند اين اذن وجود نداشته باشد كه دختر از دادگاه درخواست كند كه پدر او حضور ندارد ي  ارتباط پدر با او قطع است و دليلي خاصي  براي قطع رابطه وجود ندارد آنگاه دادستان و مقامات قضايي اجازه  ازدواج خواهند داد.

کلید واژه ها ازدواج - دختر - پدر - جدپدری
دسته بندی حقوق اجتماعی , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top