تاریخ انتشار: 20آبان1394|18:27

| کد خبر: 49846

آمادگی سازمان ثبت اسناد و املاک برای اجرای حسابداری با رویکرد تعهدی

وکیل ملت: رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه این سازمان آمادگی برای اجرای حسابداری با رویکرد تعهدی را دارد، گفت: عمده برنامه ریزی های سازمان ثبت در چند سال اخیر بر اساس همین رویکرد بوده است.

احمد تویسرکانی در نخستین همایش پیاده سازی نظام حسابداری بخش عمومی با رویکرد تعهدی در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: با توجه به قیمت تمام شده تمامی خدمات ارائه شده و نگاه نتیجه گرایانه موفق شدیم علیرغم کم لطفی های فراوان در بخش بودجه ای، میلیون ها مراجعه حضوری متقاضیان و مکاتبات کاغذی را حذف و حجم بسیاری از هزینه های پنهان را کاهش دهیم.
وی افزود: بحث حسابداری تعهدی سابقه زیادی در دنیا دارد و طبیعتا دستگاه هایی که بوروکراسی حجیم و کارآمدی کمتری دارند موانع و سدهای محکمی در این زمینه هستند و نخواهند گذاشت که این رویکرد در کشور موفق شود.
تویسرکانی ادامه داد: امروز با تغییر فرایندها و اقدامات موثر در حوزه های مختلف این سازمان، زمینه ارتکاب جعل و تخلفات در حوزه های مختلف اسناد و املاک کاهش پیدا کرده و راه ارتکاب جرایم مرتبط بسته شده و اینها نتیجه نگاه نتیجه گرا است که با نیت خیر و قصد قربت انجام گرفته و انتظار تشویق و تقدیری هم نداریم.
معاون رئیس قوه قضائیه با انتقاد از وضعیت بهره وری در کشور افزود: بدون تردید برای دستیابی به اهداف چشم انداز و سیاست های کلان، حتما به بازخوانی در فرآیند اقدامات و اصلاح عملکرد و شناسایی آسیب های فراوان موجود نیاز است و در غیر این صورت بسیاری از برنامه ها و سیاست ها تنها یک نوشته بر روی کاغذ باقی می مانند.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تصریح کرد: مدیران باید بدانند هزینه مدیریت و تصمیم گیری های آنها چقدر است و مردم و منابع عمومی کشور چقدر متحمل هزینه می شوند و این مساله باید به خوبی فرهنگسازی شود.
وی گفت: متاسفانه امروز در بخشی از مدیریت ها گرفتار مسائل روزمره و سطحی و وضعیتی انفعالی هستیم و باید بدانیم تا این مسائل حل نشود اتفاقی برای افزایش بهره وری و موفقیت در سیاست های اقتصاد مقاومتی نخواهد افتاد.
تویسرکانی با اشاره عملکرد سازمان ثبت اسناد و املاک به عنوان دستگاهی پیشتاز در ارائه خدمات الکترونیکی ثبتی در سال های اخیر افزود: این سازمان در زمینه اجرای حسابداری تعهدی نیز پیشگام شده و امیدواریم اینطور نشود که حساب کشی ها از این سازمان افزایش یابد و سازمان های مصرف کننده ای با دستی باز در هزینه و بهره وری پایین مصون باشند.

** نگاه تحول گرایانه سازمان ثبت در توجه به مسائل نظام مالی قابل تقدیر است
معاونت نظارت مالی و خزانه دار کل کشور نیز در این همایش گفت: ارتباط این معاونت با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ارتباطی کارشناسی و معنادار بوده و فعالیت های مشترک و مهمی در تعامل با این سازمان به نتیجه رسیده است.
سیدرحمت الله اکرمی با تقدیر از نگاه جسورانه و تحول گرایانه مدیریت این سازمان بویژه توجه به مسائل نظام مالی کشور افزود: سازمان ثبت اسناد در زمینه برقراری ارتباط الکترونیکی و هم اینک نیز در اجرای حسابداری با رویکرد تعهدی الگوی مناسبی در پیشتازی این بخش ها بوده است.
وی با تاکید بر اهمیت بحث نظارت مالی ادامه داد: متاسفانه تا کنون یک تعریف جامع و مانعی از نظارت مالی نداریم و باید حد مرز بین هدایت، نظارت و دخالت روشن شود.
اکرمی گفت: حسابداری نقدی در حال حاضر پاسخ مناسبی برای این مسائل به ما نمی دهد و به نظر ما راهی به جز حسابداری با رویکرد تعهدی جهت اجرای بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد نداریم.
خزانه دار کل کشور خطاب به همه ذیحسابان تصریح کرد: بخش عمده موفقیت و حتی شکست اجرای حسابداری تعهدی در کشور به عملکرد ذیحسابان بستگی دارد و آنها به عنوان نمایندگان ما در دستگاه های اجرایی باید در این زمینه تمام تلاش خود را بکار گیرند.
همایش «پیاده سازی نظام حسابداری بخش عمومی با رویکردی تعهدی در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور» با حضور مدیران کل استانی، معاونین مالی و ذیحسابان ادارات کل ثبت اسناد و املاک سراسر کشور به مدت دو روز با برگزاری کارگاه های تخصصی ادامه دارد.

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top