تاریخ انتشار: 21آبان1394|00:30

| کد خبر: 49928

شورای‌شهر خرمشهر رسما منحل شد

وکیل ملت: مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری‌خوزستان گفت: با رأی شورای حل اختلاف مرکزی، شورای اسلامی شهر خرمشهر رسماً منحل شد.

به گزارش وکیل ملت ، پیمان کاظمی‌نژاد گفت: خوزستان با ۷۶ شهر به‌عنوان یکی از پر شهرترین استان‌های کشور به شمار می‌رود و تعدد شهرها، رسالت کار را در مجموعه‌ی اداره‌ی کل امور شهری و شوراهای استانداری خوزستان سنگین می‌کند.

وی افزود: ما  با ۷۶ شورای شهر و  شهردار مواجه هستیم که باید این‌ها را در چهارچوب قوانین و مقررات حاکم بر وزارت کشور هدایت کنیم.

کاظمی‌نژاد با اظهار اینکه از زمانی که اختیار انتخاب شهرداران به شوراها سپرده شد وظایف وزارت کشور سرفصل جدیدی پیدا کرده، بیان داشت: ما برای استقلال رأی شوراها، ارزش قائل هستیم و تابه‌حال هیچ‌گونه دخالتی در انتخاب شهرداران و یا عزل آن‌ها توسط مجموعه‌ی استانداری صورت نگرفته و همین انتظار را نیز از شوراها داریم که وقتی قانون، وظیفه‌ای را بر عهده‌ی وزارت کشور و استانداری می‌گذارد، آن‌ها هم این الزامات قانونی را بپذیرند.

وی با اشاره به اینکه با رأی شورای حل اختلاف مرکزی، شورای اسلامی شهر خرمشهر رسماً منحل شد، گفت: در اول مهرماه در جلسه‌ی شورای حل اختلاف استان، موضوع شورای شهر خرمشهر برای بار دوم مطرح شد و با توجه به فرصتی که در جلسه‌ی قبل به این شورا داده شده بود، متأسفانه اعضای شورا نتوانستند برابر وظیفه‌ی قانونی خودشان انتخاب شهردار را انجام دهند و همین موضوع باعث شد شورای حل اختلاف تشکیل جلسه بدهد و چون فرصت اداره امور شهر با سرپرست برای خرمشهر به پایان رسیده بود و با سپری شدن حدود ۵ ماه اعضا نتوانستند شهردار را انتخاب کنند، این شورا منحل شد.

کاظمی‌نژاد با تأکید بر اینکه ابتدایی‌ترین وظیفه‌ی شوراهای اسلامی انتخاب شهردار است، گفت: طی جلساتی که با شورای‌شهر خرمشهر برگزار شد، ضمن تشریح اهمیت موضوع به اعضا گفتیم که هر شهرداری که صلاح می‌دانند انتخاب کنند اما متأسفانه این کار صورت نگرفت و با طرح موضوع در جلسه‌ی اول مهر شورای حل اختلاف، تصمیم گرفته شد طبق قانون تشکیلات شوراهای اسلامی، با رأی شورای حل‌اختلاف استان خوزستان،  شورای‌شهر خرمشهر منحل شود.

وی، استاندار خوزستان را رئیس شورای حل‌اختلاف همچنین رئیس‌کل دادگستری خوزستان و دو تن از نماینده‌های مجلس و یک نفر از اعضای شوراهای اسلامی استان خوزستان را عضو شورای حل اختلاف عنوان کرد و گفت:  ما در اداره‌ی کل امور شهری در شورای حل اختلاف، صاحب‌رأی نیستیم و فقط باید مستندات را به دبیرخانه‌ی شورای حل اختلاف مرکزی بفرستیم که این دبیرخانه نیز متشکل از ۹ عضو است و معاون رئیس‌جمهور و معاون وزیر کشور نیز عضو این شورا هستند.

مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری خوزستان افزود: در جلسه‌ی ۱۲۵ و ۱۲۶، انحلال شورای شهر خرمشهر در شواری حل اختلاف مرکزی رسیدگی شد و در نتیجه اعضای هیئت یادشده با توجه به جمیع مستندات مربوطه و نتایج تحقیقات و بررسی‌های به‌عمل‌آمده، با ۵ رأی موافق، رأی شورای حل اختلاف استان خوزستان را تصویب کردند و به‌این‌ترتیب شورای شهر خرمشهر رسماً منحل شد که طی نامه‌ای در۱۸آذرماه از سوی دبیرخانه این شورا و وزارت کشور، انحلال شورای شهر خرمشهر ابلاغ شد .

وی در حال حاضر  استاندار خوزستان را  قائم‌مقام شورای شهر خرمشهر دانست و اظهار داشت: با استناد به قانون، استاندار خوزستان وظایف شورای شهر خرمشهر را به عهده گرفته و نسبت به انتخاب شهردار اقدام خواهد کرد و در حال حاضر مشغول انجام مطالعه درخصوص افراد واجد صلاحیت هستیم که نهایتاً استاندار خوزستان نظر نهایی را درباره انتخاب شهردار صادر خواهد کرد.

کاظمی‌نژاد با اشاره به اینکه به لحاظ قانونی انتخابات جدیدی برای شورای‌شهر خرمشهر انجام نخواهد شد، گفت: پس از انحلال این شورا تا زمان انتخابات رسمی شوراهای اسلامی شهر، شورای‌‌شهری در خرمشهر نخواهیم داشت.

 

 

ایلنا

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top