تاریخ انتشار: 20آبان1394|15:11

| کد خبر: 49740

آتش زدن چادرهای کارتن خواب‌های پارک حقانی پیام سیاسی داشت

وکیل ملت: مدیر عامل موسسه سیمای سبز رهایی، آتش کشیدن چادرهای کارتن خواب‌های پارک حقانی محله هرندی را یک کار سیاسی دانست و گفت: مردم خواستند با این کار دولت را وادار کنند هرچه زودتر مراکز نگهداری و حمایت از کارتن خواب‌ها در زمستان را راه اندازی کند.

حبیب بهرامی مدیرعامل موسسه سیمای سبز رهایی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی آنا، به حادثه تلخ روز گذشته در پارک حقانی اشاره و بیان کرد: ظهر روز گذشته تعدادی از مردم به کارتن خواب‌های پارک حقانی حمله کرده و تمام چادرهای آنان را به آتش کشیدند البته این چادرها در نظر ما فقط چادر است اما برای کارتن خواب‌ها مصداق خانه و کاشانه و زندگی دارد.

وی افزود: پس از این اتفاق بسیاری از نهادهای مدنی با حضور در این منطقه برای این افراد غذا، لوازم پانسمان، پتو و لباس آوردند و سعی کردند با کمک به آنان کمی از درد آنان را التیام بخشند.

مدیرعامل موسسه سیمای سبز رهایی که در زمینه اعتیاد و کارتن خوابی فعالیت دارد، در ادامه گفت: متأسفانه معتادان و کارتن خواب‌های این منطقه مورد ضرب و جرح قرار گرفتند که به نظر می‌رسد این کار یک پیام سیاسی داشت تا دولت را وادار کنند هرچه زودتر مراکز نگهداری و حمایت از کارتن خواب‌ها در زمستان را راه اندازی کند زیرا دولت پیش از این قول داده بود مراکزی را برای حمایت و نگهداری از کارتن خواب‌ها در فصل زمستان راه اندازی کند.

بهرامی ادامه داد: متاسفانه این روش بسیار غلط و اشتباهی است و می‌تواند فرهنگ نادرستی را در حوزه اعتیاد گسترش دهد. خوشبختانه در این حادثه آسیب جدی به کسی وارد نشده است و خبر بد این که این رفتارهای نادرست و غیر اخلاقی مردم و این نوع برنامه‌های سازمان‌دهی شده به فرهنگ‌سازی در حوزه اعتیاد آسیب می‌رساند.

وی تصریح کرد: متولی حوزه اعتیاد در کشور، ستاد مبارزه با مواد مخدر است ولی بعضی از برنامه‌ها در این مورد نیز بین وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی تقسیم شده است. به طور کلی سازمان بهزیستی کشور خدمات خوبی را به کارتن خواب‌ها و معتادان ارائه کرده است و وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی کشور نگاه کارشناسانه ای به موضوع اعتیاد دارند ولی ستاد مبارزه با مواد مخدر و نیروی انتظامی نسبت به اعتیاد نگاه قهری و نگاه مجرمانه‌ای دارند.

مدیرعامل موسسه سیمای سبز رهایی گفت: در برنامه‌هایی که پلیسی می‌شود، متأسفانه خروجی از حوزه اعتیاد و خصوصاً درمان اعتیاد نداشته‌ایم به طوری که افرادی که توسط پلیس دستگیر شده و با احکام قضایی راهی زندان و مراکز درمانی شدند پس از برگشت تقریبا 100 درصد آنان به اعتیاد باز می‌گردند.

بهرامی ، پلیس را مسئول ایجاد و تامین امنیت مردم کشور دانست و گفت: این عده‌ای که در پارک حقانی زندگی می‌کنند قسمتی از مردم و جامعه ما هستند که اتفاقا قسمتی از مردم بیمار کشور هستند و نیاز به حمایت و رسیدگی دارند و پلیس باید به خوبی درباره آنها اجرای وظیفه کند.

وی در مورد خدمات موسسه متبوع خود گفت: مؤسسه کاهش آسیب سیمای سبز رهایی در حوزه مبارزه با اعتیاد فعالیت می‌کند و بیشتر از 10 مرکز گذری در حوزه اعتیاد برای کارتن خواب‌ها در تهران راه اندازی کرده است. همچنین شب ها با حضور در مراکز پر جمعیت کارتن خواب‌ها و معتادان به آنها غذای گرم و سرنگ و سوزن می‌دهیم و حتی زخم‌های آنان را پانسمان می‌کنیم. همچنین زنان کارتن خوابی که هزینه‌ای برای درمان ندارند را با خود می آوریم و در مرکز پذیرش می‌شوند. مراکز اقامتی ویژه بانوان داریم در مرکز مرهم 30 تن از بانوان که قبلا معتاد بوده‌اند تحت پوشش و حمایت قرار داده‌ایم و هم اکنون این زنان تحت درمان هستند ولی یا خانواده‌ای ندارند و یا از سوی خانواده پذیرفته نمی‌شوند. خانه میان راهی مکانی امن برای زنان و دخترانی بهبود یافته از اعتیاد است که از سوی خانواده مورد حمایت قرار نمی‌گیرند در این مرکز برای آنان برنامه‌های اشتغال‌زایی درمان و تفریحی در نظر می‌گیریم تا اجرای این برنامه‌ها مجالی برای بازگشت آنان به زندگی دوباره باشد.

 

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top