حميد جنتي در گفت‌وگو با «وكيل ملت» عنوان كرد:

عربستان بايد ديه جانباختگان را بپردازد

وکیل ملت: ابعاد وسيع فاجعه حادثه منا در ذهن همگان تا سال‌ها باقي خواهد ماند. حادثه‌اي كه جان تعداد زيادي از زائران چه ايراني و چه غير ايراني را گرفت.

تاریخ انتشار: 19آبان1394|03:01

عربستان بايد ديه جانباختگان را بپردازد
| کد خبر: 48630

هر چند تعداد قربانیان فاجعه منا هنوز به طور دقیق مشخص نیست، ولی آنچه که بیش از هر چیز اهمیت دارد روشن شدن علت و کیفیت به وجود آمدن این واقعه و چگونگی وقوع آن است. از لحاظ انسانی و اخلاقی نیز آنچه اهمیت دارد جان انسان است چه قربانی آن یک نفر باشد و چه صدها نفر، مرگ غیر عادی انسان در هر صورت دردناک است. حال اين سوال مطرح است كشور عربستان در اين راستا بايد چه اقداماتي انجام دهد؟ كشور ايران در اين راستا چه مسئوليت دارد؟ در اين زمينه «وكيل ملت»گفت‌گويي با حميد جنتي حقوقدان و وكيل پايه يك دادگستري انجام داده كه از نظرتان مي‌گذرد.
حميد جنتي در مورد حادثه منا گفت: تا آنجا كه بنده اطلاع دارم اقداماتي كه از سوي كشور ما صورت گرفته خوب بوده و اقداماتي بوده كه از نظر قانوني بايد انجام مي‌شده.
عدم سونيت در حادثه منا
اين حقوقدان با اشاره به اينكه در حادثه منا سونيتي خاصي صورت نگرفته است، خاطرنشان كرد: آنچه مسلم است اين است كه كشور عرستان موظف بوده كه تمام اصول و جوانب ايمني را در اين مراسم عظيم با توجه به مخاطرات آن رعايت و پيش‌بيني مي‌كرد. اما چه از نظر قوانين داخلي و چه قوانين بين‌المللي مسئوليت مدني اين حادثه برعهده كشور عربستان است.
  اين وكيل دادگستري افزود: به نظر بنده مناسك حج با توجه  به درآمد بسياري كه براي كشور عربستان دارد بايد جان و سلامتي زائران توسط شركت‌هاي بزرگ را بيمه  مي‌كردند. كه البته اين مساله عرف بين‌المللي است.
نيازي به شكايت به ديوان بين‌المللي نيست
جنتي با بيان اينكه به لحاظ مسئوليت مدني، كشور عربستان مسئول اين حادثه است تصريح كرد:  اما به دليل اينكه سونيت و عمدي در اين حادثه وجود نداشته پس بحث جرم و جنايتي منتفي است و نيازي به شكايت دردادگاه بين‌المللي نيست. ولي كشور عربستان مسئول است كه زيرا بايد امنيت و اصول ايمني  اين مناسك بزرگ تامين مي‌كرد.  
وي در پاسخ به اين سوال كه بيمه زائران بايد از سوي كشور ايران صورت مي‌گرفت يا كشور عربستان خاطرنشان كرد: بيمه از سوي هردو طرف مي‌تواند انجام شود حال در مورد مهم‌ترين و عظيم‌ترين مناسك شيعيان كه استقبال زيادي هم از آن صورت مي‌گيرد كشور عربستان موظف است وقتي عده كثيري از افراد جمع مي‌شوند و مشخص است كه خطرات زيادي هم به هراه داشته بايد زائران را بيمه مي‌كرد. هرساله اين مناسك انجام مي‌شودالبته ممكن است كاروان‌ها نيز زائران رابيمه كرده باشد كه البته اجباري در اين بيمه از سوي كاروان‌ها وجود ندارد. 
پرداخت ديه
جنتي در خاتمه در پاسخ به اين سوال كه آيا كشور عربستان موظف است طبق قوانين به خانواده‌هاي بازماندگان ديه پرداخت كند،‌خاطرنشان كرد: البته تا آنجا كه بنده اطلاع دارم كشور عربستان اعلام كرده كه ديه اين افراد را مي‌پردازد. كشور عربستان عدم توانايي در برقراري امنيت در مراسم حج و بايد ديه بپردازد.

 

انتهای پیام/

کلید واژه ها فاجعه منا - عربستان
دسته بندی حقوق سیاسی , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top