مشروح مناظره "آمریکا، دشمنی و نفوذ"

مناظره داغ رسایی و زیباکلام

وکیل ملت: مناظره "آمریکا، دشمنی و نفوذ" با حضور حمید رسایی و صادق زیباکلام امروز در باشگاه خبرنگاران جوان برگزار شد.

تاریخ انتشار: 16آبان1394|11:23

مناظره داغ رسایی و زیباکلام
| کد خبر: 46907

به گزارش وکیل ملت ، مناظره "آمریکا، دشمنی و نفوذ" با حضور حمید رسایی و صادق زیباکلام امروز در محل باشگاه خبرنگاران جوان برگزار شد.

در ابتدای این مناظره، مجری فهرستی از خصومتهای آمریکا با نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در 37 سال اخیر را قرائت کرد.

رسایی نماینده مردم تهران در مجلس اظهارداشت: اگر 37 سال پس از انقلاب اسلامی را مرور کنیم و اقداماتی که در طول این مدت علیه ملت ایران انجام داده‌اند، به این نتیجه خواهیم رسید که هرگز آمریکایی‌ها در رابطه‌شان با کشورهای دیگر به فکر پیشرفت آنها نبوده و به دنبال استعمار و استثمارند.

وی در ادامه افزود: آمریکا، در ابطه با نظام آل سعود که دموکراسی در آن نقشی ندارد و زنان در آن با محدودیت‌هایی مواجه هستند، ادعای دموکراسی و حقوق بشر ندارد اما در مقابل، سوریه برای آمریکا منافعی را تامین نمی‌کند از این رو آنها به دنبال براندازی نظام سوریه هستند و این موضوع بدیهی است، لذا اگر کسی با این موضوع بدیهی بحث و نزاع داشته باشد در عقل وی باید شک کرد.

پس از اظهارات رسایی، زیباکلام تصریح کرد: رابطه داشتن و نداشتن با آمریکا هیچ ارتباطی با اقدامات گذشته آمریکا و آینده این کشور ندارد، ستیز با آمریکا و آمریکاستیزی جزء اهداف انقلاب نبوده است.

وی ادامه داد: من بارها اهداف انقلاب را گفته‌ام البته نیازی به گفتن بنده نیست زیرا امام خمینی(ره) خودشان بارها در مصاحبه‌هایشان در 4 ماهی که در پاریس بودند، گفته‌اند.

این استاد دانشگاه یکی از اهداف انقلاب اسلامی را آزادی بیان دانست و افزود: انتخابات آزاد، آزادی زندانیان سیاسی و حاکمیت قانون از جمله اهداف انقلاب است.

زیباکلام اضافه کرد: بنابر یکسری از دلایل در این 36 سال ما هیچ‌وقت نتوانستیم به صورت جدی به موضوع آمریکاستیزی بپردازیم و آن را تجزیه و تحلیل کنیم.

وی اضهارداشت: در همان اوایل انقلاب پدیده آمریکا ستیزی، استکبارستیزی و غرب‌ستیزی بود، اهداف مدنی انقلاب و اهداف دموکرات انقلاب تحت‌الشعاع این شعار قرار گرفت و به گفتمان مسلط بدل شد. امروز که 37 سال از انقلاب می‌گذرد اگر فردی خارجی که هیچ چیزی از ایران نداند و به ایران بیاید، تصور می‌کند که انقلاب اسلامی فقط برای غرب ستیزی و آمریکا ستیزی به وجود آمده و هیچ هدفی غیر از آن نداشته است.

  عضو هیئت علمی دانشگاه تهران تاکید کرد: اولین سوال بنیادی که در اینجا مطرح می‌شود، این است که چه می‌شود که آمریکا و استکبارستیزی به گفتمان انقلابی تبدیل می‌شود، سوال دیگر این است که چه می‌شود که این گفتمان می‌تواند 36 سال تداوم پیدا کند و سوال سوم اینکه این امر چه لطمات و تبعات هولناکی برای منافع ملی ما دارد که آخرین آن همان داستان هسته‌ای است.   وی تصریح کرد: هزینه‌ای که ما برای آمریکاستیزی پرداخته‌ایم چه سودی برای حاکمیت داشته است، به کمک آمریکاستیزی حاکمیت توانسته تمام صداهای مخالف خود را ساکت کند و همه منتقدان و ناراضیان را به حاشیه براند.   زیباکلام افزود: آمریکاستیزترین چهره‌ها، شخصیت‌ها و جریانات در ایران دموکراسی‌گریز‌ترین جریانات هستند و هیچ‌کدامشان درد دموکراسی، آزادی بیان، حقوق بشر دارند و تا به حال نشنیده‌اید که آنان درباره آزادی زندانی سیاسی و انتخابات آزاد صحبت کنند.   عضو هیئت علمی دانشگاه تهران تاکید کرد: آمریکاستیزی صرفنظر از اینکه چرا و چگونه شروع شد، امروزه به هویت جمهوری اسلامی تبدیل شده است. اگر آمریکاستیزی را از جمهوری اسلامی بگیرید، چیزی برای گفتن ندارد تا به اقتصادش بنازد و یا به نظام سیاسی‌اش ببالد و اینکه بگوید دستاورد ما چه بوده است، بنابراین آمریکاستیزی الان به سلاحی در دست نظام ایران تبدیل شده تا هویت خود را بازتولید کند.         باشگاه خبرنگاران جوان

 

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top