دیدار دبیر ستاد حقوق بشر با رییس پارلمان اتحادیه اروپا

گفت‌وگوهای دوجانبه حقوق بشری میان ایران و اتحادیه اروپا تقویت شود

وکیل ملت: دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان در دیدار رییس پارلمان اتحادیه اروپا بر گسترش تعامل و همکاری‌های دوجانبه در همه زمینه‌ها خصوصا مسائل حقوق بشری با رویکرد احترام متقابل تاکید کرد.

تاریخ انتشار: 17آبان1394|11:16

گفت‌وگوهای دوجانبه حقوق بشری میان ایران و اتحادیه اروپا تقویت شود
| کد خبر: 47797

محمدجواد لاریجانی در دیدار مارتین شولتز و هیات همراه از پارلمان اتحادیه اروپا گفت: ملت ایران به طور تاریخی اهل تعامل وسیع با دنیا بوده اند و در فرهنگ و علم و ادبیات دنیا تاثیرات زیادی گذاشته و البته تاثیر نیز پذیرفته‌اند که این بیانگر نقطه قوت فرهنگ ما است.

لاریجانی با اشاره به قانون اساسی جمهوری اسلامی و بیان اینکه ملت ایران تجربه‌ای نو در دموکراسی را به جهان عرضه کرده‌اند گفت: ما سیستم دموکراسی خود را بر پایه عقلانیت اسلامی بنا کرده‌ایم که اگرچه با سیستم دموکراسی غربی که بر پایه لیبرالیسم و سکولاریسم است تفاوت دارد، اما تجربه ای در خور اعتنا است که غرب نتوانسته یا نخواسته است آن را به خوبی درک کند.

دبیر ستاد حقوق بشر گفت: این دموکراسی تجربه ما است و این تجربه را البته به راحتی به دست نیاورده ایم و بابت آن بهای سنگینی پرداخت کرده ایم که تنها یک نمونه آن هشت سال جنگ تحمیلی بوده است که ملت ما سربلند از آن بیرون آمده است و اکنون ثمره آن این است که ما یکی از پیشرفته ترین کشورهای منطقه از هر لحاظ هستیم و حتی در دموکراسی نیز گوی سبقت را از دیگران ربوده ایم.

لاریجانی با اشاره به شرایط منطقه خاورمیانه گفت: در حالی‌که جمهوری اسلامی ایران کشوری دموکراتیک و برخاسته از آرای مردم است، کشورهای منطقه یا گرفتار خودکامگی حکام خود هستند و یا در آتش تروریسیم و افراطی گری می سوزند. از این رو به نظرم یکی از موضوعات بسیار مهم برای حقوق بشر این است که جوامع مختلف تبادل تجربیات دموکراتیک را مبنای همکاری ها قرار دهند و این موضوع می تواند محور همکاری ها و تعاملات ما و اتحادیه اروپا باشد.

لاریجانی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران دموکراتیک ترین کشور منطقه است گفت: ما در این منطقه کشورهایی را داریم که حتی یک بار در طول تاریخ‌شان انتخابات برگزار نکرده اند در حالیکه در ایران تقریبا سالانه یک انتخابات برگزار می شود و همه مسئولان این کشور به طور مستقیم یا غیر مستقیم توسط آراء مردم انتخاب می شوند.

دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به اهمیت مردم‌سالاری و تکیه به آراء مردم گفت: البته دموکراسی خود به خود و به تنهایی همه جهات حقوق بشری را ارتقاء نمی بخشد ولی اجتناب ناپذیر است، یعنی ما نمی توانیم حقوق بشر را بدون دموکراسی پیش ببریم.

لاریجانی در ادامه با اشاره به گسترش افراطی گری و تروریسم در سراسر جهان و خصوصا در منطقه خاورمیانه گفت: تروریسم و افراطی گری چه به شکل اسلام هراسی آن در کشورهای غربی و چه به شکل اقدامات داعش و جریان های تکفیری در جوامع اسلامی محکوم هستند و هر دو دشمن حقوق بشر محسوب می شوند.

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان با استقبال از پیشنهاد رییس پارلمان اتحادیه اروپا مبنی بر آغاز دور جدید گفت‌وگوها و تعاملات حقوق بشری بر پایه اعتماد و احترام متقابل گفت: همانطور که شما نیز اشاره کردید مادام که پایه همکاری‌ها و گفت‌وگوها احترام و اعتماد متقابل باشد می توان به آینده تعاملات امیدوار بود و قطعا می‌توانیم همکاری خوبی داشته باشیم.

در پایان این دیدار دبیر ستاد حقوق بشر در راستای اقدامی انسان دوستانه از رییس پارلمان اتحادیه اروپا درخواست کرد تمامی مساعی خود را برای جلوگیری از اجرای حکم اعدام برای شیخ نمر باقر النمر، عالم برجسته شیعی عربستان به کار ببرد.

لاریجانی گفت: شیخ نمر را سالها است که می شناسم. او صرفا یک عالم برجسته دینی بسیار خوش طینت است که از هرگونه گرایش به اقدامات خشونت آمیز مبرا است و صرفا در جهت تقویت دموکراسی در کشور عربستان فعالیت کرده است.

در ادامه این دیدار، مارتین شولتز رئیس پارلمان اتحادیه اروپا با اظهار خوش‌وقتی از ملاقات هایی که در ایران داشته است آنها را بسیار موثر و سازنده توصیف کرد و گفت: خوشحالم بگویم که از همه دیدارها راضی هستم و نسبت به آینده روابط ایران و اتحادیه اروپا در همه زمینه‌ها خوش بین هستم.

شولتز که اصالتا آلمانی است با اشاره به دوران فاشیسم گفت: ما تجربیات گرانقدری در اروپا به‌دست آورده ایم که اصلی ترین آن مربوط به شکست تفکر فاشیسم است به این معنی که نمی توان تمامیت خواه بود و نمی توان خود را ارباب همگان فرض کرد و باید برای همه تجربیات و همه فرهنگ ها و همه نوع بشر احترام قائل شد.

رییس پارلمان اتحادیه اروپا گفت: بر همین اساس ما به تجربه ملت شما احترام می گذاریم و در عین پذیرش اختلافات زیادی که میان ما و شما هست به تعامل و همکاری در همه زمینه ها و از جمله حقوق بشر ایمان داریم و معتقدیم که این تعامل اگر با نگاه تحمیلی که معمولا و متاسفانه در کشورهای غربی وجود دارد همراه نباشد می تواند ثمرات زیادی داشته باشد.

مارتین شولتز که نزدیک به سی سال در زمینه حقوق بشر در اتحادیه اروپا فعالیت داشته است با بیان اینکه تصور برتری و آقایی کشوری بر کشورهای دیگر یا دیکته کردن عقاید به دیگران تصور و تلقی اشتباهی است گفت: ما به تجربه ملت ایران در نوع دموکراسی که بر اساس عقلانیت اسلامی بنا کرده اند احترام می گذاریم. این حق مسلم کشورهای اسلامی و همه فرهنگ های دیگر دنیا است که روش زندگی خود را انتخاب کنند. ملت ها باید به تجربه های مختلف یکدیگر در زندگی احترام بگذارند و اساسا باور داشته باشند که این تنوع نقطه مثبتی در زندگی بشریت است.

رییس پارلمان اتحادیه اروپا گفت: اگر ما سال‌ها با شما بحث کنیم نه شما می توانید ما را متقاعد کنید که روش شما درست است و نه ما می توانیم شما را متقاعد کنیم که تجربه ما در غرب درست است اما راه درست این است که تا حد ممکن به اصول اولیه و به مشترکات حقوق بشری که همه ما به آنها اعتقاد داریم نزدیک شویم.

مارتین شولتز با انتقاد از روش های گذشته اروپا در الگو قرار دادن خود در مسائل حقوق بشری گفت: اینکه یک مجموعه ای خودشان را پایه حقوق بشر، فرهنگ و سبک زندگی قرار بدهند و فکر کنند همه دنیا باید از آنها تبعیت کنند و یا زیر سلطه آنها باشند اشتباه است و همان تفکر فاشیستی و دیکتاتوری سابق است که ما شکست آن را شاهد بوده ایم و آن را برای بشریت مفید نمی دانیم.

وی در عین حال گفت: البته چیزهایی هم وجود دارد که باید همه ما به آن ها توجه کنیم و یعنی همه ما به حداقل هایی از اصول انسانی و حقوق بشری معتقد باشیم که قطعا این زمینه وجود دارد و ما معتقدیم به خوبی می توانیم بر اساس احترام متقابل این خط گفت‌وگو را با جمهوری اسلامی ایران پیش ببریم.

رییس پارلمان اتحادیه اروپا در ادامه پیشنهاد کرد که تعاملات و گفت‌وگوهای دوجانبه حقوق بشری میان ایران و اتحادیه اروپا بر اساس این خط جدید آغاز و تقویت شود.

وی همچنین قول داد نهایت سعی خود را برای اجرای درخواست دکتر لاریجانی در خصوص جلوگیری از اجرای حکم اعدام شیخ نمر باقر النمر عالم برجسته عربستانی به‌عمل آورد.

دسته بندی حقوق بین الملل , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top