رييس كميسيون برنامه و بودجه شورا:

بايد به تخلفات مالي شهرداري رسيدگي شود

وکیل ملت: گزارش‌هاي چند هفته گذشته از جلسات غيرعلني شورا در مورد حسابرسي شهرداري حكايت از بروز تخلفاتي آشكار در صورت وضعيت‌هاي مالي شركت‌هاي وابسته به شهرداري دارد. اين گزارش‌ها در حالي ارايه مي‌شود كه قاليباف، چندي قبل دليل اين تخلفات را اختلاف ديدگاه بين حسابرسان شهرداري و شورا عنوان كرده بود. ديروز عليرضا دبير، رييس كميسيون برنامه و بودجه شوراي شهر به سوالات و ابهامات موجود در نحوه حسابرسي و عملكرد شورا و اعضاي آن پاسخ گفته است. گفت‌وگويي كه در آن وي همچنان بر بروز تخلفاتي در بخش مالي شركت‌هاي زيرمجموعه شهرداري تاكيد داشته و معتقد است كه به دور از هر گونه سياسي‌كاري بايد به اين تخلفات رسيدگي شود.

تاریخ انتشار: 13آبان1394|09:36

بايد به تخلفات مالي شهرداري رسيدگي شود
| کد خبر: 44587

الان چند وقتي است كه كميسيون برنامه و بودجه شورا، حسابرسي شركت‌هاي وابسته به شهرداري را آغاز كرده و آنگونه كه عنوان شده، تخلفات زيادي هم در اين زمينه احصا شده است. اما با اين وجود برخي اعضا از نتايج اين حسابرسي‌ها اظهار بي‌اطلاعي مي‌كنند. مگر شما نتايج اين گزارش‌ها را براي اعضا ارسال نمي‌كنيد؟

در ابتدا اجازه بدهيد تاكيد كنم كه گزارش‌هاي حسابرسي نبايد سياسي شود. در اين صورت ممكن است بعضي اشكالات بزرگنمايي شده و بعضي ديگر پنهان شود. در حالي كه حقايق بايد همان‌طور كه هست نشان داده شود. اما درباره سوال شما بايد بگويم ما تمام گزارش‌هاي حسابرسي و نتايج جلسات خود را براي رياست شورا ارسال مي‌كنيم تا از طريق ايشان براي ساير اعضا ارسال شود. تاجايي هم كه بنده اطلاع دارم اين گزارش‌ها براي تك‌تك اعضا ارسال شده است ولي كار ما كارشناسي است، تصميم‌گيري در مورد اين گزارش‌ها و شيوه برخورد با شهرداري با صحن شوراست.

آخر يكي - دو هفته پيش شهردار تهران در جمع خبرنگاران اعلام كرده بود كه شهرداري تخلفي نداشته است و آنچه به عنوان تخلف اعلام مي‌شود نتيجه اختلاف برداشت بين حسابداران شهرداري و شوراي شهر است.

اينكه بين نظر حسابرس شورا و نظر حسابرس شهرداري اختلاف وجود دارد صحيح است؛ اما اين اختلاف نظر به معني نفي ايراداتي كه حسابرس شورا اعلام كرده نيست. در مورد اختلاف نظر حسابرس‌ها مشكلي وجود دارد كه بايد رفع شود. شهرداري براساس قانون تجارت خودش حسابرس دارد و ما هم براساس ماده ٧١ قانون شوراها حسابرس خودمان را داريم. اين دوباره كاري است. من دو سال پيش پيشنهاد دادم كه شهرداري و شورا بيايند با هم يك حسابرس را انتخاب كنند. تفاهمنامه آن هم آماده شده است تا به امضاي شهردار و رييس شورا برسد. اگر اين اتفاق رخ دهد ديگر اين مسائل پيش نخواهد آمد و بسياري از مشكلات ما هم حل خواهد شد.

يعني ممكن است اين تخلف‌هايي كه حسابرس شما به آن رسيده است، ناشي از اختلاف برداشت بوده باشد؟

خير. حسابرس شورا كاملا مطابق با استانداردهاي حسابرسي عمل كرده است و تخلفات هم برهمان مبنا استخراج شده است.

يعني خود نمايندگان شهرداري اين تخلفات را قبول ندارند؟

مسلم است كه قبول ندارند. اما در هر صورت ما كار خودمان را مي‌كنيم. نمايندگان شهرداري هر كدام سه، چهار جلسه فرصت داشته‌اند تا از گزارش‌هاي خود دفاع كنند. الان حدود هفت ماه است كه ما در حال بررسي گزارش‌هاي ارسالي شركت‌ها هستيم. اين‌گونه نيست كه يك شبه اين بررسي‌ها انجام شده باشد.

در مرحله بعد ممكن است شورا چه واكنشي نشان دهد؟

بستگي به تصميم جمعي اعضا دارد. ممكن است اتفاق‌نظر اين باشد كه گزارش تخلفات به وزارت كشور داده شود، ممكن است بگويند نتايج براي پيگيري در اختيار مراجع قضايي قرار گيرد يا هر تصميم ديگر. در عين حال ابزار قانوني سوال از شهردار و استيضاح هم وجود دارد. به هر حال اعضاي شورا بايد در صحن شيوه برخورد با تخلفات را انتخاب كنند.

الان چند شركت و سازمان ديگر باقي مانده است ؟

قرائت گزارش حسابرسي بودجه سه شركت ديگر در صحن باقي مانده است. گزارش‌هاي حسابرسي بودجه سال ٩٢ پنج سازمان را هم به هيات رييسه شورا تقديم كرده‌ايم.

مثل اينكه برخي از شركت‌ها مانع از ورود حسابرس شورا به محل اداري خود شده‌اند.

بله. متاسفانه همين‌طور است. با وجودي كه مهندس چمران، به شهرداري نامه زده و حسابرس منتخب شورا را معرفي كرده است و شركت‌ها نمي‌توانند از ورود وي ممانعت كنند اما بازهم براي بررسي بودجه سال ٩٣ شركت‌ها به حسابرس اجازه ورود نداده‌اند كه اين كارشان كاملا غيرقانوني است. به همين دليل با جديت اين مساله را پيگيري خواهيم كرد.

چرا جلسات فوق‌العاده شورا كه در روز‌هاي دوشنبه در مورد حسابرسي شهرداري برگزار مي‌شود، علني نيست؟

به نظرمن هم بايد علني باشد. به همين دليل پيشنهاد داديم تا اين جلسات به شكل علني و با حضور خبرنگاران برگزار شود.

تا كي گزارش‌هاي حسابرسي شركت‌ها و سازمان‌هاي شهرداري كامل خواهد شد؟

از آنجايي كه تنها بررسي گزارش حسابرسي سه شركت ديگر باقي مانده، به احتمال زياد جلسه آينده روند حسابرسي شركت‌ها به اتمام مي‌رسد. از سويي با توجه به رويه‌اي كه در پيش گرفته‌ايم، فكر مي‌كنم تا يك ماه ديگر حسابرسي‌هاي ما از شركت‌ها و سازمان‌هاي شهرداري تمام خواهد شد. بعد از آن هم نوبت به حسابرسي مناطق مي‌رسد.

در مورد مناطق هم روال مانند حسابرسي از شركت‌ها و سازمان‌هاست؟

خير. حسابرسي از مناطق و معاونت‌ها فقط توسط شورا انجام مي‌شود و شهرداري‌ها ديگر حسابرسي مستقل براي خودشان ندارد. الان هم حدود چهار ماه است كه حسابرسي بودجه سال ٩٢ مناطق شهرداري تهران شروع شده است وحسابرسي ١٨ منطقه تمام شده و چهار منطقه هنوز ادامه دارد. به آنها هم گفته‌ايم بروند گزارش‌هاي‌شان را اصلاح كنند و دوباره بياورند.

 

اعتماد

دسته بندی حقوق اقتصادی , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top