غلامحسین صادقی قهاره روز شنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار حقوقی قضائی ایرنا، اظهار کرد: اینکه بابک زنجانی می گوید تمکن مالی بالا دارد و 2 میلیارد یورو برای او پول خرد محسوب می شود، ادعایی است که اثبات آن مستلزم دلیل و مدرک است.
وی با بی اساس خواندن این ادعاها با ذکر مثالی ادامه داد: مثلا 16 هزار متر زمین در ایران زمین که از سپاه خرید، بدین صورت است که 40 میلیارد آن را نخست از وامی که از بانک مسکن گرفته بود یا از پول فروش سهام 60 درصدی بانک مسکن، تامین کرده است و برای پرداخت بقیه مبالغ، سه چک 75 میلیارد تومانی ارائه کرد که 2 چک به مبلغ 150 میلیارد تومان از پول نیکو، نقد شد و چک آخر آن هرگز نقد نشده است.
صادقی قهاره سپس به زمین واقع در خیابان فرشته اشاره کرد و افزود: زمینی که بابک زنجانی در خیابان فرشته مطرح می کند از شخصی خریده که به فروشنده در ازای خرید زمین، وون کره پرداخت کرده است و این پول درحقیقت همان پول حاصل از فروش نفت است؛ چند فروند هواپیمای خریداری شده برای شرکت هواپیمایی قشم ایر نیز از پول حاصل از فروش نفت می باشد که متهم نفتی به جای پرداخت طلب شرکت نفت، اینگونه سرمایه گذاری کرده است.
وکیل شرکت اچ کی خاطر نشان کرد: معتقدیم پول ها همه مصرف شده است و اگر هم چیزی مانده، مقدار ناچیزی است که نزد شرکای او در خارج از کشور وجود دارد و شاید آنها نیز حاضر نباشند به این راحتی پول را برگردانند.

**جابجایی اموال بابک زنجانی، تصمیم مسئولان به منظور در نیاوردن از چنگ قانون
صادقی قهاره درخصوص اموال داخل کشور بابک زنجانی و فروش آن توسط مسئولان، گفت: از آنجا که این امکان وجود داشت که افرادی که تاکنون سوء استفاده مالی کردند، در اولین فرصت ترتیبی برای جایجایی و نقل و انتقال اموال اتخاذ و سعی می کنند اموال را خوب بچسبند و به هر نحوی از چنگ قانون خارج کنند، مسئولان ممکلتی تصمیم گرفتند اموال را از دست آن ها خارج کنند.
وی تاکید کرد: بدیهی است نسبت به اموال این دسته از افراد، تصمیمات عاجلی از سوی مسئولان اتخاذ می شود.
وکیل شرکت اچ کی اضافه کرد: تصمیم مسئولان این بود که هیاتی بر این اموال نظارت کند تا با سوء استفاده، نقل و انتقال، خریداران صوری و زد و بند مواجه نشود.

** نماینده دادستان تهران به ادعای واهی بابک زنجانی پاسخ می دهد
وکیل شرکت اچ کی تصریح کرد: نظارت بر اموال زنجانی، زیر نظر مستقیم دادستان تهران انجام می شود؛ یعنی آقای تورگ بعنوان معاون دادستان تهران براین اموال نظارت کامل دارد.
وی افزود: مطمئنا با توجه به ادعای بابک زنجانی مبنی بر فروش اموالش به قیمت کارشناسی غیرواقعی، ایشان (نماینده دادستان) به این ادعای واهی در کارشناسی پاسخ خواهد داد.
صادقی قهاره تاکید کرد تا کنون یک ریال از اموال چهار هزار میلیاردی بابک زنجانی فروخته نشده است و درحقیقت تا زمانی که دادگاه رای مقتضی را صادر کند، از این اموال نگهداری و مراقبت می شود.

** اقدام برای پرداخت بدهی وظیفه بدهکار است نه طلبکار
وکیل شرکت اچ کی درباره دیگر ادعای بابک زنجانی مبنی بر اینکه به شماره حساب های شرکت اچ کی نمی شود پول واریز کرد، اظهار کرد: باید بگویم از حیث حقوقی یک طلبکار و یک بدهکار داریم که پیدا کردن راه چاره برای وصول طلب، وظیفه طلبکار نیست بلکه این بدهکار است که باید به هر طریقی پول را به طلبکار پرداخت کند؛ این ادعای آقای زنجانی مانند این است که شما پولی طلب داشته باشید و طرف بگوید پول فلان جا است و بروید بردارید.
وی خاطرنشان کرد: فرض می کنیم بدهکار می خواهد بدهی اش را پرداخت کند و طلبکار نمی گیرد در اینصورت قانون تعیین و تکلیف کرده و گفته است آقای بدهکار لطفا پول را به صندوق دادگستری بریز؛ وظیفه بدهکار با حسن نیت است که به هر طریق ممکن پول را پرداخت کند.

** رفتار مسالمت آمیز اچ کی، شرکت نفت و نیکو با متهم اصلی نفتی
صادقی قهاره اظهار داشت: زمانی که آقای بابک زنجانی با مسئله تحریم مواجه شد، روابط شرکت اچ کی، شرکت نفت و شرکت نیکو با او مسالمت آمیز بود و در آن زمان دیدگاه این شرکت ها این بود که به هر نحو ممکن به زنجانی کمک کنند و کمک هم می کردند تا بتواند به تعهدات خود عمل کند.
وی اضافه کرد: متهم نفتی ادعا کرده قبل از تحریم همه پول هایم را در یک بانک ژاپنی گذاشتم و شما نگران نباشید در هرحال بدهی شما را پرداخت می کنم و این موضوع خوش بینی کاذبی برای مسئولان شرکت نفت و شرکت های وابسته ایجاد کرد.

** وجود 12 فقره سند برای پیشنهاد زنجانی در پرداخت بدهی که وصول نشد
به گفته وکیل شرکت اچ کی، حدود 12 فقره اسناد وجود دارد که بعد از این، بابک زنجانی پیشنهاد کرده دستور پرداخت دهید و من پرداخت می کنم که هر بار به دلیل عدم توانایی اش در پرداخت، این کار انجام نشد؛ همانند طلبکاری که با بدهکارش مماشات می کند با او برخورد شد اما هیچکدام به نتیجه نرسید.
وی تصریح کرد: بازپرس و شرکت نفت می دانند وعده هایی که متهم نفتی می دهد وعده هایی واهی و برای خرید فرصت و زمان است یا اینکه می خواهد پرداخت دیونش را لوث کند.

** درصورت عدم پرداخت بدهی، سوء نیت بابک زنجانی برای دادگاه روشن می شود
صادقی قهاره اظهار کرد: اگر در مهلت مقرر آقای زنجانی بدهی اش را پرداخت کند چه بهتر و اگر پرداخت نکند سوء نیت او در پرداخت برای ریاست دادگاه نیز روشن می شود.
وی ادامه داد: خوشحالیم که این مسئله در دادگاه مطرح شد و اگر چنانچه ظرف موعد مقرری که ریاست دادگاه تعیین کرد، پرداخت نکند؛ هر چند از عدم پرداخت ناراحت می شویم که مطالبات شرکت نفت و بیت المال وصول نشده اما از این جهت خوشحالیم که اظهارات ما مبنی بر سوء نیت بابک زنجانی در پرداخت مطالبات برای ریاست دادگاه نیز روشن می شود.
به گزارش ایرنا، تاکنون پنج جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده بابک زنجانی میلیاردر نفتی و دو متهم دیگر این پرونده در شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی بصورت علنی بر پا شده است که جلسه پنجم ، یکشنبه گذشته (10 آبان) برگزار شد. تاریخ برگزاری جلسه بعد، متعاقبا اعلام می شود.
نماینده دادستان در سه جلسه نخست، کیفرخواست 238 صفحه ای متهمان نفتی را قرائت کرد و بابک زنجانی متهم اصلی پرونده نفتی از جلسه چهارم شروع به قرائت دفاعیات 200 صفحه ای خود کرد که قرائت این دفاعیات همچنان ادامه داد.
قاضی صلواتی در جلسه چهارم دادگاه، خطاب به بابک زنجانی متهم اصلی پرونده نفتی گفته بود که اتهام شما براساس کیفرخواست صادر شده در دادگاه انقلاب، افساد فی الارض از طریق اخلال در نظام اقتصادی کشور با تشکیل و رهبری سازمان یافته به منظور ارتکاب جرایمی مانند جعل سند، پولشویی با علم به موثر بودن در ضرر به کشور، کلاهبرداری در سطح گسترده از شرکت نفت، سازمان تامین اجتماعی و بانک مسکن، جعل 24 فقره اسناد و صورت حساب بانکی ، استفاده از اسناد مجعول و پولشویی به مبلغ 1967 میلیون یورو عنوان شده است.

دسته بندی حقوق اقتصادی , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top