یک کارشناس حقوق جزا در گفت و گو با وکیل ملت

فریب خورده در ازدواج به راحتی می تواند نکاح را فسخ کند

وکیل ملت: زهره محمد حسین پور/این روزها گوشمان عادت کرده به شنیدن خبرهایی که حکایت می کند از فریب خوردن طرفین هنگام بستن عهد و پیمان برای تمامی عمرشان. امروزه یکی از مشکلات میان زوج های جوان که به واسطه آن کانون خانوادگی در همان ابتدای راه از هم فرو می پاشد ، نبود صداقت یا فریب خوردن یکی از طرفین است همین مسئله به ظاهر ساده اما بغرنج حجم بالایی از پرونده های دادگاه خانواده را به خود اختصاص داده است.

تاریخ انتشار: 18آبان1394|03:00

فریب خورده در ازدواج به راحتی می تواند نکاح را فسخ کند
| کد خبر: 48090

در همین خصوص از محمد عسکری نژاد وکیل دادگستری و کارشناس حقوق جزا در خصوص ابعاد حقوقی فریب در ازدواج و مجازات آن در قانون مدنی ایران پرسیدم که ایشان در پاسخ گفت که امروزه یکی از مشکلات فی مابین زوجین عدم شناخت کافی از یکدیگر و نبود صداقت میان آنهاست که همین مقدمه ی فریب کاری و یا اصطلاحا فریب در ازواج است.براساس آمار پرونده های مطروحه بیشتر این فریب از سوی آقایان بوده که دارای دلایل متعدد و متفاوتی بوده حال آنکه عمده  دلیل خانم ها پنهان کاری از ازدواج قبلی می باشد در همین خصوص ماده 128 قانون مدنی آمده است که  « هرگاه در یکی از طرفین صفت خاصی شرط شده و بعد از عقد معلوم شود که طرف مذکور فاقد وصف مقصود بوده برای طرف مقابل حق فسخ خواهد بود.»
از عسکری نژاد پرسیدم که با این حال مجازات فریب در ازدواج در قانون ایران به چه صورت است؟ این کارشناس حقوق جزا
می گوید که در مقابل فریب در ازدواج دو راهكار وجود دارد. فرد فریب خورده یا می تواند از طریق كیفری شكایت كند كه در این صورت 6 ماه الی 2 سال حبس تعیین می شود یا می‌تواند اقدام حقوقی كرده تقاضای حق فسخ كند . فسخ ازدواج تشریفات خاص طلاق را ندارد و فریب خورده می‌تواند به راحتی نكاح را فسخ كند.
اختیار فسخ فوری است بدین معنی كه طرفی كه حق فسخ دارد بعد از اطلاع نكاح را فسخ نكند این حق او ساقط می شود البته به این شرط كه علم به این حق فسخ و علم به فوریت آن داشته باشد.تشخیص مدتی كه برای امكان استفاده از این حق لازم بوده به نظر عرف و عادت است.
مهریه قابل باز پس گیری است
این وکیل دادگستری در ادامه می افزاید که اگر آگاهی فرد فریب خورده بعد از رابطه زناشویی باشد ، وی می تواند علاوه بر فسخ نكاح از عامل فریب مهریه را باز پس گیرد. دادگاه در صدور حكم مجازات مجاز است كه میزان حبس را بر میزان حداقل یا حداكثر تعیین كند ولی همین دادگاه می تواند به لحاظ جهات مخففه یعنی با توجه به این كه فرد فریب دهنده جوان بوده و دارای سوء سابقه نیست ، جریمه را حتی تا میزان 50 هزار تومان تخفیف دهد یعنی كاملا بستگی به دادگاه دارد كه میزان حبس و مجازات را به چه حدی تعیین كند.
از این وکیل خبره دادگستری پرسیدم اگر فریب به وسیله شخص ثالثی واقع گردد؛ چنانکه، پدریا مادر پسر یا دختر، یا واسطه ازدواج، صفاتی برخلاف واقع برای همسر یا شوهر ذکرکرده و طرف دیگر را فریب داده باشد، آیا فریب خورده حق فسخ خواهد داشت؟وی در پاسخ گفت که  قانون مدنی در این مورد ساکت است. بعضی از استادان حقوق تدلیس به وسیله ثالث را موجب حق فسخ برای طرف مقابل دانسته‌اند .
تبانی یکی از زوجین با شخص ثالث در تدلیس به منزله آن است که خود او مرتکب تدلیس شده است و در این صورت با توجه به ماده 1128 قانون مدنی می‌توان گفت: صفت خاصی که یکی از زوجین برخلاف واقع واجد آن قلمداد شده به طور ضمنی وارد قلمروی قرارداد شده و وقوع عقد مبتنی بر آن بوده است.
سکوت در مورد عیب موجود در هریک از زوجین ازموارد تدلیس در نکاح می‌باشد و اداره حقوقی قوه قضاییه نیز در نظریات مختلف خود این امر را تأیید نموده است . در قانون آمده چنانچه هر یک از زوجین قبل از عقد ازدواج طرف خود را به امور واهی از قبیل داشتن تحصیلات عالیه ، تمکن مالی ، موقعیت اجتماعی ، شغل و سمت خاص، تجرد و امثال آن فریب دهد و عقد بر مبنای هر یک از آن‌ها واقع شود ، مصداق واهی بودن موارد اعلامی طرفین نیز عرف می‌باشد یعنی هر آنچه که در عرف به عنوان امر واهی بوده و طرف واجد آن نباشد مشمول قانون می‌گردد.
از این کارشناس ارشد حقوق جزا پرسیدم پس از اثبات حق فسخ برای شخص فریب خورده به چه صورت است؟که وی در پاسخ گفت که در ماده 1128 قانون مدنی چنین آمده است: «هرگاه در یکی از طرفین صفت خاصی شرط شده و بعد از عقد معلوم شود که طرف مذکور فاقد وصف مقصود بوده، برای طرف مقابل حق فسخ خواهد بود، خواه وصف مذکور در عقد تصریح شده یا عقد متبایناً بر آن واقع شده باشد»

قوانین فسخ نکاح
این وکیل دادگستری در پایان قوانین فسخ نکاح را بیان کرد که عبارت است از:
1- فسخ با هر لفظ یا عملی که بر آن دلالت کند، تحقق می یابد. مطابق ماده 1132 ق.م. ((در فسخ نکاح رعایت ترتیباتی که برای طلاق مقرر است، شرط نیست))
2-برای تحقق فسخ، حکم دادگاه شرط نمی باشد و فقط کسی که دارای حق فسخ است، باید ارادة خود را بر فسخ به گونه ای صریح اعلام کند، مثلاً می تواند از طریق اظهارنامة رسمی این کار را انجام دهد. هرچند برای اینکه بتواند انحلال نکاح را در دفاتر رسمی و شناسنامه خود به ثبت برساند و نیز برای رفع اختلاف که غالباً در این گونه موارد پیش می آید، رجوع به دادگاه لازم می باشد. در این حال متقاضی باید دادخواستی به دادگاه تقدیم کند و دلایل خود را مبنی بر داشتن حق فسخ و اعمال آن ابراز کند. دادگاه پس از رسیدگی به پرونده، اگر دلایل خواهان را موجه تشخیص دهد، حکم به فسخ نکاح خواهد کرد. شک نیست که حکم دادگاه فقط به معنای اعلام انحلال ازدواج است.
3-حق فسخ فوری است. مطابق ماده 1131 ق.م((خیار فسخ فوری است و اگر طرفی که حق فسخ دارد، بعد از اطلاع به علت فسخ، نکاح را فسخ نکند، خیار او ساقط می شود، به شرط اینکه علم به حق فسخ و فوریت آن داشته باشد. تشخیص مدتی که برای امکان استفاده از خیار لازم بوده، به نظر عرف و عادت است))
4-تعلق نگرفتن مهریه در صورتی که فسخ قبل از رابطة زناشویی محقق شود. مطابق ماده 1101 ق.م((هرگاه عقد نکاح قبل از نزدیکی به جهتی فسخ شود، زن حق مهر ندارد)). البته باید توجه داشت که ماده 1082 ق.م. بیان می دارد: ((به مجرد عقد، زن مالک مهر می شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید)). بنابراین از قاعدة کلی موجود در ماده 1082 ق.م. تنها مورد مذکور در ماده 1101 ق.م. استثنا شده است، لذا در صورتی که عقد نکاح بعد از نزدیکی فسخ شود، زن مالک مهر خواهد بود.
5-تعلق گرفتن مجازات در صورتی که تخلف زن یا شوهر از وصف مشروط، همراه با تدلیس باشد. مطابق ماده 647 ق.م.1. ((چنان چه هر یک از زوجین قبل از عقد ازدواج، طرف خود را به امور واهی از قبیل داشتن تحصیلات عالی، تمکن مالی، موقعیت اجتماعی، شغل، سمت خاص، تجرد و امثال آن فریب دهد و عقد بر مبنای هر یک از آنها واقع شود، مرتکب به حبس تعزیری از شش ماه تا دو سال محکوم می گردد))
 

کلید واژه ها فریب در ازدواج - نکاح - فسخ
دسته بندی حقوق اجتماعی , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top