تاریخ انتشار: 19آبان1394|19:28

| کد خبر: 49298

قاضی صلواتی:مامور زندان همکاری کننده با بابک زنجانی در بازداشت است

وکیل ملت: قاضی صلواتی گفت: مامور زندانی که با بابک زنجانی همکاری می کرد، اکنون در بازداشت به سر می برد و پرونده او در در دادسرای کارکنان دولت در حال رسیدگی است.

قاضی ابوالقاسم صلواتی، قاضی پرونده میلیاردر نفتی روز سه شنبه در هفتمین جلسه رسیدگی به اتهامات بابک زنجانی و دو تن از همراهانش که به صورت علنی در شعبه 15 دادسرا و دادگاه انقلاب اسلامی تهران برگزار شد، بعد از اظهارات رضا نجفی نماینده دادستان این مطلب را عنوان کرد.

** براساس قانون، دادگاه صلاحیت رسیدگی به موارد خارج از کشور را دارد
رضا نجفی نماینده دادستان سپس به موادی از قوانین مبنی بر صلاحیت دادستانی بر رسیدگی به امور بانک های خارج از کشور اشاره و اظهار کرد: دو روز است متهم مکرر مطرح می کند دادستانی حق ورود به آی بن و منشا پول را ندارد و لازم می دانم مقررات قانونی را در این بخش به استحضار برسانم.
وی ادامه داد: با استناد به قوانین جزائی ایران، هرگاه قسمتی از جرم در قلمرو ایران واقع شود، در حوزه جرم و رسیدگی جمهوری اسلامی ایران است که در قانون سابق مجازات اسلامی نیز به آن اشاره شد.
نجفی افزود: از آنجا که فعل مجرمانه متهم در بانک های خارجی متنهی به بردن بیت المال شده، در کشور باید به این موضوع رسیدگی شود.
نماینده دادستان با قرائت ماده 316 قانون آیین دادرسی کیفری گفت: به اتهامات اشخاصی که در خارج از قلمرو جمهوری اسلامی مرتکب جرم می شوند، جمهوری اسلامی ایران طبق قانون صلاحیت رسیدگی دارد و حسب مورد رسیدگی می شود.
به گفته وی، وفق ماده 526 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات، هر کس اسکناس رایج داخلی، خارجی، برات و اسناد تعهدآور بانکی را به قصد اخلال در نظم پولی، بانکی یا اقتصادی و یا بر هم زدن امنیت کشور، جعل یا وارد کشور کند ، چنانچه محارب شناخته نشود، به پنج تا 23 سال حبس محکوم می شود.

** 15 میلیارد یورو را از کجا آورده اید؟ منشا آن از کجاست؟
نجفی تصریح کرد: در بخش آی بن و 15 میلیارد یورو باید بگویم در طول رسیدگی متهم ادعا می کرد وجوه نفت را در بانک مالزیایی خود تامین کرده است اما بعدا مشخص می شود این وجود در داخل کشور هزینه شد.
وی با طرح این سئوال از متهم که 15 میلیارد یورو را از کجا آورده اید و منشا آن از کجاست، ادامه داد: می گویید دادستانی و مراجع قضائی صلاحیت ورود به بانک های شما را ندارند ؛ شما ادعا می کنید وجه نفت را پرداخت کردید باید نسبت به این ادعا مدرک ارائه دهید.
نماینده دادستان خاطرنشان کرد: روی هوا که نمی شود گفت 15 میلیارد یورو توسط شخصی به نام شیخ حشر از آی بن ( آی بن شرکتی است که اختصار International Bank Account Number است) وام گرفته اید اما هیچ مدرکی و منشایی نشان ندهید.
نجفی تصریح کرد: گزارش هایی از وزارت اطلاعات داریم مبنی براینکه این متهم با ارائه یک نرم افزار به بانک ها ، قابلیت خواندن این کارت های بانکی را داشته و مبلغ پنج هزار و 600 میلیارد یورو دریافت کرده است؛ در حالی که این نقل و انتقال در بستر اینترنت و بدون استفاده از سیستم رمزدار انجام شد؛ این پرداخت در داخل کشور حواله می شد و متهم توانایی ارتباط با نرم افزار آی بن خارجی را نداشته است.
به گفته وی، همه بانک هایی که از بابک زنجانی کردیت کارت گرفتند اعلام کردند وجوه را پیشاپیش پرداخت کردند؛ شبکه آی بن توسط شخصی به نام «م» برای بابک زنجانی تعبیه می شد و نهایتا دستور حواله را در خارج از کشور از مجاری که می توانستند انجام می دادند.

** محل اعتباری آی بن واریزی بانک مرکزی است
نجفی به اظهارات دو «م.م.» اشاره و اظهار کرد: «م.م» یک تایپیست محض نیست و اعلام کرده محل اعتباری آی بن واریزی بانک مرکزی است و آن یکی «م.م» نیز عضو هیات مدیره کنت بانک بوده است.
نماینده دادستان با طرح چند سئوال از متهم، گفت: ادعا می کنید شیخ حشر آنقدر به شما اعتماد داشته است که ضامن شما برای اخذ وام شد؛ پس به او دسترسی دارید و او را اینجا بیاورید تا ببینیم ماهیت این فرد چیست؟ محل سکونت و کار او کجاست؟ ایا ممکن است این فرد منابع آزاد بلاتکلیف به اندازه 15 میلیارد یورو داشته باشد و در این مسیر قرار دهد؟
وی اضافه کرد: آیا شرکت ارائه دهنده خدمات یعنی آی بن ، یک شرکت سپرده پذیر نیز است و تسهیلات پرداخت می کند؟ در حالی که سوئیفت اعلام کرده چنین زیر مجموعه ای نداریم و تسهیلات پرداخت نمی کنیم.

** حواله حج و زیارت از محل منابع فروش نفت پرداخت شد نه آی بن
نماینده دادستان به یکی از گزارشات اطلاعات سپاه اشاره کرد و گفت: متهم اعلام کرده حواله حج و زیارت را از منابع آی بن پرداخت کرده است اما طبق نتیجه بدست آمده این حوالجات از محل فروش نفت پرداخت شده است.
این مقام قضائی موضوع صدور کردیت کارت را جزو عملیات مداخله در نظام ارزی کشور برشمرد که متهم ادعا می کرد این کار در خارج از کشور انجام می شده است.
نجفی درباره بحث اس سی تی بنکرز ادامه داد: خانم «ف.د» گفته دوره ای به دلیل مشکلات، برای خرید قطعات مورد نیاز، ارز وون کره را در داخل کشور توزیع کردیم.
وی تصریح کرد: متهم پس از دستور بازپرس برای اعلام منشا وام 15 میلیارد یورویی می گوید این وام را از آی بن گرفته ام و پرسنل من در این باره توضیح می دهد و ادعا می کند اطلاعات وام 15 میلیارد یورویی در درفت مشترک من و وزارت اطلاعات جای گرفته است.
در این لحظه قاضی صلواتی از متهم می خواهد 15 میلیارد یورو را برای دادگاه روشن کند و بگوید شیخ حشر کیست و خطاب به متهم می گوید، آیا از انجام این کار عاجزی؟ و او نیز پاسخ می دهد، نه من کی گفتم عاجزم.
نماینده دادستان دوباره تریبون را در دست می گیرد و به سخنانش بدین صورت ادامه می دهد: متهم اسنادی را می نوشت و به واسطه خواهرش در بیرون زندان تحویل می داد؛ متهم از خواهرش خواست تا با جعل سند، سندی در شرکت او مبنی بر هزینه کرد 15 میلیارد یورو تنظیم کنند که روی سربرگ نوشته شده باشد آی بن.

نماینده دادستان سپس به نامه بابک زنجانی به خواهرش اشاره کرد و گفت: بابک زنجانی در این نامه خطاب به خواهرش نوشته است «ن» جان، دیگر با «س.چ» ارتباط نگیرید؛ او اینجا اطلاعات می دهد و کلی با بازپرس حرف زده است؛ سی دی را به «م» بدهید و به او بگویید پانزدهم هر ماه میلادی این کار را انجام دهد؛ در این لحظه نماینده دادستان کاری که زنجانی در نامه به خواهرش اشاره می کند تا انجام دهد را جعل سند عنوان می کند و می گوید، وقتی بازپرس بر منشا پولی متهم اصرار می کند او نیز مجبور به سند سازی و منشا سازی می شود و اینگونه در نامه از خواهرش می خواهد تا برای او سند سازی و در قالب پی دی اف آماده کنند و گزارش آن را پانزدهم هر ماه میلادی به بازپرس تحویل دهد.
نجفی خاطرنشان کرد، بابک زنجانی در نامه به خواهرش از او خواسته تا به «م» بگوید با خانم های «چ» و «م» صحبت نکند و آن ها ندانند او چه کار می کند؛ همچنین خواسته تا وارد ایمیل شوند و طوری وانمود کنند که ایمیل را ارسال می کنند اما ایمیل در درفت ذخیره شود.
او سپس با اشاره به نامه بابک زنجانی به «س.چ» و «م»، ادامه داد: خانم ها «چ» و «م» متاسفم درعمرتان کاش دقت می کردید که در این لحظه متهم نفتی پاسخ داد: من این نامه را به آن ها نوشتم و خطاب به آن ها گفتم متاسفم در این شرایطی که قرار دارم بارها اشتباه کار را انجام می دهید؛ خوب دقت کنید صد بار بخوانید ولااقل یک بار در عمرتان دقت کنید.
نماینده دادستان سپس به اظهارات «س.چ» اشاره و اظهار کرد: این خانم در اظهاراتش اعلام کرد، گزارش آی بن را از زمان حضور آقای زنجانی انجام می دادم و چندبار آن را پرینت گرفته و به چند جا فرستادم ، هر ماه به شما بازپرس تحویل می دادم.
نجفی از زنجانی پرسدی، پرینت 201 صفحه ای چگونه آماده می شد که او پاسخ داد، یک نمونه را در سیستم داشتیم و بازپرس از ما خواسته تا هر ماه گزارش آی بن را برای او بفرستم.
دوباره نماینده دادستان اظهار کرد: در پیغام بابک زنجانی به خواهرش آمده است که طبق گفته زنجانی تغییراتی در فایل می دهیم، 15 میلادی هر ماه نامه ای در درفت می آید و دو روز بعد اتوماتیک وار حذف می شود؛ این فایل ها را پرینت بگیرید و به بازپرسی تحویل دهید.
وی ادامه داد: در حالی که «چ» اظهار کرده است این گزارش به صورت اتوماتیک نمی آمد و خود آن را تنظیم می کردیم؛ ابتدا تلفنی با خانم «ز» صحبت کردم و بعد او را حضوری دیدم یک نمونه از آنچه آقای زنجانی می خواست درست کردم و به خواهر زنجانی تحویل دادم؛ او دوباره برگه را برگرداند و خواست تا اشتباهات را اصلاح کنم تا اینکه تایید بابک زنجانی را گرفت.
نجفی یادآور شد: زنجانی در یکی از این نامه ها نوشته تا یک نسخه از این فایل و پی دی اف را به آقای «الف» در وزارت اطلاعات تحویل دهند و «چ» نیز گفته که چند بار با پیک فرستادیم و یک بار نیز در فروردین ماه با خواهر زنجانی حضوری به وزارت اطلاعات رفتیم که او در خودرو ماند و من نزد آقای «الف» رفتم.

** اظهارات خواهر بابک زنجانی
نماینده دادستان با بیان اینکه خواهر بابک زنجانی دستگیر شده بود، بیان کرد: بازپرس از او پرسید شخصی که با شما دستگیر شد را می شناسید و او نیز پاسخ داد، بله، او شخصی به نام «ف» بود که گاهی از زندان برایم نامه می آورد؛ فکر می کنم حدود 10 نامه برای من آورد که اکثر نامه ها برای رفع نگرانی و 2 نامه برای کار جابجایی در شرکت بود.
وی اضافه کرد: از خانم زنجانی راجع به این موضوع که پیغام پرینت آی بن چه بود، پرسیده شد که پاسخ داد، نامه آی بن خطاب به من نبود ؛ از آنجا که انجام این کار تنها از شرکت امکان پذیر بود با وجود تلاش ها نتوانستیم در محل کارم این کار را انجام دهیم.
نجفی تصریح کرد: خواهر زنجانی در اظهاراتش آورده است این نامه ها از برج 9 سال 93 شروع شده است و روزی در محل کارم بودم که «ف» آمد و گفت این نامه از طرف برادر شما است و باید پیش شخصی به نام «م.ک» و «ب» می رفتیم؛ نماینده دادستان دراین حین اظهار کرد، «ب» جزو متهمان نفت جی است که در دادسرا بازداشت می باشد.
بابک زنجانی در این هنگام اظهار داشت: بازپرس از من پرسید چقدر توسط سیستم آی بن حواله کردید و من گفتم حدود چهار هزار تا و بازپرس دوبار هپرسید، از این مبلغ 15 میلیارد یورو چقدر مانده که گفتم ریز آن را به یاد نمی آورم و از شرکتم خواستم تا این کار را انجام دهند .

** قاضی صلواتی: بازپرس به عنوان مطلع به دادگاه دعوت می شود
دراین هنگام نماینده دادستان از قاضی خواست تا بازپرس را به دادگاه دعوت کند و قاضی صلواتی نیز تصریح کرد: از بازپرس به عنوان مطلع دعوت می کنم تا در دادگاه حاضر شود.
بابک زنجانی در ادامه دفاعیات به بحث نامه به وزارت اطلاعات اشاره کرد که قاضی پرونده خطاب به او گفت: با توجه به تکذیب معاون وزارت اطلاعات این بحث ربطی ندارد.
بابک زنجانی: اشتباه می کنند.
قاضی: همه از وزارت اطلاعات، نماینده دادستان، بازپرس و کارشناسان اشتباه می کنند و شما اشتباه نمی کنید؟
بابک زنجانی: اگر تکذیب می کنند چرا وسیله ای برای ارتباط با آن ها داشتم؟
قاضی: با وکیل می توانستید صحبت کنید.
بابک زنجانی: با وکیل صحبت کنم؟ یک سال و نیم به من اجازه ندادند وکیل را ببینم.
قاضی خطاب به متهم تکرار کرد: آیا شیخ حشر و یوروسف وجود دارد، که متهم پاسخ داد بله هم شیخ حشر و هم شرکت یوروسف وجود خارجی دارد؛ یوروسف شرکتی است که در اوکراین ثبت شده است و «م.ب» شریک علی اف در آذربایجان، صاحب آن است؛ این یک شرکت خیریه است که 15 سال پیش تاسیس شد.
قاضی پرسید، یوروسف خیریه است؟ و زنجانی پاسخ داد، بله این یک مجموعه خیریه است که کار می کند وخوب یا بد بودنش به من ربطی ندارد.

** شیخ حشر در صورت لزوم در دادگاه حاضر می شود
قاضی از متهم پرسید، آیا شیخ حشر زنده است، متهم گفت: بله؛ قاضی ادامه داد: می توانی صحبت کند و زنجانی جواب داد، بله او زنده است و در دبی زندگی می کند و می تواند صحبت کند.
قاضی از او پرسید، آیا شیخ حشر می تواند اینجا بیاید که زنجانی پاسخ داد: دلیلی ندارد به اینجا بیاید.
قاضی دوباره پرسید آیا می آید؟ و بابک زنجانی گفت: بله، می آید هر وقت لازم باشد از او می خواهم به اینجا بیاید؛ اما اگر بیاید مشکل شما رفع می شود؟
و قاضی تاکید کرد، آیا می آید و زنجانی پاسخ داد، بله می آید.
ساعت تقریبا 11 و 40 دقیقه را نشان می دهد که قاضی پایان جلسه هفتم را رسما اعلام و ادامه رسیدگی را به صبح فردا چهارشنبه موکول می کند.

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top