تاریخ انتشار: 18آبان1394|14:26

| کد خبر: 48541

رکن آبادی زنده است

وکیل ملت: آخرین خبرها حکایت از این دارد که غضنفر رکن‌آبادی زنده است.

 معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان وزیر امور خارجه زنده دیده شدن غضنفر رکن‌آبادی را در آمبولانس، مسئله‌ای اجماعی و یقینی دانست.

حسن قشقاوی گفت: فردی که او را دیده اکنون حی و حاضر است و در این باره گواهی داده است پس در این باره تردیدی نیست.

وی در پاسخ به پرسشی درباره احتمال ربایش رکن‌آبادی اظهار داشت: بعد از این مرحله ممکن است بگویند او جان باخته، منطقی وجود دارد که اگر چنین است باید پیکر پاکش را ببینیم پس وقتی نمی‌بینیم هر احتمالی مطرح می‌شود؛ منتهی این، احتمال است و هیچ‌کس نمی‌‌واند به قطعیت بگوید که ربوده شده یا نشده است.

قشقاوی گفت: همیشه می‌گویند که ممکن است احتمال، کوچک اما محتمل بزرگ باشد چون آقای رکن‌آبادی شخصیت قابل توجهی است به همین علت نمی‌توانیم در قبال این احتمال (ربایش) حتی اگر کوچک باشد بی‌تفاوت باشیم. پیگیری‌ها ادامه دارد تا این مساله هرچه زود‌تر تعیین تکلیف شود.

معاون وزیر خارجه در پاسخ به این پرسش که ممکن است برای رعایت ملاحظات دیپلماتیک از پیگیری فاجعه منا عقب نشینی کنیم یا به فراموشی سپرده شود اظهارداشت: خیر، عقب نشینی یک مقوله است و تعامل و رایزنی مقوله دیگر.

وی افزود: استفاده از راهکارهای دیپلماتیک در عرصه بین المللی معنی و نُرم خاص خود را دارد و خارج از آن نمی‌توان اقدام کرد طبعا از ما به عنوان سربازان دیپلماتیک انتظار دارند نه سربازان نظامی.

قشقاوی گفت: صحبت از رفع تنش، تعامل و رایزنی یعنی دیپلماسی فعال و غیر از آن دیپلماسی منفعل است. موضع گیری بخشی از دیپاماسی است که دیپلماسی گفتاری تلقی می‌شود که حتما باید قاطع و قوی باشد اما این مگر چند درصد کار است؟ ده درصد.

وی افزود: اینکه مدام بیانیه صادر کنیم و مدام موضع بگیریم حداکثر ده درصد کار است نود درصد پشت این دیپلماسی گفتاری، دیپلماسی رفتاری و اعمالی است.

معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به پرسش دیگری درباره اقدامات دولت برای تحقق وعده پیگیری حقوق جانباختگان منا گفت: برای پیگیری این مسئله در عرصه بین المللی باید کشورهای دیگر با ما همراه باشند تا بتوانیم کار را پیش ببریم زیرا یک دست صدا ندارد.

قشقاوی افزود: واقعیت این است که همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند در فاجعه منا فقط ایران موضع قاطعی گرفت و دیگر کشورهایی که اتباعشان در این فاجعه جان باختند قاطعانه عمل نکردند؛ مگر ما این واقعیت را نمی‌دانیم؟

وی اضافه کرد: بدیهی‌ترین موضع در بحث منا، اعلام آمار رسمی از جان باختگان است اما تاکنون بسیاری از کشورهای آسیب دیده آمار رسمی ارائه نکرده و فقط رسانه‌هایشان آمار‌ها را منتشر کرده‌اند.

قشقاوی گفت: در حادثه سقوط جرثقیل، عربستان پس از یک هفته کمیته حقیقت یاب تشکیل داد و شرکت مقصر را معرفی و منع کار کرد اما در فاجعه منا با گذشت ۴۵ روز هنوز این کمیته تشکیل نشده است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا با توجه به این تعلل، عربستان قصد همکاری با ایران برای روشن شدن ابعاد این فاجعه را ندارد اظهار داشت: باید بقیه کشورهای آسیب دیده را همراه کنیم اما متاسفانه در این زمینه آنچه مطلوب ماست حاصل نمی‌شود.

معاون وزیر امور خارجه درباره نتایج رایزنی با کشورهای آسیب دیده در این باره نیز گفت: در‌‌ همان هفته اول فاجعه، تلکسی به همه سفارتخانه‌هایمان زدیم و دفتر یادبود گذاشته شد تا افکار عمومی از این فاجعه آگاه شوند و مشاهیر و شخصیت‌ها آمدند و دفتر را امضا کردند.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری صداوسیما، قشقاوی طرح مساله منا در مذاکرات وزیر خارجه با همتایانش و نطق رئیس جمهور در سازمان ملل متحد را از دیگر اقدامات دیپلماتیک در پیگیری مساله منا برشمرد.

وی گفت: ممکن است بپرسند که آثار عملی این اقدامات چیست که باید گفت باید دعا و تلاش کنیم که بقیه کشور‌ها همراه شوند اما اشکال کار این است که شاید آن گونه که انتظار داریم ممکن نشود.

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top