عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درگفت‌وگو با «وكيل ملت»:

خلاء حضور حقوقدان‌ها در پارلمان

وکیل ملت: مهدی دواتگری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس که خود پیش از ورود به مجلس قاضی بوده است درباره اهمیت حضور افراد حقوقدان‌ در مجلس عنوان کرد: «این موضوع خیلی مهمی است و باید مورد توجه قرار گیرد. این موضوع را هم در نظر داشته باشید که در اکثر کشورهای پیشرفته نقش پارلمان از وزن سنگین حقوقدان‌ها و قضات تشکیل شده است.»

تاریخ انتشار: 16آبان1394|02:01

خلاء حضور حقوقدان‌ها در پارلمان
| کد خبر: 45201

او با تاکید به رویکرد کشورهای جهان برای حضور افراد دارای آگاهی حقوقی به پارلمان درباره دلیل این تمایل توضیح داد: «از ویژگی‌های حقوقدان‌ها و قضات این است که احسا‌سی تصمیم نمی‌گیرند. استقلال را در همه حال رعایت می کنند، چون در حوزه خود بحث استقلال را داشته‌اند. بنابراین طبیعی است که سعی کنند در مجلس هم استقلال خود را حفظ کنند. به باید و نبایدها آگاهی کامل دارند. می‌توانند در شکل‌گیری قوانین نقش‌آفرینی کنند و قوانین مطلوبی را به تصویب برسانند.» دواتگری ادامه داد: «در مجموع چون یک حقوقدان همه جهات موضوعات را مورد توجه قرار می‌دهد ساختار موضوع را در نظر دارد و می‌تواند نیازهای قانونی و وظیفه نظارتی خود را به بهترین وجه انجام دهد.»
این نماینده عضو کمیسیون امنیت ملی با بیان اینکه قانونگذار باید حکیم باشد، گفت: «ما در جامعه قانونی مطرح می‌کنیم که قانونگذار باید حکیم باشد حکمت قانونگذار در شناخت واقعیت‌های موجود پرهیز از احساسی فکر و عمل کردند است.»
اين قاضي سابق همچنین درباره لزوم تسلط نمایندگان به مباحث حقوقی و تاثیر وجود آنها در پارلمان تاکید کرد: «بدون تردید این گروه به دلیل تسلطی که دارند به راحتی می‌توانند خلاءهای قانونی را بازیایند و در رفع این خلاءها تلاش کنند.» نماینده مردم مراغه همچنین افزود: «به نظر من در حال حاضر با توجه به قوانینی که در مجلس تصویب می‌کنیم، آن انتظاری که از مجلس درباره قانونگذاری وجود دارد این انتظار برآورده نشده است. فضای عمومی مجلس هنوز به این بدیهیات آگاهی و اشراف ندارند و ما قوانینی را وضع می‌کنیم که به عمق آنها آگاهی نداریم.» این نمیانده مجلس افزود: «اکثرا در تصویب قوانین براساس شرایط احساسی تصمیم گرفته می‌شود و قوانینی به جامعه ارائه می‌شود که خود تبعات و مشکلاتی را به دنبال خواهد داشت. این در حالیست که انتظار می‌رود در مجلس قوانینی وضع شود که پاسخگوی خواست‌های واقعی جامعه باشد.»
دواتگری درباره لزوم حضور افراد حقوقدان در مجلس تاکید کرد: «حضور افرادی که به مباحث حقوقی آشنایی داشته باشند در کشورهای مختلف متفاوت است. در کشور ایالات متحده امریکا بیش از 70 درصد نمایندگان در کنگره قضات هستند که به اصطلاح به آن «حکومت قضات» هم می‌گویند. یا در فرانسه بیش از 50درصد نمایندگان حقوقدان هستند. اما متاسفانه در مجلس ما تعداد حقوقدان‌ها حتی کمتر از 7 تا 8 درصد است و به نظر من ما خلاء حضور اینگونه افراد را بیش از پیش در پارلمان احساس می‌کنیم و باید چاره‌ای برای آن اندیشیده شود.»

انتهای پیام/

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top