وکیل بابک زنجانی :شرکت نفت از دیگران 100میلیارد دلار طلب دارد بیژن زنگنه: سئوال ما این است پول های بابک زنجانی کجاست

وکیل ملت: وزیر نفت و وکیل بابک زنجانی هر کدام در اظهار نظرهای جداگانه ای همدیگر را متهم کردند.

تاریخ انتشار: 17آبان1394|14:57

وکیل بابک زنجانی :شرکت نفت از دیگران 100میلیارد دلار طلب دارد                  بیژن زنگنه: سئوال ما این است پول های بابک زنجانی کجاست
| کد خبر: 47951

وزیر نفت گفت: متهم نفتی پولی نپرداخته است و قرار هم نیست پولی بدهد، چون پولی ندارد.

بیژن نامدار زنگنه در حاشیه همایش سالانه سراسری مدیران و مسئولان ارشد سازمان حراست صنعت نفت در جمع خبرنگاران گفت: متهم از این حرفها زیاد می‌زند که پول‌ها را داده است، اما پیگیری‌های ما هم دستاوردی ندارد و هیئت‌های ما به مالزی و تاجیکستان رفته‌اند، اما آنجا هم پولی نبود.

وزیر نفت اظهار داشت: متهم اموالی دارد که قرار است دادگاه به تملک ما درآورد، اما نیازی به آن نداریم و البته تاکنون هم چیزی فروخته نشده است.

 

زنگنه درباره اینکه پول‌های این متهم نفتی کجاست، گفت: ‌این موضوع سؤال ما هم هست.

از سوی دیگر وکیل مدافع بابک زنجانی گفت: شرکت نفت بالغ بر 100میلیارد دلار بابت فروش نفت از کشورها و شرکت‌های دیگر طلب دارد و موکل من یکی از چندین بدهکار این شرکت با رقم مورد ادعای دو میلیارد محسوب می‌شود.

رسول کوهپایه‌زاده در واکنش به اظهارات وکیل شرکت HK مبنی بر اینکه زنجانی پول فروش محموله‌های نفتی را صرف خرید زمین واقع در خیابان ایران‌زمین و زمین در خیابان فرشته کرده است، اظهار کرد: این حرف‌ها درست نیست، زیرا بر اساس اطلاعات موجود در پرونده، تاریخ خرید و منبع تأمین مالی این زمین‌ها، هیچ ربطی به فروش محموله‌های نفتی ندارد.

 

افرادی در خارج از کشور دوست ندارند زنجانی آزاد شود

 

وکیل مدافع بابک زنجانی در پاسخ به این سؤال که مسئولان شرکت نفت معتقدند بدهکار باید زمینه پرداخت طلب را فراهم کند و طلبکار در این راستا وظیفه‌ای ندارد، افزود: موکلم دو سال است که در بازداشت به‌سر می‌برد، از یک طرف محدود و محبوس شده و دستش کوتاه است و از طرف دیگر با اموالش در خارج از کشور هیچ ارتباطی ندارد، ضمن اینکه عده‌ای در خارج از کشور از زندانی شدن زنجانی و از اینکه او در این حالت به‌سر می‌برد، خوشحال هستند و دوست ندارند موکلم از زندان آزاد شود تا اموال او را در خارج مورد تعرض قرار دهند.

 

کوهپایه‌زاده اضافه کرد: این حرف که به شخصی که هیچ دسترسی‌ای به دنیای خارج و توانایی پیگیری شخصی ندارد و هنوز بانک‌هایش و شرکت HK در تحریم هستند، بگوییم "این مسئله مشکل شماست"، موجه و حقوقی‌ نیست، آیا شرکت نفت که امروز بالغ بر100میلیارد دلار به کشورها و شرکت‌های دیگر نفت فروخته و طلبکار است، به آنها نیز اینگونه می‌گوید؟

 

زنجانی می‌توانست محموله‌های گازی را برنگرداند

 

کوهپایه‌زاده در ادامه در واکنش به اظهارات اخیر وزیر نفت مبنی بر اینکه زنجانی از اول هم قصد نداشته پولی را پرداخت کند، گفت: اگر موکلم قصد پرداخت نداشت، نمی‌آمد قریب به 700میلیون دلار از پول‌هایی را که در اختیارش قرار گرفته بود، به دستور شرکت نفت در حق پیمانکاران نفتی پرداخت کند. کسی که قصد پرداخت نداشته باشد، حتی یک ریال از سرمایه‌اش را در جایی قرار نمی‌دهد که بعد از عمل مجرمانه کسی بتواند به آن اموال دسترسی پیدا کند و مسلماً چند هزارمیلیارد تومان در کشور سرمایه‌گذاری نخواهد کرد.

 

وی توضیح داد: زنجانی اگر قصد پرداخت نداشت، نمی‌آمد در همان روزهای اول بازداشت، بدون هیچ اجبار و الزام قانونی شخصاً و داوطلبانه همه اموال را طی وکالت بلاعزل به شرکت نفت واگذار کند. کسی که سوء‌نیت داشته باشد نمی‌آید چند 100میلیارد دلار محموله‌های گازی را که در اختیارش است، عودت بدهد و برگرداند، می‌توانست بگوید "محوله‌ها را فروخته‌ام و چون تحریم شدم نمی‌توانم پرداخت کنم"، اما این کار را نکرد و محموله‌های گازی را برگرداند. این مسئله نشان‌دهنده آن است که موکل من هیچ قصد سوئی نداشته و ندارد. متأسفانه شرایط تحریم‌ها به‌گونه‌ای پیش رفت که انتقال پول با مشکل مواجه شد و امروز زنجانی یکی از چندین بدهکار شرکت نفت با رقم دومیلیارد دلار که از سوی شرکت نفت ادعا شده، محسوب می‌شود، در حالی که شرکت نفت بالغ بر 100میلیارد دلار از شرکت‌ها و کشورهای مختلف طلب دارد.

 

وکیل بابک زنجانی افزود: تشخیص وجود یا عدم وجود سوء‌نیت با دادگاه است، اما مطمئن هستم آنچه در پرونده وجود ندارد سوءنیت مجرمانه است و اساساً با توجه به خدمات گذشته، سوابق موکل و همکاری وی با شرکت نفت و پرداخت‌هایی که صورت گرفته، عنصر روانی بزه انتسابی کاملاً مفقود است.

 

اموال خارج از کشور زنجانی ارزیابی نشده است

 

کوهپایه‌زاده در پاسخ به این سؤال که آیا اموال خارجی موکلش نیز ارزیابی شده است یا خیر، گفت: اعلامی که از سوی معاون دادستان در خصوص ارزیابی اموال موکل صورت‌گرفته، آخرین اعلام رسمی مرجع ذی‌صلاح محسوب می‌شود که اموال موکلم را دوهزار و 600میلیارد تومان ارزیابی کرده است، البته قطعاً این ارزیابی در برخی موارد مورد اعتراض موکل است، کما اینکه در دادگاه هم به آن اشاره کرد و این اعتراض از مجرای قانونی در حال پیگیری است. زنجانی معتقد است اگر اموال و املاکش به قیمت واقعی محاسبه می‌شد، قطعاً قیمت قابل توجهی از بدهی را پوشش می‌داد.

 

وکیل مدافع بابک زنجانی در پاسخ به این سؤال که آیا اموال خارجی موکلش نیز ارزیابی شده است یا خیر، افزود: اموال خارج از کشور را برآورد نکرده‌اند، البته قابلیت برآورد هم نداشته، زیرا در حوزه صلاحیت سرزمینی کشور دیگری است و دادستانی اختیار توقیف آن اموال را نداشته است.

 

زنجانی نمی‌تواند اسرار مشتریان بانک‌های خود را فاش کند

 

کوهپایه‌زاده در پاسخ به این سؤال که گفته می‌شود موکلش در بازداشت، همکاری‌های لازم را برای بازپرداخت بدهی‌ها و اینکه پول‌ها را چه کرده است، انجام نمی‌دهد، گفت: آقای زنجانی در خارج از کشور دارای بانک است و بانک‌ها نیز باید بر اساس قوانین کشوری که در آن ثبت و تأسیس شده‌اند، فعالیت کنند. برخی مسائل که از موکل من پرسیده می‌شود، مربوط به افشای مواردی است که صرفاً مرتبط با منابع مالی شرکت نفت نیست و زنجانی طبق اصول جدی بانکداری در ایران و خارج و به‌عنوان یک بانکدار در قبال همه سپرده‌گذاران و سهامداران مسئول است و باید حافظ اسرار آنها باشد.

 

وی ادامه داد: موکلم از حیث محدودیت‌های اشاره شده، نمی‌تواند مطالبی را بیان کند که به افشای منابع مالی مرتبط با سهامداران و سپرده‌گذاران - که ارتباطی هم به شرکت نفت ندارد - منجر شود.

 

وکیل بابک زنجانی افزود: موکلم نسبتاً همکاری لازم را داشته است، ضمن آنکه هرگاه تحریم‌ها کاملاً برداشته و طلب 100میلیارد دلاری شرکت نفت از سایر بدهکاران تسویه شد و فقط دومیلیارد بدهی زنجانی باقی ماند، می‌توان گفت که او همکاری لازم را نداشته است.

دسته بندی حقوق تجارت , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top