موبایل وکلا و نظم دادگاه

عثمان مزین. وکیل دادگستری

وکیل ملت: به محض ورود به دادسراها و دادگاهها متوجه جدایی و تفاوت این اماکن از دیگر دستگاههای اداری کشور می شویم و قوه قضائیه به دلیل متمایز بودن و اینکه قوه ای مستقل است در داخل اماکن و ساختمان های خود مقررات ویژه ای را تدوین و اجرا می کند و از بدو امر شیوع و رواج استفاده مردم از موبایل، شعبات دادگاه ها مانع ورود و استفاده مراجعین به آن قوه از تلفن همراه می گردد و تاکنون هم دلیل یا مستندی توجیهی برای این منع اعلام نشده است.

تاریخ انتشار: 16آبان1394|12:17

موبایل وکلا و نظم دادگاه
| کد خبر: 46968

مهم ترین دلیل اعلام شده به طور غیر رسمی برای اعمال این ممنوعیت، احتمال اقدام افراد در تصویر برداری از جلسات دادگاه یا اخلال در  نظم جلسات دادگاه بوده؛ اما هم این دو توجیه و هم دیگر توجیهات پذیرفتنی نیستند. زیرا در فرضی که مقنن جلسات دادگاهها را علنی اعلام کرده و همه افراد می توانند در جلسات دادگاهها شرکت کنند نباید از ضبط محاکمات ابائی وجود داشته باشد خصوصاً که اکنون هم در قانون آئین دادرسی کیفری صراحتاً ضبط و ثبت ویدئویی روند جلسه محاکمه پیش بینی گردیده. پس ایجاد مانع برای ضبط تصویری یا صدای مسوولین و کارکنان دادگاهها برای ممنوعیت استفاده از موبایل مقبول نخواهد بود.

سووال این است مگر قضات و کارکنان دادگاهی اقدام یا بیانی جز اقدام و بیان قانونی را انجام می دهند که انتشار آنها موجب تخدیش چهره دستگاه قضائی باشد؟ ممانعت برای انتشار آنچه یک واقعیت ملموس و عینی بوده و به کرات در مراجع قضائی دیده می شود مصداق بارز آینه شکستن است.
بر خلاف تصور رایج، انتشار تصویر یا صدای وقایع روزمره دادگاه ها ضرر که ندارد دارای فواید مختلفی هم هست از جمله اینکه با مشاهده ماوقع دادگاه ها، اطلاعات و دانش مردم نسبت به حقوق و مسائل و موضوعات اجتماعی و قانونی هم افزایش پیداخواهد کرد.
چنانچه توجیه مذکور منطقی بود اکنون این سووال مطرح خواهد شد که اگر وجود موبایل در راهروی دادگاه ها موجب اخلال در نظم یا ضبط تصاویر می شود چرا به قضات و کارکنان اداری و خدماتی دادگاه اجازه استفاده از این وسیله داده می شود؟

باید بپذیریم که تلفن همراه مانند بسیاری از ابزار و وسایل جدید ماحصل پیشرفت تکنولوژی هستند که وارد زندگی انسان شده و باید برای استفاده از آن راهکارهایی منطقی اتخاذ کرد و ایجاد مانع برای استفاده شهروندان از تکنولوژی های جدید نتیجه ای جز محرومیت جامعه و عقب ماندگی بیشتر در پی نخواهد داشت.
باید بپذیریم که نمی توان مانع استفاده مردم از تکنولوژی های جدید شد؛ اما در کنار آن باید مقررات جامعی برای حسن استفاده از آن تدوین کرد. برای نمود تعارض اقدام دستگاه قضایی در اخذ تلفن همراه از ارباب رجوع ذکر یک خاطره مرتبط با موضوع است.

در جلسه ای در یکی از شعب دادگاه کیفری با حضور تنی چند از وکلا و با دعوت کارشناس در حال رسیدگی بود که بدلیل حساسیت و اهمیت موضوع، جلسه دادگاه حدود 3 ساعت طول کشید. در اثنای دفاعیات وکلا و توضیحات کارشناس، منشی دادگاه سرگرم بازی با گوشی تلفن همراه خود و انجام یک بازی معروف با آهنگ بلند آن بود که حتی چندین بار رشته کلام از دست ریاست دادگاه هم خارج شد؛ حتی نگاه های پی در پی ریاست دادگاه نیز موجب جلب توجه منشی دادگاه برای قطع صدای آن نشد. تلفن همراه دارای کاربردهای فراوانی شده که یکی از کاربردهای امروزه استفاده از آن به عنوان وسیله بازی و سرگرمی است.
آیا وجود تلفن همراه در ید کارکنان دادگاه بیشتر  موجب اخلال در نظم حاکم است یا در دست ارباب رجوع و کارشناسان و وکلای دادگستری؟

با توجه به اینکه به موجب تبصره 3  مصوبه مورخ 1370/7/15  مجمع تشخیص مصلحت نظام وکلای دادگستری دارای شان و جایگاه برابر و مساوی با قضاوت بوده و در موضع دفاع، از احترامات و تامینات شاغلین به شغل قضا هم برخوردار هستند، ایجاد امکانات ویژه و تدوین بخشنامه هایی برای محروم کردن وکلا از آنچه که قضات و کارمندان دادگستری از آن برخوردار هستند، قانونی نخواهد بود و شایسته نیست که دستگاه قضایی با تدوین بخشنامه هایی این چنین حتی کارکنان اداری را بالاتر از وکلا قرار می دهد.
وکلای دادگستری از وابستگان دادگستری هستند که برای انجام وظایف قانونی خود ناگزیر از مراجعه مکرر و مداوم به مراجع قضائی هستند و در بیشتر ساعات اداری روز در این مراجع بسر می برند و محروم ساختن وکلاء از استفاده از تلفن نتیجه ای جز اخلال در انجام وظایف وکالتی آنها در پی ندارد.

کلید واژه ها موبایل - وکیل - دادگاه
دسته بندی یادداشت , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top