جواد هروی عضو کمیسیون آموزش و نماینده قائنات در گفت وگو با وکیل ملت

عدم آشنایی با مباحث حقوقی ضربه مهلک بر پیکره‌مجلس

وکیل ملت: انتخابات مجلس شورای اسلامی پیش رو است و ورود نمایندگانی که به قوانین آشنا باشند و بر علم حقوق تسلط داشته باشند امری اجتناب ناپذیر است، البته عدم استقبال حقوقدانان برای ورود به مجلس سبب شده نهاد قانونگذار با مشکل نبود آگاهی های لازم نسبت به قوانین میان نمایندگانی مجلس رو به رو باشد.این موضوع شرایط را برای اصلاح و تصویب قوانین کارآمد بسیار سخت کرده است،جواد هروی عضو کمیسیون آموزش مجلس در گفت وگو با وکیل ملت به تشریح ضرورت ورود حقوقدانان به مجلس پرداخته است.

تاریخ انتشار: 17آبان1394|03:00

عدم آشنایی با مباحث حقوقی ضربه مهلک بر پیکره‌مجلس
| کد خبر: 47278

چقدر لازم است افرادی با آگاهی‌حقوقی به مجلس ورود پیدا کنند؟
عقل‌سلیم حکم می‌کند که برای هر طبقه صنف و جایگاهی تعریف و بار معنایی خود را داشته باشیم. به همین  دلیل زمانی که مطرح می‌شود طبقه نانواها یعنی کسانی هستند که با اسلوب و روش‌های طبخ نان آشنا هستند. انتظاری هم که از این گروه می‌رود این است که بتوانند به بهترین شکل ممکن پخت نان را انجام و محصول آن را ارائه دهند. حالا چگونه است که یک صنف مهم و تصمیم‌گیر در کشور که بحث نمایندگی در مجلس است (و این اهمیت تا حدی است که در راس مملکت و کشور قرار می‌گیرد) برخوردار از جایگاه و شانیت خاص نباشد.

به نظر شما این تعداد نماینده که در مجلس ما حضور دارند، برای حضور در پارلمان یک کشور کفایت می‌کند؟
به همین خاطر عرفی که معمولا در بحث سیستم‌های نمایندگی جهان وجود دارد این است که سعی می‌کنند شاخصه‌هایی را برای نمایندگی قرار دهند که یکی از مهمترین این شاخصه‌ها آشنایی با قوانین حقوقی و شیوه‌های برخورد با بحث تدوین و تنقیح قوانین است. موضوع این است که قوه قانونگذار خود ابتدا باید با قانون آشنایی داشته باشد. نسبت به قانون، رشد و توسعه آن، اصلاح و مراحلی که در بحث قانونی می‌توان طی کرد آشنایی داشته باشد. شاید یکی از مهمترین ضعف‌هایی که در کالبد مجلس شورای اسلامی می‌بینیم، خلاء وجود حقوقدان‌های مرتبط با مسائل و مباحث است. شاید به همین دلیل باشد زمانی که قرار است درباره یک موضوع استفساریه بیاید و یا زمانی که لایحه‌ای از طرف دولت می‌آید که باید آن را در قالب خاص خود هدایت کرد خیلی از افراد با این اسلوب حقوقی آشنایی ندارند. این ضربه مهلکی بر پیکره مجلس می‌زند. به همین منظور من معتقد هستم که مجلس باید از جنس حقوقدان‌ها یا کسانی که با  مباحث حقوقی آشنایی دارند باشد و در صورتی که ما چنین مجلسی داشته باشیم طبیعتا تاثیرگذارتر خواهد بود.

با اینکه گزینه آشنایی با مباحث حقوقی را جز شاخصه‌ها و الزامات نمایندگی در ایران قرار دهند موافق هستید؟
به نظر من اگر چنین اتفاقی روی دهد این موضوع بسیار تعیین‌کننده خواهد بود. اگر این شرط را داشتیم طبیعتا کیفیت قانونگذاری در مجلس ما بسیار فراتر از آنچه امروز است بالا می‌رفت.


در حال حاضر قوانینی که تصویب می‌شود را در مجلس قانونگذاری چگونه می‌بینید؟
به نسبت مباحثی که وجود دارد معتقدم آنچه در قانونگذاری در مجلس وجود دارد و دیده می‌شود تا اندازه زیادی به مباحث منطقه‌ای و حوزه‌های انتخابیه بازگشت می‌کند؛ یعنی از زمانی که این افراد انتخاب می‌شوند. مردم بیشتر براساس ملاک‌هایی که نماینده می‌تواند مشکلات حوزه انتخابیه خود را بشناسد و آنها را مرتفع کند به او رای می‌دهند تا اینکه بخواهد در پارلمان قانونگذاری کند. زمانی که نماینده با این نگاه انتخاب می‌شود، این وضعیت هم عادی است. به همین جهت هم احساس می‌کنم که از نارسایی‌ها و کاستی‌هایی که در سیستم قانونگذاری ما وجود دارد این است که نماینده به حاشیه حوزه انتخاباتی خود می‌رود تا به اصل قانونگذاری علت آن هم این است که با بحث قانونگذاری آشناییتی ندارد. بنابراین به نظر من مقدمه تشکیل و برپایی هر مجلسی وجود حقوقدان‌ها و کسانی است که با نحوه تببین، تدوین و تنقیح قوانین، طرح‌ها و لوایح آشنایی داشته باشد.

کلید واژه ها مجلس - نمایندگان - حقوق
دسته بندی حقوق سیاسی , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top