تاریخ انتشار: 20آبان1394|16:04

| کد خبر: 49774

ماموریت های محوله هیچ تناسبی با عِده و عُده موجود در دستگاه قضا ندارد

وکیل ملت: معاون اول قوه قضائیه گفت: متاسفانه ما در قوه قضائیه با مشکلات عدیده ای مواجه هستیم و ماموریت های محوله هیچ تناسبی با عِده و عُده موجود در دستگاه قضا ندارد.

غلامحسین محسنی اژه ای در نشست شورای مدیران دادگستری استان تهران ضمن اشاره به موفقیت های دوره تصدی دادستانی کل کشور و رسیدگی به حدود 27 هزار فقره پرونده مواد مخدر و غیره در طول پنج سال بدون افزایش نیروی انسانی و وجود مشکلات عدیده به عنوان نمونه افزود: برخی از آمارها پسندیده نیست مانند اینکه با چه تعداد از متخلفان در دستگاه قضائی برخورد شده است.
وی با بیان اینکه ضرورت دارد کاری کنیم که تخلفی صورت نگیرد، اظهار داشت: اهمیت امر قضا بر کسی پوشیده نیست و امید است این بار خطیر را به سرمنزل مقصود برسانیم و یا حداقل در مسیر تحقق آن تلاش کنیم و مسلما این امر پاداش و اجر ویژه ای در نزد خداوند متعال دارد.
وی ادامه داد: متاسفانه ما در قوه قضائیه با مشکلات عدیده ای مواجه هستیم و ماموریت های محوله هیچ تناسبی با عِده و عُده موجود ندارد اما معتقدیم انسان های بزرگی چون شما می توانند علیرغم وجود مشکلات در عرصه های مختلف با داشتن روحیه جهادی و با اتکال به خداوند بزرگ در جهت رسیدن به اهداف مقدس قوه قضائیه ،که همانا اجرای عدالت و احقاق حقوق عامه است تلاش کنند.
سخنگوی دستگاه قضا افزود: پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و ارزش های هشت سال دفاع مقدس بی شک دستاوردهای عظیم حاصل از چنین روحیه بلند امت بصیرمان بوده است و دشمن درصدد مقابله با این امر مهم است چرا که هیچگاه از تجهیزات نظامی و قدرت مادی ما شکست نخورده ولی از ناحیه روحیه جهادی و مقاوم ملت عزیز ایران مرتبا دچار آسیب های جدی شده است.
وی در ادامه افزود: امروز ایران اسلامی با هیچ یک از کشورهای مسلمان همسایه و غیرهمسایه قابل مقایسه نیست و مبارزه جهانی با هرگونه استکبار ، نشات گرفته از مقاومت بی نظیر مردم غیور و انقلابی ماست، به همین منظور ضروری است تلاش کنیم این نعمت بزرگ الهی به عنوان یک سرمایه بی بدیل از وساوس شیاطین جن و انس محفوظ بماند و بطور قطع با این سرمایه معنوی می توان بر تمامی مشکلات پیش روی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران غلبه کرد.
محسنی اژه ای با اشاره به ماموریت های مهم قوه قضائیه اظهار داشت: در دوره اخیر ریاست قوه قضائیه و تصدی معاونت اول توسط اینجانب در ابتدا چند موضوع مورد توجه قرار گرفت یکی اینکه انجام ماموریت های محوله قطعا با این تعداد پرسنل اداری و قضائی امکان پذیر نیست پس یا باید به تعداد پرسنل افزوده شود و یا ماموریت ها کاهش یابد که برای تحقق این هدف می توان از طریق جرم زدائی گام های مهمی برداشت لکن باید اذعان کرد که در این امر توفیقات چندانی حاصل نشده زیرا بسیاری از امور در اختیار قوه قضائیه نیست و مستلزم مساعدت های همه جانبه سایر قوا و نهادهای قانونی نظام است.
وی تصریح کرد: مطابق با برنامه پنجم توسعه کشور تعدادی قاضی جذب شده ولی کافی نبوده است و در مورد بکارگیری پرسنل اداری نیز به جهت نداشتن مجوزهای لازم و اعتبارات مربوطه هیچگونه توفیقی بدست نیامده است و مشکل کمبود فضای اداری نیز به شدت آزار دهنده است و به حق باید گفت که دادگستری استان تهران یکی از مناطق محروم کشور است.
محسنی اژه ای افزود: از آنجائیکه در جهت رفع معضل کمبود فضای اداری بودجه مناسبی در همین شرایط فعلی در نظر گرفته شده امید است که در آینده ای نه چندان دور شاهد گشایش هایی در این زمینه باشیم .
وی ارتقای سلامت در قوه قضائیه را از دیگر موضوعات مهم عنوان کرد و افزود: قضات مومن ، انقلابی و باسواد در عدلیه فراوان هستند اما در خارج از قوه ، فضای نامناسبی وجود دارد که با زحمات کم نظیر همکاران مطابقت ندارد در نتیجه می طلبد که با نظارت دقیق تر و برخورد قاطع با متخلفین احتمالی ، فضای مذکور تغییر کند.
معاون اول قوه قضاییه افزود: به نظر می رسد این نهاد در رابطه با حفظ استقلال قوه قضائیه موفق بوده و با متخلفان و مجرمان بدون تبعیض و صرفا برابر مقررات قانونی برخورد کرده است که رسیدگی به جرائم صاحبان قدرت و ثروت در جامعه یقینا در همین راستا صورت گرفته است . موضوع مهم دیگر ارتقاء کارآمدی قوه قضائیه بوده است و این میسر نیست مگر با کاهش ورودی پرونده ها با تحقق جرم زدائی و پیشگیری از وقوع جرم و اقداماتی از این قبیل .
سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: به هر حال مسئولان قوه قضائیه مسئولیت تدبیر و تامین امکانات و نیروی انسانی را به عهده دارند و ما نیز با روحیه ای انقلابی و جهادی ضمن تحمل مشکلات موجود و با اتکال به معبود موظفیم در جهت تحقق اهداف مقدس پیش رو تلاش کنیم.

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top